KULTURA

Vítěz Havrana soutěžil s ukradenými básničkami

17. května 2006, 21:59, mar
Šumperk - Lukáš Ondráček, oceněný v letošní soutěži Šumperský Havran v kategorii do 35 let, se zúčastnil soutěže s básničkami, které okopíroval z www.pismak.cz, upozornil čtenáře Rej.cz básník Jakub P. Malý.
Šumperk - Lukáš Ondráček, oceněný v letošní soutěži Šumperský Havran v kategorii do 35 let, se zúčastnil soutěže s básničkami, které okopíroval z www.pismak.cz, upozornil čtenáře Rej.cz básník Jakub P. Malý.

Lukáš Ondráček, který v letošní soutěži HAVRAN obsadil druhé místo, je student brněnské Masarykovy univerzity a syn ředitele Vily Doris v Šumperku. Soutěže se bohužel zúčastnil s básničkami jiných autorů, zveřejněných na webových stránkách pismak.cz a litera.cz. Na těchto stránkách mladých básníků se po odhalení tohoto podvodu svezlo na jeho hlavu kruté morální bičování. Okradení autoři přemýšleli i nad podáním trestního oznámení. Sám Lukáš Ondráček svou chybu přiznal a veřejně se na daných serverech omluvil. Cenu města Šumperka udělovanou Vilou Doris vrátil.

Letos se sešlo v soutěži HAVRAN dvě stě padesát básní od třiaosmdesáti autorů prakticky z celé republiky. Mezi ně poslal básně i dvaadvacetiletý Lukáš Ondráček. Básníci publikující na pismak.cz upozornili, že básně, které Lukáš uvedl jako Modlitby a klopýtání, Sliby se mají vracet a Hej Malý princi nenapsal on. "Zcela jistě se z mé strany jednalo o velkou chybu a ještě jednou bych se chtěl omluvit všem, kterým jsem způsobil nepříjemnosti, uvedl na náš dotaz Lukáš a dodává na vysvětlenou, "samozřejmě ceny získané na soutěži jsem vrátil a organizátorům se omluvil, stejně jako jsem se omluvil autorům. Velmi toho lituji a přál bych si vše vzít zpět. Vyjádření VILY DORIS ani jméno náhradního výherce, kterému by případná cena v soutěži náležela, se do uzávěrky Rejnovin nepodařilo zjistit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 22.5.2006 17:27
Titulek: RE: Přesně tak...
Autor: Critique
1) Kritika je oprávněná.
Souhlasím s kritikou Květy. Lukáš zásadně porušil autorské právo a to několikrát a vědomě. Navíc je možné, že to dělal již velmi dlouhou dobu. Nechci soudit Lukáše jako kamaráda, vím, že by své kamarády nezradil, ale o to tu nejde. Chtěl si získat popularitu i cizím majetkem. Je jednoduché si získat oblibu tím, že budu tvrdit, že jsem natočil Pána prstenů nebo namaloval Monu Lisu. Je až zvláštní, že si jako student práv a velmi chytrý člověk nedokázal domyslet možný dopad svých činů.

2) Soutěž a trest
Myslím, že dohra soutěže ho potrestala dostatečným způsobem. Zklamal lidi z poroty i z Vily Doris, kteří mu věřili a kteří ho uznávali. Trestem byl pro něj stud a hanba. Myslím si, že se z toho dostatečně poučil a věřím, že to už nikdy neudělá. Doufám, že se jednou bude zase chlubit básničky vlastními a že lidé co nejdřív zapomenou na to, co udělal.

3) Argumentace "xchatařu"
Nemá smysl odvracet pozornost od samotné podstaty problému řečmi o svědomí každého z nás či o tom, že každý z nás dělá chyby. To prece neni argument omlouvající jeho chyby. To pak můžete říct i o vrahovi, že každý dělá chyby a ať se zamyslíme sami nad sebou. každopádně si myslím, že si určitě zaslouží odpuštění, že to není žádný konec světa, ze kterého by se měl psychicky zhroutit. Jsem rád, že ho někdo dokáže podpořit a doufám, že to ti lidi udělají i osobně.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

 

I přes nejistotu, zda se uvedené akce budou v ohlášeném termínu konat, pokračujeme v soutěžení o volný vstup na atraktivní pořady v regionu. Dnes je to zábřežský AkustikFest, na který nám Zábřežská kulturní poskytla tři vstupenky. Za oponou zábřežského kulturáku se uskuteční v pátek 17. dubna.

Otázka:
Kolikátý ročník AkustikFestu se bude letos konat? 
A) 3.
B) 4.
C) 5.

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volný vstup na koncert skupiny Katapult, ohlášený v šumperském Domě kultury na 27. března, vyhrávají Josefka G. z Hrabišína a Radek V. z Chromče. Blahopřejeme! O vstupenky se i kvůli případné změně v programu přihlaste u pořadatele.