KULTURA

"Vězni byli ukázněnější publikum než fanynky," vzpomínají Radečci + ROZHOVOR

21. června 2006, 21:50, mar
"Vězni byli ukázněnější publikum než fanynky," vzpomínají Radečci  + ROZHOVOR Šumperk/ Mírov - Šumperská skupina O5&Radeček v letošním parném létě nezahálí a naopak pilně pracuje. Jednou z prvních letních akcí byl koncert na netradičním místě, ve věznici Mírov.
Šumperk/ Mírov - Šumperská skupina O5&Radeček v letošním parném létě nezahálí a naopak pilně pracuje. Jednou z prvních letních akcí byl koncert na netradičním místě, ve věznici Mírov.

První červnovou neděli zde proběhl 13.ročník soutěže v umělecké činnosti odsouzených. Šumperská skupina O5&Radeček se tak zapojila do dalších charitativních akcí, kterým se věnuje již více jak deset let. Členové kapely se zhostili totiž role porotců a posuzovali výkony vězňů ve zpěvu i recitaci. Ve vězeňském prostředí proti sobě soutěžily hned čtyři domácí kapely: - Amaro Džives, proslavený Mírov Boys, a jeho mladý konkurent Malvín Boys a skupina Work Therapy.

Další akcí, která se uskutečnila jen pár týdnů poté, byl charitativní večer s dražbou výtvarných děl dětí z dětského domova. Akce pod patronací Dětského centra Pavučinka při Dětském domově Šumperk a Kojeneckém ústavu vynesla krásných pětačtyřicet tisíc, za které se děti z dětského domova v Šumperku podívají na prázdniny.

REJ.CZ: Hrát ve vězení není zrovna vaše každodenní zkušenost. Jaká byla atmosféra?

Tomino: Muzika vězně okamžitě strhla, s kapelou odezpívali většinu refrénů. Bachaři nás varovali, ať od drsňáků v hledišti nečekáme žádné nadšené nebo spontánní reakce, ale mýlili se. Nezapomenu na jednoho z odsouzených, který po koncertu prosil: Kluci, přijeďte zas, já tady budu ještě patnáct let."

REJ.CZ: Takže žádní svatouškové. Báli jste se přece jen trošku?

Tomino: Svým způsobem to bylo ukázněnější publikum než fanynky na koncertech. Měli od dozorců přesné pokyny. Když jsme se před vystoupením ptali ředitele věznice, zda se může něco stát, jednoduše konstatoval, že kdyby těch několik desítek chlapů naráz vstalo, ostraha by s nimi těžko něco pořídila. Jedním dechem ovšem dodával, že se jedná o přísně vybrané nejukázněnější vězně."

REJ.CZ: Jaký dojem na vás zanechali vaši kolegové, vězeňští hudebníci? Mnozí z nich se již proslavili nejen za zdmi věznice /každoroční koncert v rámci Blues Alive - poz. redakce/.

Tomino: I když na to nevypadali, poznali jsme pak, že ani mezi účinkujícími hudebníky nebyli žádní drobní zlodějíčci. Jak jsme se dopídili, jeden z nich vraždil pražské důchodce kvůli pár tisícovkám, další zase v jiném nápravném zařízení uřezal spoluvězni genitálie a hlavu. Ale zpíval božsky..."

REJ.CZ: Co bylo na koncertě asi nezvláštnější?

Tomino: "Vedle spousty dalších věcí nás za mřížemi překvapil počet lidí, kteří se zde věnují muzice, a to přestože na Mírově sedí především dlouhodobě odsouzení za násilnou trestnou činnost. Přes různá obskurní vystoupení jsme viděli a slyšeli i famózní pěvecké výkony."

REJ.CZ: Čtenář si asi nedělá iluze, že ve vězení potká stejné lidi jako na ulici. Jaké "jiné" osoby jste tam potkali vy?"

Tomino: "Byl tam člověk, který soutěžil s vlastními verši, měl asi sedmdesát, odbarvené vlasy a žádné zuby. Řekl asi deset slov o tom, jaké je žít s pocitem, že už nikdy nevyleze ven. Chvíli bylo ticho, ale pak se strhl šílený rachot."

REJ.CZ: Před pár dny jste se účastnili další ojedinělé akce, dražby obrázků dětí z místního dětského domova.

Cibule: "Aukce dopadla lépe, než se čekalo, pořadatelé vše pečlivě a profi připravili, přišli i boháči, a tak se vydražilo všech dvacet "uměleckých děl", která nakreslili místní prckové. My jsme v tuhém, nelítostném licitování uhájili pouze jediný obraz s horovým názvem Výkřik, který teď zdobí zeď zkušebny."

REJ.CZ: Kromě obou dobročinných akcí se u Radečků děje něco nového? Co nové písničky?

Cibule: "Zrovna včera, po půl roce práce, jsme dokončili sadu nových demosnímků, které teď poslouchají lidé na vydavatelství. Je to dvanáct zbrusu nových věcí, které jsou stylově dosti jinde, ale podle prvních zpráv se náš žánrový kotrmelec moc líbí. No uvidíme, k nové desce je ještě dlouhá cesta..."

REJ.CZ: S nástupem léta se vyrojily hudební akce všech žánrů. Co na léto chystáte v našem okolí vy?

Cibule: "Začala festivalová sezona, takže teď furt hrajeme, ale tady v regionu jsme se rozhodli v létě odehrát pouze jediný koncert a to v rámci Losinského kulturního léta 28.7. na zámku."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.