SPORT

Letiště v Šumperku oslaví šedesáté výročí velkým leteckým dnem + FOTOUKÁZKY

16. srpna 2006, 21:43, Stanislava Marešová
Šumperk - Je to již šedesát let, co na letišti v Šumperku, které dnes funguje pod záštitou Aeroklubu Šumperk, vzlétlo v roce 1946 první letadlo, o němž můžeme říci, že založilo historii místního letiště. Po šedesáti letech se létající muži a ženy rozhodli, že si toto krásné výročí připomenou a na konec prázdnin připravili letecký den. Ten se uskuteční 26. srpna.
Šumperk - Je to již šedesát let, co na letišti v Šumperku, které dnes funguje pod záštitou Aeroklubu Šumperk, vzlétlo v roce 1946 první letadlo, o němž můžeme říci, že založilo historii místního letiště. Motorové létání začalo na letišti v Šumperku v roce 1947 startem K - 68 Piper, pilotovaného pilotem Fimbingerem.

Od té doby se motoroví piloti soustředili především na vlastní výcvik, létání navigačních soutěží, cvičení pilotů - branců pro armádu; dnes spolupracují s plachtaři na vlekání větroňů a s parašutisty při jejich výcviku.

Po šedesáti letech se létající muži a ženy rozhodli, že si toto krásné výročí připomenou a na konec prázdnin připravili letecký den. Ten se uskuteční 26. srpna a od rána slibuje pestrý program pro děti i dospělé, který přiblíží historii vzdušného sportu.

"Program celého dne začne již od devíti hodin, kdy jsou připravené takové atrakce pro děti jako např. horolezecká stěna či skákací hrad. Návštěvníci však uvidí i přílet našich pozvaných hostů, statické letové ukázky letecké techniky aeroklubu a od 11,30 do 14 hodin budou volné vyhlídkové lety," říká předseda MO Pavel Vlček. Hlavní program však začne ve 14 hodin, kdy se diváci dočkají lákavých akrobatických speciálů z Moravské Třebové SU - 29, ukázky bojových vrtulníků armády České republiky Mi-24 a Mi-17, historických motorových i bezmotorových letadel často ještě z dob světové války a seskoku parašutistů z Anduly.

"Právě ukázky parašutistů se nevídají každý den, budou totiž skákat tzv. CRW hromadný seskok, kdy si jednotliví parašutisté sedají na vrchlíky padáků svých kolegů, čímž tvoří pomyslný žebřík," uvádí předseda BO Martin Ficnar.

Pořadatelé mají v záloze i takové speciality, jako letadlo Zlín Z-50 nebo Piper z Moravské Třebové. Na leteckém dni své umění hašení požáru předvedou i hasiči, mezi jejichž běžné denní úkony patří i hašení ze vzduchu pomocí letounu Z-37 Čmelák.

Vstupenky v ceně 80,- Kč pro dospělé a 40,- Kč pro děti od 10 do 15 let budou slosovatelné. Pořadatelé na závěr dne vylosují 9 výherců, které odmění vyhlídkovým letem zdarma. Pro nejmenší návštěvníky do 10 let je vstup na Letecký den zdarma.

"Letecké dny pořádáme vlastně každý rok," říká předseda MO Pavel Vlček, "ale většinou se jedná o malé akce, například ke Dni dětí nebo k Bambiriádě. Letošní výročí jsme připravovali déle než rok a bude to skutečně velká akce. Pozvali jsme mimo jiné i všechny bývalé členy aeroklubu, kterých je odhadem na tři sta." Na leteckém dni se mimo motorových letadel představí i nadšenci ultra lehkých letadel a vrtulníků, chybět by v případě příznivého počasí neměli ani motoroví rogalisté.

Fotoukázky toho, co dalšího můžete na Leteckém dni spatřit:

   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.8.2006 20:31
Titulek: www stránky
Autor: Teti
474
422
nějaký stránky letiště má? nebo aeroklub,že bych se mrknul...
Reagovat
Datum: 17.8.2006 21:39
Titulek: RE: www stránky
Autor: mirekšpk
118
177
www.aeroklub-sumperk.cz/

Jak také jinak.
Reagovat
Datum: 23.8.2006 15:25
Titulek: jen úsměvné doplnění
Autor: Wolfík
243
...třeba také www.aerobklub.sumperk.cz nebo www.aeroklubsumperk.cz nebo.... ;-))
Reagovat
Datum: 27.8.2006 14:55
Titulek: slosování vstupenek
Autor: jentak
77
162
Nevíte někdo, zda se dá zjistit možná výhra vsupenky z leteckého dne? Nezůstali jsme do konce. Díky
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).