SPORT

Padl v Zábřehu světový rekord?

12. dubna 2006, 20:19,
Padl v Zábřehu světový rekord? Zábřeh - S cílem překonat dosavadní rekord v nejdéle hraném volejbalovém utkání, zorganizovali zábřežští Burčáci v uplynulém víkendu volejbalový maraton. Jako protihráče si přizvali volejbalisty z „družebních“ měst Bratislava a Martin a pod dohledem pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy na našem území eviduje, společně vytvořili nový český a slovenský rekord. Volejbal vydrželi hrát neuvěřitelných 31 hodin a 14 minut.
Zábřeh - S cílem překonat dosavadní rekord v nejdéle hraném volejbalovém utkání, zorganizovali zábřežští Burčáci v uplynulém víkendu volejbalový maraton. Jako protihráče si přizvali volejbalisty z „družebních“ měst Bratislava a Martin a pod dohledem pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy na našem území eviduje, společně vytvořili nový český a slovenský rekord. Volejbal vydrželi hrát neuvěřitelných 31 hodin a 14 minut.

„Zatím nejdelší volejbalové utkání, o kterém má agentura přehled, se odehrálo v roce 2003 v obci Benecko,“ informoval REJ.cz v sobotním odpoledni komisař Jan Bystroň z pelhřimovské agentury. „Volejbalový maraton tehdy trval 30 hodin a 6 minut. K překonání tedy stačí vydržet jen pár minut navíc. Podle toho, co vím, ale pořadatelé hráčům naorganizovali 31 hodin této nonstop hry."

"Atmosféra je tu skvělá,“ svěřil se REJi.cz se svými dojmy Jan Bystroň. „Je to spíše setkání dvou dobrých part, na kterých je vidět, že je volejbal baví. Hra má neustále profesionální úroveň; po celou dobu nenastal okamžik, že by hráči přestali o míč „bojovat“. " Družstva se střídají po dvou hodinách (hrají 2 x 2 družstva) a na oddych mezi zápasy jsou vymezeny dvě minuty.

„Asi to není o tom, kdo vyhraje, ale spíše o partnerském překonání dosavadního rekordu,“ vidí průběh zbývajících asi 10 hodin tohoto mezinárodního utkání Jan Bystroň. „S největší pravděpodobností tu bude vyhlášen český, slovenský a československý rekord. Budou zaneseny do České databanky rekordů a své místo určitě najdou i v Muzeu rekordů i kuriozit v Pelhřimově. Pokud se potvrdí naše domněnky, měl by tímto utkáním v Zábřehu padnout i rekord světový s následným zápisem do Quinessovy knihy rekordů.“


„Nakonec jsme stanovený limit o 14 minut překročili – museli jsme přece dohrát set,“ řekl REJi bezprostředně po ukončení maratonu jeho hlavní organizátor a aktivní hráč v jedné osobě Jiří Nýdecký z OS Burčáci. Myšlenku na uspořádání tohoto maratonu nosil v hlavě více jak dva roky. Nakonec trval tři dny a jeho organizace si vyžádala jeden a půl měsíce intenzivní činnosti ve dvou lidech (deset hodin denně) a aktivní zapojení cca 70 lidí z okruhu OS Burčáci (do organizace i hry). Dohromady (i s diváky) se během něj snědlo 30 kg kuřat, vypily 3 sudy piva, nespočet iontových nápojů, kila čokolád, uzenin a těstovin. Bezchybná organizace pamatovala také na profesionální maséry a preventivní chirurgickou výpomoc. Naštěstí se vše obešlo bez vážnějších zdravotních potíží - utkání provázela jen drobná svalová zranění a namožené úpony. „Představu o tom, co bude taková akce obnášet, jsem měl - Burčáci každoročně organizují jeden z nejúspěšnějších plesů v Zábřehu - Sportovní ples s vyhlašováním nejlepších sportovců roku města Zábřehu. Jen jsem nevěděl, co obnáší hrát volejbal 31 hodin,“ podělil se o ještě čerstvé sportovní zážitky z uplynulého víkendu Jiří Nýdecký. „Jednu chvíli to u mne vypadalo na zlomený malíček, během hry se to ale všechno spravilo. Krize byly velmi individuální – na mne přišla až po zápase, mezi 4 - 5 hodinou ranní,“ říká otec myšlenky právě skončeného volejbalového maratonu a záporně vrtí hlavou na otázku, jestli by se do podobné akce pustil znova.


Víkendové utkání, během něhož bylo odehráno celkem 110 setů, nakonec skončilo výsledkem 38:72 pro Slovensko. Průměrný věk hráčů činil 36,1 roků u mužů a 33,3 roků (ženy). Podle rozhodčích tomu odpovídal i styl hry – hrálo se profesionálně, ale ohleduplně. V závěru bylo úředně potvrzeno vytvoření českého a slovenského rekordu v nejdéle odehraném utkání ve volejbale a založen rekord československý.

“Slováky jsme nechali vyhrát,“ okomentoval výsledek hry nehrající hlavní pořadatel Petr Hošek z Bučáků, který do hry nenastoupil pro momentální zdravotní indispozici. „Byli viditelně lepší a měli ve svém družstvu i krajské a ligové hráče. Navíc věděli dopředu, do čeho jdou – jeden z jejich hráčů už dvacetičtyřhodinový maraton absolvoval.“


Nakonec byla radost z překonání převeliká – i přes viditelnou únavu vydrželi všichni rekordmani oslavovat až do pozdního rána. Nový „volejbalový rekord“ by měl být do databanky rekordů zapsán zhruba do 14 dnů. O případném uznání světového rekordu bude REJ.cz aktuálně informovat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.4.2006 10:54
Titulek: Zpráva
Autor: Ondra
96
Bylo to bléééééééééé
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.