SPORT

Tradiční PRVNÍ JARNÍ POCHOD startuje už zítra, další za měsíc

22. března 2006, 17:00, -vavka-
Připomenout osud gymnazijního studenta a pozdějšího válečného pilota, který zahynul při útěku ze saganského vězení, má pochod s podtitulem Memoriál Arnošta Valenty. V Zábřehu ho každoročně pořádá místní Gymnázium, jehož studenti v roce 1994 navázali na dříve velice oblíbenou tzv. Velikonoční později Velkou noční padesátku. Letos se pochod jde, s jednoroční přestávkou, již po dvanácté
Zábřeh - Připomenout osud gymnazijního studenta a pozdějšího válečného pilota, který zahynul při útěku ze saganského vězení, má pochod s podtitulem Memoriál Arnošta Valenty. V Zábřehu ho každoročně pořádá místní Gymnázium, jehož studenti v roce 1994 navázali na dříve velice oblíbenou tzv. Velikonoční později Velkou noční padesátku. Letos se pochod jde, s jednoroční přestávkou, již po dvanácté.

Naplánovány jsou tři trasy - 15, 30 a 50 kilometrů. Společnou mají poslední zastávku ve svébohovském kulturním domě, na kterém je umístěna Valentova pamětní deska. Nejodvážnější „padesátkaři“ mají opět možnost absolvovat noční výstup na Lázek. Pochod startuje v pátek 24. března. Odchází se průběžně, od 16 do 18 hodin, ze zábřežského gymnázia.

Téměř o měsíc později, tentokrát pod organizací Klubu českých turistů, se v Zábřehu koná další tradiční dálkový pochod - Po stopách Eskymo Welzla.

OKČT v Zábřehu ho letos organizuje už po deváté, a to ve variantách 5 – 10, 20 – 25, 35 a 50 kilometrů pro pěší a 25 a 50 km pro cyklisty. Trasy vedou po silnicích a turistických značkách, krátké úseky jsou značeny fáborky a nejmenší účastníci si i s rodiči budou moci po cestě zasoutěžit. Stejně jako v roce 2003 přitom možná „narazí“ i na samotného J. E. Welzla!

Pochod se koná za každého počasí v sobotu 29. dubna a je nutno se na něj předem přihlásit (tel. 583 416 121 do 23. 4.). Start a cíl pořadatelé umístili do auly III. ZŠ na Školské ulici, přespolní mohou v tělocvičně školy ve vlastním spacím pytli i přespat.


VÍCE O J. E. WELZLOVI:

Syn zlatého severu, Arctic Bismarck (císař Arktidy), Arctic Bird ( arktický pták) nebo Moojok Ojaak (pojídač medvědů) – tak je nazýván největší dobrodruh 20. století JAN WELZL.

Narodil se v Zábřehu 15. srpna 1868 a vyučil se zámečníkem. Jeho neklidná krev a touha po dobrodružství jej brzy vyhnaly do širého světa. Jako námořník se plavil po všech světových mořích, pracoval na stavbě transsibiřské dráhy, prošel pěšky celou Sibiř a dostal se až na Novosibiřské ostrovy, tehdy zcela izolované od civilizace. Tam žil, jak se dalo. Společně s Eskymáky, velrybáři, tuláky i dobrodruhy lovil zvěř a obchodoval. Jeho cesty Arktidou nezřídka obnášely tisíce kilometrů. Se psím spřežením rozvážel poštu a zásoby, plavil se po řekách na Aljašce, kde rýžoval i zlato. V roce 1903 se pro své schopnosti stal náčelníkem Eskymáků v celé oblasti nové Sibiře. Obchodoval a bohatl, až do tragického zvratu v roce 1921. Tehdy jeho malý škuner Seven Sistesters (Sedm sester), plně naložený kožešinami, ztroskotal u pobřeží Aljašky a americké úřady ho jako nežádoucího cizince vyhostily ze Spojených států. V 56 letech se tak Jan Welzl dostal do hamburského přístavu zcela bez prostředků a živil se jako příležitostný dělník v docích.

Z jednoho náhodného dopisu do brněnské redakce Lidových novin vznikla obsáhlá korespondence, jejíž obsah byl námětem knihy Rudolfa Těsnohlídka „Eskymo Welzl“. Za získaný honorář se Welzl dostal zpět do Ameriky. Peníze však nestačily na cestu na Novou Sibiř. V roce 1928 se Welzl vrátil na starý kontinent a přicestoval i do Prahy a Zábřehu. Uspořádal řadu přednášek, mluvil o svých cestách v rozhlase a vyprávěl redaktorům Lidových novin v Brně o svých neuvěřitelných dobrodružstvích. Jeho vyprávění dala vzniknout knihám, které měly u čtenářů velký úspěch. Welzl se v červnu 1929 vrátil do Ameriky. Odcestoval do Dawsonu v severní Kanadě, kde žil v dřevěném srubu. Datum úmrtí Jana Welzla je dosud předmětem zkoumání. První informace uváděly rok 1951, nové poznatky se kloní v roku 1948.

V koprodukci s Českou televizí v současné době vzniká v zábřežském MS studiu dokument o J. E. Welzlovi a jeho odkazu. Měl by přinést hodně nového do dosud nejasných otázek kolem Welzlova života i příčin jeho smrti. V Zábřehu ho pravděpodobně uvidíme v předpremiéře ještě do konce letošního roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.3.2006 08:38
Titulek: Eskymo Welzl
Autor: martin
178
135
V článku kod byl JEW , který je převzatý patrně od C.Lolka je řada nepřesností. Welzl nikdy zlato nerýžoval. Nepřesné je také tvrzení o roku jeho smrti. Jednoznačně zemřel v roce 1948. Snad není úplně jasné, zda to bylo 18. či 19. září.
Reagovat