KULTURA

HISTORIE ŠUMPERSKÝCH BUDOV X. - Hotel F.J. Schneidera

16. srpna 2006, 21:46, info@rej.cz, info a foto archiv VM
Šumperk - O staviteli Bayerovi již řeč byla. Vzpomněli jsme na tohoto rýmařovského rodáka v souvislosti s Hradem marnosti nebo též jinak řečenou Hladovou vilou. Josef Bayer byl předním stavitelem rodiny Schneiderů, kteři ho však zapůjčili i řadě svých známých, mimo jiné von Terschům. V dnešním díle se však podíváme blíže na jiné dílo tohoto stavitele - na hotel, který nechal postavit místní podnikatel František Josef Schneider.
Šumperk - O staviteli Bayerovi již řeč byla. Vzpomněli jsme na tohoto rýmařovského rodáka v souvislosti s Hradem marnosti nebo též jinak řečenou Hladovou vilou. Josef Bayer byl předním stavitelem rodiny Schneiderů, kteři ho však zapůjčili i řadě svých známých, mimo jiné von Terschům. V dnešním díle se však podíváme blíže na jiné dílo tohoto stavitele - na hotel, který nechal postavit místní podnikatel František Josef Schneider. Reprofoto z archívu VM - hotel F.J. Schneidera z let 1851 - 1853.

Stavba hotelu F.J.Schneidera byla první velkou zakázkou, kterou Bayer dostal při svém příchodu do Šumperka. Dosud stavěl pouze pro bratry Kleiny a o šumperské zákazníky se musel teprve zasloužit. Stavba honosného hotelu podle návrhů z let 1851 - 1853 mu však věhlas zajistila. Práce na tomto objektu je úzce spjata s prací na přestavbě zámečku von Terschů, která se sice plánovala již od 50. let 19. století, ale realizovat se začala až v roce 1857. Na obou stavbách, které probíhaly téměř současně, mají i pro Bayera charakteristický neogotický detail dekoru, u Schneiderova hotelu bližší tudorovské provenienci. Tento nápadný detail je příbuzný jak ve své jemné prefabrikované podobě, tak i odkazem k přetavené florální inspiraci.


Dnešní podoba hostelu J.F.Schneidera si zachovala všechny své význačné rysy uměleckého stavitele Bayera.

Na obou stavbách je patrné nové pojetí tehdejší ještě poněkud zkostnatělé doby a úsilí i ctižádostivost mladé rakouské buržoasie vyrovnat se tradičním aristokraciím mimo jiné i odkazem k feudální gotické minulosti. Na stavbě Schneiderova hostince si Bayer dovolil i takový luxus, jako byl holubník coby věžička na střeše, či okázalou středovou část.

Dnešní pohled do útrob a zvláštnost hotelu Slovan - bývalý holubník ve věžičce, kovové zábradlí, kovové "ponorkové" dveře.

I když o nadějném staviteli Bayerovi jistě ještě uslyšíme, připomeňme si i další jeho stavby, které denně potkáváme při procházce městem. Jsou to například dva nájemní pavlačové domy, které Bayer postavil na zakázku pro obchodníka se lnem K. Kretschmera /ulice A.Kašpara 1/ v roce 1863 a podnikatele F.D.Siegla a jeho novomanželku /ulice Lužiskosrbrská 1/. Svůj vlastní dům v blízkosti potoka Temence postavil stavitel ve střídmém duchu neorenesančních prvků na pozdně klasicistním tématu /ulice Nemocniční 8/.


Dvě významné stavby stavitele Bayera - evangelický kostel a Hladová vila. Reprofoto ulice Čs. armády přibližně z roku 1870.

Nikoliv jako projektant, ale jen coby stavitel, se v pozdějších letech Bayer podílel na realizaci evangelického kostela, kde projekt zhotovil c. k. inženýr Wenzl Knapek jako poměrně skromnou jednolodní neogotickou stavbu s průčelní věží. Tato stavba, i když nebyla projektována firmou Bayer, se paradoxně stala další "oslavou" stavebníkova umu, protože její význam byl spíše urbanistický - ve většině velkých měst se stávala nezbytnou dominantou nově budovaných veřejných prostorů, především okružních tříd, jako jeden ze symbolů bohatnoucí liberální buržoasie.

Předchozí HISTORIE ŠUMPERSKÝCH BUDOV


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA PLES ZADARMO

Plesová sezóna je v plném proudu a všechny sály se plní nedočkavými tanečníky. Rej.cz nabízí možnost vyhrát dvě vstupenky pro dva výherce na Maškarní ples pro dospělé  do Kulturního domu v Bludově v pátek 25. ledna.  

Soutěžní otázka

Jaký je správný název bludovské rozhledny?

a) Brusinka
b) Vyhlídka Brusná
c) Na Brusné

Odpovědi posílejte do úterý 21. ledna jako e-mail na info@rej.cz ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA. O výhře budou dva vylosovaní výherci informováni e-malem.