KULTURA

V Králíkách se bojovalo o Cihelnu

16. srpna 2006, 21:40, -vavka-
V Králíkách se bojovalo o Cihelnu Králíky - Ukázky boje o čs. opevnění s tématem roku 1938 byly letos námětem tradičního setkávání příznivců vojenské historie u Králík. U pěchotního srubu K - S 14 "U cihelny" se tu uplynulý víkend odehrávala rekonstrukce situace, která by mohla nastat, kdyby se Československo bránilo hrozbě nacistického Německa. Bojovalo se – jak jinak, než – o nadvládu nad tímto srubem.
Králíky - Ukázky boje o čs. opevnění s tématem roku 1938 byly letos námětem tradičního setkávání příznivců vojenské historie u Králík. U pěchotního srubu K - S 14 "U cihelny" se tu uplynulý víkend odehrávala rekonstrukce situace, která by mohla nastat, kdyby se Československo bránilo hrozbě nacistického Německa. Bojovalo se – jak jinak, než – o nadvládu nad tímto srubem.


„CIHELNA 2006“ je třídenní vzpomínkovou akcí s bohatým programem, určená všem příznivcům vojenské historie, zájemcům o tématiku obrany státu, ale i těm, kteří si chtějí připomenout 70. výročí zahájení výstavby čs. opevnění na Králicku - zvali pořadatelé na již letitou akci. Jako dosud největší společná akce Armády ČR, civilních subjektů a klubů vojenské historie, konané mimo vojenské výcvikové prostory, letos probíhala pod názvem „MOBILIZACE – CIHELNA 2006“.


V jejím rámci byla už v pátek návštěvníkům nabízena kompletní prohlídka dělostřelecké tvrze Bouda (je dosud v největším rozsahu zpřístupněný objekt čs. opevnění z let 1935 – 1938, pozn. REJdakce); doporučována návštěva místního Vojenského muzea nebo možnost se večer zúčastnit kulturního programu na náměstí v Králíkách.


Hlavní sobotní program pak patřil bojovým ukázkám a bohatému doprovodnému programu na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a návštěvám některého z pevnostních muzeí v Králické pevnostní oblasti, které se na zvýšený nápor návštěvníků připravily prodlouženou provozní dobou.


„Jsme tu poprvé,“ svěřil se REJi.cz po skončení ukázek historických bojů otec mladíka v dokonale padnoucím maskáčovém oblečku, který celou rekonstrukci bitvy o cihelnu zaujatě sledoval nezbytným dalekohledem. „Přijeli jsme kvůli staršímu synovi, který vojenské historií také fandí. Jsme rádi, že nás sem nalákal, moc se nám tu líbí. Příští rok přijedeme určitě znovu."


Po celou dobu konání akce byl v prostoru u předváděcí plochy zřízen ukázkový dobový spojenecký tábor s historickou vojenskou technikou, ukázkami polního ležení a jeho zajištěním. Kluby vojenské historie a sběratelé vojenské techniky zase vystavovali svá historická vozidla, se kterými v rozhodující bitvě většinou také osobně účinkovali.


„Líbilo se nám všechno, hlavně jak střileli a vojáci na koních sekali šavlí,“ shodla se nejmenší drobotina, která „po bojích“ vzala zaparkovaný tank doslova útokem…..


„Jsme z nedalekého Lanškrouna,“ uvedli pro REJ.cz starší manželé, pozorující prezentaci historických klubů z bezpečné vzdálenosti kopce nedaleko zpřístupněného pěchotního srubu K – S 14. „Byli jsme tu loni v neděli, ale to už bylo po bitvě. Letos jsme si ji ujít nenechali a pro jistotu jsme přijeli už v sobotu dopoledne. Stálo to za to. Moc se nám to líbilo a bylo to i poučné,“ svěřili se dále REJi.cz. „Já jsem se narodil v roce 1938 a manželka v roce 1942, takže si toho z války moc nepamatujeme.“


Zájemcům byl k dispozici prodej literatury s vojenskou a bezpečnostní tématikou, předměty pro sběratele a deaktivivané zbraně anebo např. repliky odznaků čs. armády ze 30. let 20. století a repliky výzbroje. Nechybělo ani pevnostní víno, pevnostní rum nebo speciální výhodný cenový balíček s publikacemi.


Neděli organizátoři zasvětili Dni muzeí - na dělostřeleckou tvrz Bouda dokonce vypravili zvláštní autobusovou linku z Králík až ke vchodovému srubu tvrze.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.