KULTURA

V Králíkách se bojovalo o Cihelnu

16. srpna 2006, 21:40, -vavka-
V Králíkách se bojovalo o Cihelnu Králíky - Ukázky boje o čs. opevnění s tématem roku 1938 byly letos námětem tradičního setkávání příznivců vojenské historie u Králík. U pěchotního srubu K - S 14 "U cihelny" se tu uplynulý víkend odehrávala rekonstrukce situace, která by mohla nastat, kdyby se Československo bránilo hrozbě nacistického Německa. Bojovalo se – jak jinak, než – o nadvládu nad tímto srubem.
Králíky - Ukázky boje o čs. opevnění s tématem roku 1938 byly letos námětem tradičního setkávání příznivců vojenské historie u Králík. U pěchotního srubu K - S 14 "U cihelny" se tu uplynulý víkend odehrávala rekonstrukce situace, která by mohla nastat, kdyby se Československo bránilo hrozbě nacistického Německa. Bojovalo se – jak jinak, než – o nadvládu nad tímto srubem.


„CIHELNA 2006“ je třídenní vzpomínkovou akcí s bohatým programem, určená všem příznivcům vojenské historie, zájemcům o tématiku obrany státu, ale i těm, kteří si chtějí připomenout 70. výročí zahájení výstavby čs. opevnění na Králicku - zvali pořadatelé na již letitou akci. Jako dosud největší společná akce Armády ČR, civilních subjektů a klubů vojenské historie, konané mimo vojenské výcvikové prostory, letos probíhala pod názvem „MOBILIZACE – CIHELNA 2006“.


V jejím rámci byla už v pátek návštěvníkům nabízena kompletní prohlídka dělostřelecké tvrze Bouda (je dosud v největším rozsahu zpřístupněný objekt čs. opevnění z let 1935 – 1938, pozn. REJdakce); doporučována návštěva místního Vojenského muzea nebo možnost se večer zúčastnit kulturního programu na náměstí v Králíkách.


Hlavní sobotní program pak patřil bojovým ukázkám a bohatému doprovodnému programu na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a návštěvám některého z pevnostních muzeí v Králické pevnostní oblasti, které se na zvýšený nápor návštěvníků připravily prodlouženou provozní dobou.


„Jsme tu poprvé,“ svěřil se REJi.cz po skončení ukázek historických bojů otec mladíka v dokonale padnoucím maskáčovém oblečku, který celou rekonstrukci bitvy o cihelnu zaujatě sledoval nezbytným dalekohledem. „Přijeli jsme kvůli staršímu synovi, který vojenské historií také fandí. Jsme rádi, že nás sem nalákal, moc se nám tu líbí. Příští rok přijedeme určitě znovu."


Po celou dobu konání akce byl v prostoru u předváděcí plochy zřízen ukázkový dobový spojenecký tábor s historickou vojenskou technikou, ukázkami polního ležení a jeho zajištěním. Kluby vojenské historie a sběratelé vojenské techniky zase vystavovali svá historická vozidla, se kterými v rozhodující bitvě většinou také osobně účinkovali.


„Líbilo se nám všechno, hlavně jak střileli a vojáci na koních sekali šavlí,“ shodla se nejmenší drobotina, která „po bojích“ vzala zaparkovaný tank doslova útokem…..


„Jsme z nedalekého Lanškrouna,“ uvedli pro REJ.cz starší manželé, pozorující prezentaci historických klubů z bezpečné vzdálenosti kopce nedaleko zpřístupněného pěchotního srubu K – S 14. „Byli jsme tu loni v neděli, ale to už bylo po bitvě. Letos jsme si ji ujít nenechali a pro jistotu jsme přijeli už v sobotu dopoledne. Stálo to za to. Moc se nám to líbilo a bylo to i poučné,“ svěřili se dále REJi.cz. „Já jsem se narodil v roce 1938 a manželka v roce 1942, takže si toho z války moc nepamatujeme.“


Zájemcům byl k dispozici prodej literatury s vojenskou a bezpečnostní tématikou, předměty pro sběratele a deaktivivané zbraně anebo např. repliky odznaků čs. armády ze 30. let 20. století a repliky výzbroje. Nechybělo ani pevnostní víno, pevnostní rum nebo speciální výhodný cenový balíček s publikacemi.


Neděli organizátoři zasvětili Dni muzeí - na dělostřeleckou tvrz Bouda dokonce vypravili zvláštní autobusovou linku z Králík až ke vchodovému srubu tvrze.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.