KULTURA

Talentovaná písničkářka Radůza zahraje v Šumperku

22. února 2006, 10:18, kuku
Talentovaná písničkářka Radůza zahraje v Šumperku Šumperk - Zpěvačka, multiinstrumentalistka a autorka hudby i textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Již tři dny na to byla Radůza představena širšímu publiku v Lucerně na koncertě "Konec české kultury - ne!". V květnu téhož roku stála opět na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka hvězdy amerického popu Suzanne Vegy. O pár měsíců později nahrála živě svou první kazetu Blues?.
Šumperk - Zpěvačka, multiinstrumentalistka a autorka hudby i textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Již tři dny na to byla Radůza představena širšímu publiku v Lucerně na koncertě "Konec české kultury - ne!". V květnu téhož roku stála opět na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka hvězdy amerického popu Suzanne Vegy. O pár měsíců později nahrála živě svou první kazetu Blues?.

Pak odolala rychlé kariéře a léta studovala - zpěv i skladbu. V roce 2001 vydané album Andělové z nebe prezentovalo Radůzu jako již hotovou osobnost, jejíž písně mají navíc jistou tendenci zlidovět Deska ...při mně stůj je v tomto ohledu ještě "hitovější", aniž by se však z Radůziných písniček vytratila upřímnost, síla výrazu a specifický periferní "šmrnc".

V roce 2003 získala ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. Téhož roku získala Radůza ocenění v anketě Zlatý slavík jako skokan roku. Ze sošek jí toho doma moc nezbylo, neboť je vydražila pro dobročinné účely.

Její album „…při mně stůj“ se drželo několik týdnů na předních místech v žebříčku prodejnosti a tak nebylo překvapením předání zlaté desky, které se uskutečnilo v červnu. Téhož roku získala Radůza ocenění v anketě Zlatý slavík jako skokan roku.

Na počátku roku 2005 odjela Radůza na turné do Francie, kde si „obehrála“ nové písně, které vzápětí natočila ve studiu. Vzniklo tak její zatím poslední album „V hoře“, které opět bez jakékoli mediální kampaně lámalo rekordy v prodejnosti. Přijetí kritiky i veřejnosti bylo velmi vřelé, ale Radůza se nezastavila a již o pár měsíců později obohatila svůj koncert o nové písně, které ještě nejsou zaznamenány na žádném nosiči. Zařadila do svého repertoáru opět písně s doprovodem klavíru a její vystoupení jsou tak obohacena o nový rozměr.

V září 2005 byla Radůza přizvána k natáčení nového filmu Jana Hřebejka „Kráska v nesnázích“. Diváci se mohou těšit nejen na písně již známé z předchozích alb, ale i na jedno zbrusu nové blues, které vzniklo speciálně pro tento film na text Roberta Gravese. Doprovázejí ji členové kapely Koa, se kterými spolupracovala i na svých předchozích albech, Omar Khaouaj a František Raba, Radůza si zde střihla sólo na foukací harmoniku, chystá se i vydání soundtracku a protože Radůza nepředpokládá, že by píseň zařadila na některé ze svých příštích alb, má toto blues jistou příchuť exkluzivity. Bude to poprvé, kdy se zpěvačka vyhýbající se přílišné medializaci své osoby objeví na filmovém plátně.

Koncert nejtalentovanější písničkářky současnosti proběhne 2. března v DK Šumperk od 20 hodin.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.2.2006 19:11
Titulek: Ke koncertu
Autor: Jája
90
No koncert by mohl být super, ale to vstupnéééé!!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.