KULTURA

Koncert laureátů Pražského jara

12. dubna 2006, 12:21, rj
Šumperk - Mimořádnou událostí v rámci cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku bude v úterý 18. dubna 2006 koncert laureátů Mezinárodní soutěže Pražské jaro.
Šumperk - Mimořádnou událostí v rámci cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku bude v úterý 18. dubna 2006 koncert laureátů Mezinárodní soutěže Pražské jaro.

Pozvání pořadatelů přijal hráč na hoboj Vilém Veverka, klavírista Ivo Kahánek a interpret na fagot Václav Vonášek. Ve výstavní síni Vlastivědného muzea zazní od 19 hodin program složený převážně z kompozic francouzských skladatelů 19. a 20. století jako je F. Poulenc, C. Saint-Saens, C. Debussy a další.

Vilém Veverka náleží již mezi generaci interpretů. Orientace rodinného prostředí přirozeně nasměrovala Viléma k zájmu o hudbu již v raném dětství, na hoboj začal hrát ve dvanácti letech (V.Hanuš). Během studia na Pražské konzervatoři (F.X.Thuri) na sebe upozornil úspěchem v soutěži Concertino Praga (2. cena v mezinárodním kole, 1995) a vítězstvím v Soutěžní přehlídce konzervatoří ČR (Ostrava, 1997). Již v této době se dostal do kontaktu s významným francouzským hobojistou J. L. Capezzalim, který mu otevřel svět soudobé hudby i současné evropské parametry hobojové hry. Již v této době se stal na několik let sólohobojistou Mezinárodního orchestru mladých Gustava Mahlera a mohl pracovat pod vedením mnoha významných dirigentů, např. C. Abbada, P. Bouleze, K. Nagana, F. W. Mösta. Studoval na Akademii múzických umění (1999-2004, Mgr. L. Séquardtová) a berlínské Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ (2000 - 06, D. Wollenweber). Své vzdělání dále prohluboval na různých kurzech (Santander, Cupra Marittima) a četných konzultacích s dalšími významnými evropskými hobojovými osobnostmi – H. Schellenberger, M. Bourgue, A. Mayer, H. Holliger. Nastoupená cesta vyvrcholila působením v Berlínské filharmonii (Karajan Stiftung, 2003 - 2005, S. Rattle, V. Gergijev, G. Rožděstvenskij, S. Byčkov ad.) a vítězstvím v jedné z nejprestižnějších mezinárodních hobojových soutěží v Tokiu (2003, Sony Music Foundation). Veverka byl rovněž jedním z iniciátorů vzniku nového hobojového koncertu, který pro něj zkomponoval mladý český skladatel M.H ybler (premiéra 2005, Pražská komorní filharmonie, J. Hrůša).

Vítěz mezinárodní soutěže Pražské Jaro 2004 obor klavír, Ivo Kahánek, se probojoval do česko – slovensko – korejsko – japonského finále, které se konalo v pražském Rudolfinu 14. května 2004, kde nadchnul porotu přesvědčivým přednesem Lisztova klavírního koncertu č. 1 Es dur. Jeho vítězství je o to cennější, že zvítězil v konkurenci více než 45 kandidátů a je teprve třetím Čechem, který získal v této mezinárodní soutěži nejvyšší ocenění (Hnát, Kasík). Je vítězem následujících soutěží : F. Chopina v Mariánských Lázních, G. Mahlera v Jihlavě, Vendome Prize. Kromě vítězství na PJ získal Ivo Kahánek také cenu Gideona Kleina, udělovanou nejúspěšnějšímu českému účastníku soutěže.Je také držitelem mnoha ocenění. Z domácích ocenění je významná zejména Cena Josefa Hlávky, udělovaná každoročně nejlepším studentům pražských vysokých škol, a vítězství v soutěži o stipendium firmy Yamaha. Je posluchačem doktorantského studia Hudební fakulty AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského, absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, narodil se roku 1979 ve Frýdku – Místku. 27.8.2005 debutoval s Českou filharmonií pod taktovkou Z. Mácala provedením koncertu b moll P. I. Čajkovského za mimořádného ohlasu publika.

Václav Vonášek vystudoval konzervatoř v Plzni pod vedením prof. Ladislava Šmídla a posléze Matouše Křiváčka. Na podzim roku 1997 se zúčastnil soutěžní přehlídky konzervatoří ČR v Ostravě, kde získal 2. cenu. v té době byl též členem orchestru plzeňského Divadla J. K. Tyla, později též Karlovarského symfonického orchestru. Nyní studuje na HAMU v Praze ve třídě prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla. Na mezinárodní hobojové a fagotové soutěži v Olomouci získal na podzim roku 2000 2. cenu. O rok později se zúčastnil mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu. Zde získal s fagotovým triem Cenu Antonína Rejchy a tak i možnost vystoupit na koncertě v rakouském rozhlase ORF.

Zanedlouho poté se zúčastnil mezinárodní soutěže pro dechové nástroje "Pacem In Terris" v německém Bayreuthu, kde postoupil do finálového kola. Na podzim roku 2001 absolvoval jako člen orchestru České filharmonie (s dirigentem Vladimirem Ashkenazym) turné po Dálném Východě. Na základě absolutního vítězství v česko-slovenské soutěži Talent roku 2002 získal roční stipendium na Royal College of Music v Londýně, kde studoval u Andrey de Flammineis a Martina Gatta. Uspěl též v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, kde získal 2. cenu a Cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení české soudobé skladby. Byl jedním z devíti finalistů britské soutěže Young Concert Artists Trust. V roce 2004 získal 1. cenu v celosvětové soutěži International Double Reed Society, jejíž finále se konalo v australském Melbourne. V témže roce mu bylo uděleno čestné uznání poroty na mezinárodní soutěži v polské Lodži.

Jako milý host vystoupí na koncertě houslistka Michaela Brostíková, žákyně 5. ročníku Základní umělecké školy Šumperk, ve třídě p. učitelky Jany Blažkové. V roce 2005 získala v ústředním kole národní soutěže ZUŠ 2. místo.

Předprodej vstupenek na koncert je v pokladně DK a v Informačním centru.

Pořadatelé by se chtěli tímto ještě jednou omluvit všem návštěvníkům zrušeného koncertu 4. 4. 2006, kteří přišli do výstavní síně a čekali zde. Vinou technického nedopatření nebyla na plakátech včas informace o zrušení koncertu nalepena. Omlouváme se za způsobené potíže!


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA PLES ZADARMO

Plesová sezóna je v plném proudu a všechny sály se plní nedočkavými tanečníky. Rej.cz nabízí možnost vyhrát dvě vstupenky pro dva výherce na Maškarní ples pro dospělé  do Kulturního domu v Bludově v pátek 25. ledna.  

Soutěžní otázka

Jaký je správný název bludovské rozhledny?

a) Brusinka
b) Vyhlídka Brusná
c) Na Brusné

Odpovědi posílejte do úterý 21. ledna jako e-mail na info@rej.cz ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA. O výhře budou dva vylosovaní výherci informováni e-malem.