KULTURA

Mentálně postižení objektivem fotografa

31. května 2006, 18:20, -vavka-
Mentálně postižení objektivem fotografa Zábřeh - „Rád bych vás opět pozval do Zábřehu, kde 8. června v 17 hodin slavnostně zahájíme výstavu fotografií, mapující naše tříleté snažení v rámci rozvoje a podpory sportu mentálně postižených,“ uvádí další zajímavou výstavu v Galerii Tunklův dvorec Dan Kubík, ředitel nedávno proběhlé olympiády pro handicapované.
Zábřeh - „Rád bych vás opět pozval do Zábřehu, kde 8. června v 17 hodin slavnostně zahájíme výstavu fotografií, mapující naše tříleté snažení v rámci rozvoje a podpory sportu mentálně postižených,“ uvádí další zajímavou výstavu v Galerii Tunklův dvorec Dan Kubík, ředitel nedávno proběhlé olympiády pro handicapované.

„Před třemi lety jsme vstoupili do tohoto města s ambicí rozšířit nabídku sportovních soutěží a dopřát tak našim klientům další možnost seberealizace, pocitu vítězství a v neposlední řadě také možnosti setkání se svými kamarády z ostatních sportovních klubů. Od prvopočátku byla samotná sportovní akce pro mentálně postižené úzce spojena s bohatým kulturním a doprovodným programem nejen pro sportovce.“

Tradičně také k Regionální Speciální Olympiádě patří série výstav fotografií Matyáše Vacka. Tento student ateliéru multimediálních studií s organizátory této olympiády spolupracuje již od prvního zábřežského ročníku. Propojením jeho fotografických schopností se sportováním mentálně postižených vzniká každý rok zajímavá kolekce, někde na pomezí umělecké a reportážní fotografie, která zajímavým způsobem vypráví příběh toho daného ročníku.

„Po třech letech je dobré se zastavit nad úvahou, zda to, co děláme, je správné a jak v našem konání pokračovat,“ organizátorsky hodnotí dosavadní snažení Dan Kubík. „Třetí ročník potvrdil, že tato akce má smysl, nechceme však usnout na vavřínech a pouze udržovat zaběhnutý standart. Stagnace je začátkem konce. Proto symbolicky touto výstavou uzavíráme Regionální speciální olympiády Zábřeh, tak jak byly známy doteď a připravujeme pro příští, doufejme také tříletý cyklus, zcela novou koncepci, která bude představena koncem letošního roku.“

Výstava v Galerii Tunklův Dvorec je retrospektivou představující tříletý cyklus olympiád. Nalezneme zde jak vítěznou fotografii soutěže „Život na kolech“ (BVV Brno, veletrh Rehaprotex 2004), tak sérii portrétů, na kterých autor Matyáš postavil svou klauzurní práci. Ale také mnoho jiných stejně kvalitních fotografií. V duchu Regionálních speciálních olympiád je výstava spojena s prezentací prací klientů Ústavu sociální péče Olšany „Náš Svět“, kteří se na olympiádu vždy pečlivě připravují a tradičně se jí zúčastňují. Na vernisáži vystoupí s pásmem „Léto“.

„V pozvánce na letošní olympiádu jsem se s vámi loučil výzvou k pomoci pokreslení každičkého volného místa v plaveckém areálu Zábřeh. V této pozvánce bych Vás jen poprosil, ať přijdete. Vaše účast je pro nás hnacím motorem do budoucích ročníků a důkazem, že práce kterou děláme, zajímá a těší nejen naše sportovce, ale i širokou veřejnost,“ dodává k pozvánce Dan Kubík.

Pražský amatérský fotograf Matyáš Vacek – dnes student 3. ročníku digitální fotografie na J.E.Purkyně v Ústí n.O. bere svou práci opravdu zodpovědně a sportovce při výkonech fotí z těch nejnemožnějších úhlů a pohledů. Svědčí o tom i úspěch v soutěži „Život nejen na kolech“, kterou každoročně vyhlašuje Liga za práva vozíčkářů. V rámci brněnského veletrhu kompenzačních pomůcek REHAPEOTEX si z ní v roce 2004 odvezl první cenu v kategorii nepostižený fotograf fotí postižené. Vítězná fotografie - deail nohou na invalidním vozíku - tehdy obletěla celou republiku a stala se symbolem sportování handicapovaných. Matyáš Vacek ji pořídil už na prvním ročníku této RSO, v plavecké části, která právě před dvěma lety na zábřežském plaveckém bazénu úspěšně zahajovala. Tato konkrétní fotografie, kterou v souboru doprovázelo dalších 149 jiných, podobně netradičních snímků, zachycujících tehdejší XII. ročník této olympiády, se letos dokonce stala podkladem pro pozvánku na shora avizovanou a jistě ojedinělou a netradičně pojatou výstavu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.