KULTURA

Pravěká zvířata se stěhují do Zábřehu

7. června 2006, 15:20, -vavka-
Pravěká zvířata  se stěhují do Zábřehu Zábřeh - Po putovní výstavě O Letních olympijských hrách v roce 2004 a výstavě o pomůckách nevidomých a slabozrakých s názvem „Svět našimi smysly“ v roce 2005 přichází letos Katolický dům v Zábřehu s třetí interaktivní výstavou pro školy. Tentokrát má název „Pojďte si hrát s panem malířem Zdeňkem Burianem“ a opět zahrnuje zajímavé hry a soutěže k doplnění všeobecných znalostí a učiva základních škol. Zahajovat bude vernisáží v pondělí 12. června v 18 hodin.
Zábřeh - Po putovní výstavě O Letních olympijských hrách v roce 2004 a výstavě o pomůckách nevidomých a slabozrakých s názvem „Svět našimi smysly“ v roce 2005 přichází letos Katolický dům v Zábřehu s třetí interaktivní výstavou pro školy. Tentokrát má název „Pojďte si hrát s panem malířem Zdeňkem Burianem“ a opět zahrnuje zajímavé hry a soutěže k doplnění všeobecných znalostí a učiva základních škol. Zahajovat bude vernisáží v pondělí 12. června v 18 hodin.

Výstava vznikla z původního projektu, zorganizovaného k loňskému 100. výročí narození malíře a ilustrátora dětských knih Zdeňka Buriana. Malíř při něm byl prezentován nejen jako syn Hermíny a Eduarda Burianových, narozený 11. února 1905 v Kopřivnici, ale hlavně jako výtvarník, který zásadním způsobem ovlivnil hned několik dětských generací svým originálním pohledem na historii, indiány či dobrodružné výpravy zlatokopů.

Zdeněk Burian je také autorem dobrodružných knih pro děti a mládež, cestopisů apod. Svou první knihu ilustroval už v 16 letech. Byl to Stevensonův román Dobrodružství Davida Balfoura, který tehdy vyšel v Dělnickém nakladatelství. Z ilustrací si autor nejvíce cenil svých ztvárnění Kiplinga, Verna, Rex Beache a Zane Greye, úzce souvisejících se skvělou úrovní tehdejšího hlubotisku.

O vzniku svých obrazů Zdeněk Burian říká: "O cestě k dalšímu duchovnímu zdokonalování člověka už nemůže být řeč. Proto se často vracím k primitivům v době, kdy v Indii, v Tibetu a Jižní Africe např. tato cesta aspoň nastoupena byla. Neznám krásnějšího lidského věku, než dobu rozkvětu předkchmérské Kambodže. Tam byly všechny dnešní problémy vyřešeny a umění tohoto lidu se dotklo božství. A s tím je amen!".

„ Od loňského roku obletěla expozice reprodukovaných Burianových obrazů celou republiku, " podotýká jeden z jejích autorů Karel Prais. „Projevili o ni zájem i na Slovensku. A nyní míří do Zábřehu. . .“.

Výstava, kterou v Katolickém domě ve spolupráci se sdružením TELEPACE Ostrava a podporou města Zábřeh pořádá Spolek Metoděj, je určena žákům 3. až 6. tříd ZŠ a je koncipována tak, aby zajímavou formou přiblížila život a dílo tohoto akademického malíře, kterého výtvarné rekonstrukce prehistorické fauny, pravěkých lidí, zvířat a krajiny proslavily po celém světě. Ve Štramberku se dokonce nachází muzeum, nesoucí jméno tohoto muže, známého svou láskou k lidem bez rozdílu barvy pleti.

Výstava bude v Zábřehu přístupná do 23. června v obvyklé provozní době Katolického domu; po předchozí domluvě i mimo tuto dobu.


Fotografie z výstavy v roce 2004


Fotografie z výstavy v roce 2005


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.