SPORT

Letiště v Šumperku oslaví šedesáté výročí velkým leteckým dnem + FOTOUKÁZKY

16. srpna 2006, 21:43, Stanislava Marešová
Šumperk - Je to již šedesát let, co na letišti v Šumperku, které dnes funguje pod záštitou Aeroklubu Šumperk, vzlétlo v roce 1946 první letadlo, o němž můžeme říci, že založilo historii místního letiště. Po šedesáti letech se létající muži a ženy rozhodli, že si toto krásné výročí připomenou a na konec prázdnin připravili letecký den. Ten se uskuteční 26. srpna.
Šumperk - Je to již šedesát let, co na letišti v Šumperku, které dnes funguje pod záštitou Aeroklubu Šumperk, vzlétlo v roce 1946 první letadlo, o němž můžeme říci, že založilo historii místního letiště. Motorové létání začalo na letišti v Šumperku v roce 1947 startem K - 68 Piper, pilotovaného pilotem Fimbingerem.

Od té doby se motoroví piloti soustředili především na vlastní výcvik, létání navigačních soutěží, cvičení pilotů - branců pro armádu; dnes spolupracují s plachtaři na vlekání větroňů a s parašutisty při jejich výcviku.

Po šedesáti letech se létající muži a ženy rozhodli, že si toto krásné výročí připomenou a na konec prázdnin připravili letecký den. Ten se uskuteční 26. srpna a od rána slibuje pestrý program pro děti i dospělé, který přiblíží historii vzdušného sportu.

"Program celého dne začne již od devíti hodin, kdy jsou připravené takové atrakce pro děti jako např. horolezecká stěna či skákací hrad. Návštěvníci však uvidí i přílet našich pozvaných hostů, statické letové ukázky letecké techniky aeroklubu a od 11,30 do 14 hodin budou volné vyhlídkové lety," říká předseda MO Pavel Vlček. Hlavní program však začne ve 14 hodin, kdy se diváci dočkají lákavých akrobatických speciálů z Moravské Třebové SU - 29, ukázky bojových vrtulníků armády České republiky Mi-24 a Mi-17, historických motorových i bezmotorových letadel často ještě z dob světové války a seskoku parašutistů z Anduly.

"Právě ukázky parašutistů se nevídají každý den, budou totiž skákat tzv. CRW hromadný seskok, kdy si jednotliví parašutisté sedají na vrchlíky padáků svých kolegů, čímž tvoří pomyslný žebřík," uvádí předseda BO Martin Ficnar.

Pořadatelé mají v záloze i takové speciality, jako letadlo Zlín Z-50 nebo Piper z Moravské Třebové. Na leteckém dni své umění hašení požáru předvedou i hasiči, mezi jejichž běžné denní úkony patří i hašení ze vzduchu pomocí letounu Z-37 Čmelák.

Vstupenky v ceně 80,- Kč pro dospělé a 40,- Kč pro děti od 10 do 15 let budou slosovatelné. Pořadatelé na závěr dne vylosují 9 výherců, které odmění vyhlídkovým letem zdarma. Pro nejmenší návštěvníky do 10 let je vstup na Letecký den zdarma.

"Letecké dny pořádáme vlastně každý rok," říká předseda MO Pavel Vlček, "ale většinou se jedná o malé akce, například ke Dni dětí nebo k Bambiriádě. Letošní výročí jsme připravovali déle než rok a bude to skutečně velká akce. Pozvali jsme mimo jiné i všechny bývalé členy aeroklubu, kterých je odhadem na tři sta." Na leteckém dni se mimo motorových letadel představí i nadšenci ultra lehkých letadel a vrtulníků, chybět by v případě příznivého počasí neměli ani motoroví rogalisté.

Fotoukázky toho, co dalšího můžete na Leteckém dni spatřit:

   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.8.2006 20:31
Titulek: www stránky
Autor: Teti
429
409
nějaký stránky letiště má? nebo aeroklub,že bych se mrknul...
Reagovat
Datum: 17.8.2006 21:39
Titulek: RE: www stránky
Autor: mirekšpk
81
158
www.aeroklub-sumperk.cz/

Jak také jinak.
Reagovat
Datum: 23.8.2006 15:25
Titulek: jen úsměvné doplnění
Autor: Wolfík
214
...třeba také www.aerobklub.sumperk.cz nebo www.aeroklubsumperk.cz nebo.... ;-))
Reagovat
Datum: 27.8.2006 14:55
Titulek: slosování vstupenek
Autor: jentak
75
149
Nevíte někdo, zda se dá zjistit možná výhra vsupenky z leteckého dne? Nezůstali jsme do konce. Díky
Reagovat