KULTURA

Klasika Viva začíná

8. března 2006, 07:05, téma KLASIKA VIVA, Rejdakce
Klasika Viva začíná Šumperk - V úterý 14. března 2006 začíná od 19 hodin zahajovacím koncertem v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie šestá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku. Úvodní projev před koncert přislíbil i patron cyklu, který nad koncerty v Šumperku převzal jako pokaždé záštitu, starosta města pan Zdeněk Brož.
Šumperk - V úterý 14. března 2006 začíná od 19 hodin zahajovacím koncertem v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie šestá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku. Úvodní projev před koncert přislíbil i patron cyklu, který nad koncerty v Šumperku převzal jako pokaždé záštitu, starosta města pan Zdeněk Brož.

Sezóna bude zahájena koncertem mimořádného hudebního tělesa - Českého klarinetového kvarteta (ČKK). Soubor, tvořený třemi klarinety a basklarinetem, nekoncertuje v Šumperku poprvé. Před pěti lety byli mezi prvními hudebními hosty, které pořadatelé do Šumperka pozvali. Nyní se tedy vracejí a nepřijíždějí s prázdnou. ČKK vyjelo již na podzim na koncertní turné, v rámci kterého propaguje svou nejnovější desku nazvanou "Polyphony". Jedná se o mimořádný hudební počin. Na desce jsou zastoupeni pouze autoři pozdní renesance a baroka. A právě tyto skladby, doplněné o vlastní kompozice souboru, zazní také v programu koncertu, který je ještě ozvláštněn improvizacemi na témata z publika. Za všechny autory jmenujme J.S.Bacha, J.Sweelincka, B.M.Černohorského a další. CD Polyphony bude na koncertě také k zakoupení. V rámci propagačního turné bude ČKK koncertovat ještě v Bruntále (15.3.) a v Králíkách (16.3.).

České klarinetové kvarteto
Koncerty ČKK jsou doprovázeny i v klasice tak vzácnou improvizací. Originalitu souboru a jeho oblibu u pořadatelů i posluchačů dokládají pozvánky na prestižní hudební podniky u nás i v zahraničí. Jmenujme namátkou Inalfa Festival v Holandsku, XXII. mezinárodní jazzový festival Praha 97, Chopinův festival Mariánské lázně 97, Festival B.Martinů Polička 99, Sommer Festival Norimberk 2000, 2002 Festival Lent Maribor ve Slovinsku ad. V roce 2003 podnikl soubor se zpěvačkou J. Koubkovou kulturně hudební misi po Senegalu v Africe. V témže roce vystoupilo ČKK na koncertě v Bruselu při prezentaci ČR jako kandidáta na vstup do EU. ČKK podniklo v roce 2003 koncertní cestu do Portugalska, kterou osobně zaštítil exprezident ČR Václav Havel, a následně předvánoční turné po Slovinsku. V roce 2004 vydalo ČKK CD Echoes from stone a v roce 2005 své poslední CD Polyfonie.

Petr Valášek
působí v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. V ČKK hraje na basklarinet.

Luděk Boura
člen Státní opery Praha. V ČKK hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžemi hudebních děl pro kvarteto, ale i pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení.

Jindřich Pavliš
klarinetista Pražské komorní filharmonie. Píše a upravuje skladby pro ČKK a řídí dramaturgii souboru.

Vojtěch Nýdl
člen Pražské komorní filharmonie a dechového kvinteta Afflatus. V ČKK uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké. V roce 1990 získal 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.