KULTURA

Mentálně postižení objektivem fotografa

31. května 2006, 18:20, -vavka-
Mentálně postižení objektivem fotografa Zábřeh - „Rád bych vás opět pozval do Zábřehu, kde 8. června v 17 hodin slavnostně zahájíme výstavu fotografií, mapující naše tříleté snažení v rámci rozvoje a podpory sportu mentálně postižených,“ uvádí další zajímavou výstavu v Galerii Tunklův dvorec Dan Kubík, ředitel nedávno proběhlé olympiády pro handicapované.
Zábřeh - „Rád bych vás opět pozval do Zábřehu, kde 8. června v 17 hodin slavnostně zahájíme výstavu fotografií, mapující naše tříleté snažení v rámci rozvoje a podpory sportu mentálně postižených,“ uvádí další zajímavou výstavu v Galerii Tunklův dvorec Dan Kubík, ředitel nedávno proběhlé olympiády pro handicapované.

„Před třemi lety jsme vstoupili do tohoto města s ambicí rozšířit nabídku sportovních soutěží a dopřát tak našim klientům další možnost seberealizace, pocitu vítězství a v neposlední řadě také možnosti setkání se svými kamarády z ostatních sportovních klubů. Od prvopočátku byla samotná sportovní akce pro mentálně postižené úzce spojena s bohatým kulturním a doprovodným programem nejen pro sportovce.“

Tradičně také k Regionální Speciální Olympiádě patří série výstav fotografií Matyáše Vacka. Tento student ateliéru multimediálních studií s organizátory této olympiády spolupracuje již od prvního zábřežského ročníku. Propojením jeho fotografických schopností se sportováním mentálně postižených vzniká každý rok zajímavá kolekce, někde na pomezí umělecké a reportážní fotografie, která zajímavým způsobem vypráví příběh toho daného ročníku.

„Po třech letech je dobré se zastavit nad úvahou, zda to, co děláme, je správné a jak v našem konání pokračovat,“ organizátorsky hodnotí dosavadní snažení Dan Kubík. „Třetí ročník potvrdil, že tato akce má smysl, nechceme však usnout na vavřínech a pouze udržovat zaběhnutý standart. Stagnace je začátkem konce. Proto symbolicky touto výstavou uzavíráme Regionální speciální olympiády Zábřeh, tak jak byly známy doteď a připravujeme pro příští, doufejme také tříletý cyklus, zcela novou koncepci, která bude představena koncem letošního roku.“

Výstava v Galerii Tunklův Dvorec je retrospektivou představující tříletý cyklus olympiád. Nalezneme zde jak vítěznou fotografii soutěže „Život na kolech“ (BVV Brno, veletrh Rehaprotex 2004), tak sérii portrétů, na kterých autor Matyáš postavil svou klauzurní práci. Ale také mnoho jiných stejně kvalitních fotografií. V duchu Regionálních speciálních olympiád je výstava spojena s prezentací prací klientů Ústavu sociální péče Olšany „Náš Svět“, kteří se na olympiádu vždy pečlivě připravují a tradičně se jí zúčastňují. Na vernisáži vystoupí s pásmem „Léto“.

„V pozvánce na letošní olympiádu jsem se s vámi loučil výzvou k pomoci pokreslení každičkého volného místa v plaveckém areálu Zábřeh. V této pozvánce bych Vás jen poprosil, ať přijdete. Vaše účast je pro nás hnacím motorem do budoucích ročníků a důkazem, že práce kterou děláme, zajímá a těší nejen naše sportovce, ale i širokou veřejnost,“ dodává k pozvánce Dan Kubík.

Pražský amatérský fotograf Matyáš Vacek – dnes student 3. ročníku digitální fotografie na J.E.Purkyně v Ústí n.O. bere svou práci opravdu zodpovědně a sportovce při výkonech fotí z těch nejnemožnějších úhlů a pohledů. Svědčí o tom i úspěch v soutěži „Život nejen na kolech“, kterou každoročně vyhlašuje Liga za práva vozíčkářů. V rámci brněnského veletrhu kompenzačních pomůcek REHAPEOTEX si z ní v roce 2004 odvezl první cenu v kategorii nepostižený fotograf fotí postižené. Vítězná fotografie - deail nohou na invalidním vozíku - tehdy obletěla celou republiku a stala se symbolem sportování handicapovaných. Matyáš Vacek ji pořídil už na prvním ročníku této RSO, v plavecké části, která právě před dvěma lety na zábřežském plaveckém bazénu úspěšně zahajovala. Tato konkrétní fotografie, kterou v souboru doprovázelo dalších 149 jiných, podobně netradičních snímků, zachycujících tehdejší XII. ročník této olympiády, se letos dokonce stala podkladem pro pozvánku na shora avizovanou a jistě ojedinělou a netradičně pojatou výstavu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.