SPORT

Pro Kennex Cup 2006 - tenisové babí léto v Šumperku II. - o historii i budoucnosti

6. září 2006, 23:50, mar
Šumperk - Tenisový svátek dorazil do Šumperka. Tento víkend se opět na dvorcích sejdou hvězdy tenisové historie a jejich přátelé nejen z řad známých osobností. 19. ročník turnaje Pro Kennex Cup začíná v pátek 8. září a potrvá v dobré náladě a nadějné předpovědi počasí až do neděle.
Šumperk - Tenisový svátek dorazil do Šumperka. Tento víkend se opět na dvorcích sejdou hvězdy tenisové historie a jejich přátelé nejen z řad známých osobností. 19. ročník turnaje Pro Kennex Cup začíná v pátek 8. září a potrvá v dobré náladě a nadějné předpovědi počasí až do neděle.

Programové rozvrstvení jednotlivých dní najdete v rubrice ZÁBAVA. V následujícím rozhovoru, ke kterému s REJem usedl výkonný ředitel turnaje inženýr Šmejkal, se podíváme do hluboké historie místního turnaje i na plánované akce historického 20. ročníku, který se uskuteční již příští rok.

Kdy začala historie tenisového turnaje Pro Kennex?

František Šmejkal - ředitel turnaje: "Historii turnaje založil Pavel Huťka, když se jednou sešel v Šumperku se svými bývalými spoluhráči. Dělalo se to takovou amatérskou formou, i když jsme se již tehdy snažili připravit optimální podmínky. Postupem času se to stalo takovou pěknou tradicí, že se začali bývalí vrcholoví hráči z Čech a Slovenska setkávat a plánovaně scházet, takže jsme začali turnaj organizovat pravidelně v září, což je doba, kdy každý má již po svých sportovních povinnostech. Vše začínalo kategorií bývalých hráčů nad 35 let, z nichž se do dneška setkávají skoro šedesátiletí "tenisoví veteráni".

Přece jen od "obyčejného" turnaje se Pro Kennex liší. Kdy se nastartovali právě ony odlišné změny, které z něj dělají víceméně společenskou akci?

František Šmejkal - ředitel turnaje: "Tím jak trenéři a bývalí hráči na sebe nabalovali i společenské povinnosti, rozrostla se skupinka hráčů i na jejich tenisové známé z řad podnikatelů či celebrit a časem se vše okolo stalo zajímavou akcí prospěšnou i pro Šumperk. Do našeho města se najednou dostali i lidé, kteří by sem za normálních okolností jen těžko zavítali a když se podařilo spolupracovat s dnes již nefungujícím hotelem Diana, získalo vše větší společenský šmrnc, všichni se totiž mohli setkat i na kulturním večeru."

Příští rok čeká turnaj krásné výročí - již dvacátý ročník. Chystáte zvláštní program?

František Šmejkal - ředitel turnaje: " Počítáme například s tím, že pozveme kompletně všechny aktéry, kteří k nám jezdí či s námi hrávali, naštěstí jsou i současní závodní hráči kategorií, která se moc nemění a jezdí k nám pravidelně každý rok. Co se týká například politických osobností, tak tam se to sice časem mění, ale častým účastníkem je Václav Klaus. Předpokládáme, že na příští rok uděláme z turnaje trošku větší akci i pro veřejnost, která by se mohla účastnit galavečeru našich hráčů." <

Turnaj není jen jednodenním setkáním tenisových nadšenců. Jak celou akci financujete?

František Šmejkal - ředitel turnaje: "Jak jsem říkal, začínali jsem amatérskou cestou a sázeli jsme na naše obchodní partnery. Po roce 89 v devadesátých letech se dařilo snáze peníze shánět i z místních zdrojů. Dnes se většina financí a sponzorů shání po pražských firmách a to mají v režii bratři Huťkovi, kteří jsou schopni sehnat jak finanční tak i sportovní možnosti. Kraj ani město na náš turnaj dosud nepřispívali, ale plánujeme je na příští rok také oslovit, už jen proto, že 20. ročník bude velkou sportovní a kulturní akcí pro Šumperk i okolí."

Vzpomenete si na ročník, který vám coby pořadatelům dal skutečně zabrat?

František Šmejkal - ředitel turnaje: "On nám dal svým způsobem zabrat každý ročník už od prvopočátku, i když dneska už je to víceméně taková rutina, ale jsme dost závislí na počasí. Turnaj byl většinou ve druhé polovině září, dokonce jeden ročník byl i počátkem října a to nám i v noci nasněžilo. Pravidelně nám jeden den prší. Vždy se proto vroucně modlíme, aby nám počasí vyšlo hlavně kvůli divákům, protože je jasné, že když je škaredě, diváci nepřijdou. Bohužel už tak jich chodí čím dál míň, i když jim připravujeme i kulturní akce. Každý rok je vystoupení na dvorci. Dvakrát po sobě zpívala Helena Vondráčková, což je naše hudební špička a vystoupení na kurtech, to je pro ní opravdu ojedinělé, troufnu si tvrdit, že nikde jinde k vidění nebylo a nebude. Letos bude například zpívat Věra Martinová a Vašo Patejdl, opět se zapojí do veselé komunikace s obecenstvem pan Náhlovský, který je naší stálicí. Hrajeme vždy jen venku a pamatuji dokonce dva turnaje, které se pro špatné počasí nedohrály a hráči si o vítězství prostříhávali."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.