KULTURA

Zábřežské Welzlování ukončí přehlídka cestovatelských filmů a recese

8. února 2006, 13:49, -vavka-
Zábřežské Welzlování ukončí přehlídka cestovatelských filmů a recese Přibližně měsíc trvající festival kulturních a sportovně-recesistických akcí, věnovaných slavnému zábřežskému rodákovi J. E. Welzlovi, tímto týdnem končí. V programu už je „jen“ audiovizuální pořad Františka Krňávka o Norsku ve čtvrtek 9. 2. v Galerii Tunklův dvorec od 17 hodin; filmový festival WELZLOVO FILMOBILE v pátek a sobotu 10. a 11. 2. v kině RETRO a recesistická tečka v podobě závodů čtyřspřeží, ale s lidskou posádkou v neděli 12. 2. na Masarykově náměstí v Zábřehu. Na regulérnost soutěžení bude dohlížet sám J.E.Welzl.
Zábřeh - Přibližně měsíc trvající festival kulturních a sportovně-recesistických akcí, věnovaných slavnému zábřežskému rodákovi J. E. Welzlovi, tímto týdnem končí. V programu už je „jen“ audiovizuální pořad Františka Krňávka o Norsku ve čtvrtek 9. 2. v Galerii Tunklův dvorec od 17 hodin; filmový festival WELZLOVO FILMOBILE v pátek a sobotu 10. a 11. 2. v kině RETRO a recesistická tečka v podobě závodů čtyřspřeží, ale s lidskou posádkou v neděli 12. 2. na Masarykově náměstí v Zábřehu. Na regulérnost soutěžení bude dohlížet sám J.E.Welzl.

„Aby autoři, kteří si dnes k cestování většinou berou kameru, měli možnost své záběry někde prezentovat, rozhodli jsme se v Klubu filmových amatérů a cestovatelů uspořádat soutěžní přehlídku těchto cestovatelských filmů. A protože se hlásíme k odkazu svého rodáka J.E.Welzla, dostal festival název WELZLOVO FILMOBILE,“ řekl k nedávné historii vzniku tohoto festivalu Martin Strouhal, ředitel festivalu a předseda pořádající KFAC Zábřeh v jedné osobě. „Loni byl festivalu účasten i sám J.E.WELZL. Při té příležitosti jsme ho také hned do našeho cestovatelského klubu přijali. Letos čekáme, čím nás zase překvapí (?!)," dodal Strouhal.

Už druhý ročník FILMOBILE se bude opět konat v zábřežském kině RETRO. V pátek 10. 2. ho uvede veřejná projekce tří nejúspěšnějších filmů z 1. ročníku, takže mají šanci všichni ti, kteří si loni nechali vítězné snímky od Martina Strouhala, Milana Daňka a Marka Spáčila ujít. Samotný festival zahajuje v sobotu 11. února. „Letos bylo do programu zařazeno 32 snímků od 22 autorů,“ řekl k organizaci festivalu Martin Strouhal. „Přihlášených snímků bylo tolik, že dokonce musel proběhnout předvýběr zaslaných filmů,“ konstatoval s potěšením. „Kvalita všech snímků mimochodem od lońska značně stoupla!“

Na soutěžící čeká hvězdná porota ve složení: Lenka Poláková – šéfdramaturg ČTV Ostrava, Martin Kratochvíl – filmový producent BONTON, a.s., Radek Štipl – prezident UNICA filmu a Jan Šmíd - zástupce pořádajícího KFACZ. „Jsme rádi, že se nám do poroty podařilo získat i uznávaného režiséra a filmového producenta Milana Cieslara,“ okomentoval složení odborné poroty na festivalu Martin Strouhal. „Do Zábřehu vždy rád přijede. Naposledy se s ním diváci měli možnost setkat loni v květnu, u příležitosti předpremiéry filmu Krev zmizelého, natočeného podle scénáře zábřežského rodáka Vladimíra Körnera.“

Těšit se můžeme na kvalitní snímky o potápění, extrémních sportech anebo zvláštnostech národní kultury, a to od autorů z celého světa. K vidění bude např. hudební snímek ze stavby bunkrů v Albánii nebo hraný snímek z Francie o „davonském ďáblu“. Autory vítězných snímků čeká kromě pěkných cen i řada cenných připomínek od odborné poroty a možnost osobně o nich diskutovat při závěrečném vyhodnocení.


Cena pro vítěze Welzlova filmobile bude proti loňsku vylepšená – čiré sklo nahradí sklo barevné a znaky z loňska doplní nahoře sluníčko a pod ním ledové kry jako inspirace ledové Arktidy, která se na třicet let stala Welzlovým domovem.


„Celý festival ukončujeme akcí v duchu recese – závody čtyřspřeží, ale s lidskou posádkou,“ řekl k závěrečným akcím v programu zábřežského WELZLOVÁNÍ 2006 PhDr. Zdeněk David z pořádajícího KLUBu-KVDC. „Sraz je v neděli 12. února ve 13 hodin v Galerii Tunklův dvorec. „Začínáme ve 14 hodin, sjíždět se bude horní část Masarykova náměstí. Letos organizujeme už třetí ročník tohoto povedeného závodu a doufáme, že stejně jako loni bude na jeho regulérnost dohlížet i J.E.Welzl osobně,“ zve všechny recesisty Zdeněk David.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.