KULTURA

Klasika Viva začíná

8. března 2006, 07:05, téma KLASIKA VIVA, Rejdakce
Klasika Viva začíná Šumperk - V úterý 14. března 2006 začíná od 19 hodin zahajovacím koncertem v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie šestá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku. Úvodní projev před koncert přislíbil i patron cyklu, který nad koncerty v Šumperku převzal jako pokaždé záštitu, starosta města pan Zdeněk Brož.
Šumperk - V úterý 14. března 2006 začíná od 19 hodin zahajovacím koncertem v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie šestá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva v Šumperku. Úvodní projev před koncert přislíbil i patron cyklu, který nad koncerty v Šumperku převzal jako pokaždé záštitu, starosta města pan Zdeněk Brož.

Sezóna bude zahájena koncertem mimořádného hudebního tělesa - Českého klarinetového kvarteta (ČKK). Soubor, tvořený třemi klarinety a basklarinetem, nekoncertuje v Šumperku poprvé. Před pěti lety byli mezi prvními hudebními hosty, které pořadatelé do Šumperka pozvali. Nyní se tedy vracejí a nepřijíždějí s prázdnou. ČKK vyjelo již na podzim na koncertní turné, v rámci kterého propaguje svou nejnovější desku nazvanou "Polyphony". Jedná se o mimořádný hudební počin. Na desce jsou zastoupeni pouze autoři pozdní renesance a baroka. A právě tyto skladby, doplněné o vlastní kompozice souboru, zazní také v programu koncertu, který je ještě ozvláštněn improvizacemi na témata z publika. Za všechny autory jmenujme J.S.Bacha, J.Sweelincka, B.M.Černohorského a další. CD Polyphony bude na koncertě také k zakoupení. V rámci propagačního turné bude ČKK koncertovat ještě v Bruntále (15.3.) a v Králíkách (16.3.).

České klarinetové kvarteto
Koncerty ČKK jsou doprovázeny i v klasice tak vzácnou improvizací. Originalitu souboru a jeho oblibu u pořadatelů i posluchačů dokládají pozvánky na prestižní hudební podniky u nás i v zahraničí. Jmenujme namátkou Inalfa Festival v Holandsku, XXII. mezinárodní jazzový festival Praha 97, Chopinův festival Mariánské lázně 97, Festival B.Martinů Polička 99, Sommer Festival Norimberk 2000, 2002 Festival Lent Maribor ve Slovinsku ad. V roce 2003 podnikl soubor se zpěvačkou J. Koubkovou kulturně hudební misi po Senegalu v Africe. V témže roce vystoupilo ČKK na koncertě v Bruselu při prezentaci ČR jako kandidáta na vstup do EU. ČKK podniklo v roce 2003 koncertní cestu do Portugalska, kterou osobně zaštítil exprezident ČR Václav Havel, a následně předvánoční turné po Slovinsku. V roce 2004 vydalo ČKK CD Echoes from stone a v roce 2005 své poslední CD Polyfonie.

Petr Valášek
působí v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. V ČKK hraje na basklarinet.

Luděk Boura
člen Státní opery Praha. V ČKK hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžemi hudebních děl pro kvarteto, ale i pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení.

Jindřich Pavliš
klarinetista Pražské komorní filharmonie. Píše a upravuje skladby pro ČKK a řídí dramaturgii souboru.

Vojtěch Nýdl
člen Pražské komorní filharmonie a dechového kvinteta Afflatus. V ČKK uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké. V roce 1990 získal 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.