KULTURA

Folklorní festival roztančí ulice Šumperka

9. srpna 2006, 17:15, -zag-
Folklorní festival roztančí ulice Šumperka Šumperk - V příštím týdnu se ulice Šumperka opět rozzáří žvatláním cizích leckdy i roztodivných jazyků, hudbou, zpěvem a hlavně tancem. Od středy 16. do pondělí 21. srpna do města totiž zavítá další ročník Mezinárodního folklorního festivalu, který se koná již pošestnácté. Letos se sjede více než šest stovek účinkujících.
Šumperk - V příštím týdnu se ulice Šumperka opět rozzáří žvatláním cizích leckdy i roztodivných jazyků, hudbou, zpěvem a hlavně tancem. Od středy 16. do pondělí 21. srpna do města totiž zavítá další ročník Mezinárodního folklorního festivalu, který se koná již pošestnácté. Letos se sjede více než šest stovek účinkujících.

Letošní ročník opět připravil novinku, namísto pěti dní se festival protáhne do dnů šesti. Bude totiž zahájen již ve středu, a to společným koncertem souborů Visegrádské čtyřky, kdy se představí folklorní soubory ze Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky.

Podle organizátorů najisto přijedou soubory z polské Nysy, z Maďarska, barevný Rinos Dance Troupe z Cookových ostrovů, tajemný alžírský Balet Afrah El Djazair, soubor z Lotyšska, dva soubory ze Srbska, z Belgie soubor Volkskunstgroep Zoone, hýřivý peruánský soubor Raza Inka a konečně indonéská Krida Art Groupe. „Slibovaní kanadští Indiáni bohužel nepřijedou, spočítali, že doprava k nám je pro ně značně nákladná," smutní Libuše Drtilová, ale i tak doufá, že se divákům výběrem souborů zavděčí. Upozorňuje zejména na folklorní soubor z Aiutaki. Ten je součástí Cookových ostrovů, kde jak známo žije jen osmnáct set obyvatel.

„Lidé u nás začínali před lety zapomínat na tradice, a proto se je snažíme přiblížit. Uplynulé ročníky folklorních slavností ukázaly, že se nám to daří,“ říká organizátorka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folklóru Severní Hané. I přes celoroční dřinu s přípravou festivalu se jí letos podařilo sezvat jedenáct zahraničních, sedm domácích a tři dětské soubory. Pozvání přijali i tři dechové orchestry. „Největší zájem je vždy o festivalová vystoupení zahraničních účinkujících, zvlášť, když mají příchuť exotiky,“ směje se pořadatelka.

Celkem se na výzvu pořadatelů přihlásilo 48 zahraničních a 15 českých souborů. Pořádání folklorního festivalu přijde na jeden milion korun. Peníze se posbíraly z 300 tisícové dotace Olomouckého kraje, 200 tisíci přispěla šumperská radnice, 60 tisíci Ministerstvo kultury ČR a 40 tisíci Folklorní sdružení ČR. Domácí české zastoupení budou v Šumperku prezentovat více jak dvě stovky vystupujících - Markovice, středočeský Úsměv z Horní Břízy, Včelaran ze slovácké Topolné, Rusavjan z valašské Rusavy a hanácký Kosíř z Kostelce na Hané. Jako každý rok se představí i šumperští Senioři, kteří si nacvičili nové skladby a navíc letos na festivalu oslaví kulatých deset let svého vystupování.

První koncert začne ve středu 16. srpna - 18 hodin na malé scéně u „sovy“ koncertem zemí tzv. Visegrádské čtyřky. Ve čtvrtek 17. srpna se diváci dočkají klasických, leckde již historických, oblastních dožínek a po tradičním průvodu a přivítání hostů, předání dožínkových věnců a poděkování všem zemědělcům se dostanou ke slovu první učinkující: postřelmovská Markovice, slovenský Vagonár a pěvecko hudební skupina Rabussa z Přerova. Zahraniční hosté přijdou na řadu třetí den, v pátek o půl desáté dopoledne vystoupí na malé scéně dva zahraniční soubory, odpoledne pak soubory dětské. V podvečer odstartuje v letním divadle v Sadech 1. máje velký koncert zahraničních hostů „Vítejte u nás“. Pořadatelé přichystali i ohňostroj, který přijde na řadu o půl jedenácté. Bohatý festivalový program na další dny i podrobný rozpis uvedených dnů najdete v sekci zábava.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.8.2006 11:14
Titulek: komentář
Autor: Polášek
94
112
je to kásná podívaná klaním se pořadatelům vím jaká je to práce se sestavováním pořadu a zázemí pro účinkující jen mě mrzí že slibované rozšíření oběktu letního divadla jsme se nedočkali ani letos mám na videu záznam jak sliboval minuký starosta že se nemáme bát a že se v brzku dočkáme slušnějšího hlediště ještě jednou děkuji pořadatelům a spozdravem Polášek Vladimír
Reagovat
Datum: 13.8.2006 02:27
Titulek: RE: komentář
Autor: Mart.ini
178
Píše se obJEktu ;-)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.