KULTURA

Betonová hranice

1. února 2006, 07:00, Zdeněk Doubravský
Šumperk - Výstava s názvem „Betonová hranice, příběh československého opevnění do roku 1945“, připomíná 70. výročí zahájení výstavby československého opevnění v úseku Králíky – Hrubý Jeseník. Touto aktivitou se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí k celostátnímu projektu „Muzea a 20. století“.
Šumperk - Výstava s názvem „Betonová hranice, příběh československého opevnění do roku 1945“, připomíná 70. výročí zahájení výstavby československého opevnění v úseku Králíky – Hrubý Jeseník. Touto aktivitou se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí k celostátnímu projektu „Muzea a 20. století“.

Výstava připomene dramatické období ohrožení Československa Německem po zrovnoprávnění německých ozbrojených sil na ženevské konferenci v roce 1932. Československé vedení si tehdy uvědomovalo, že v případě ozbrojeného konfliktu s Německem bude stát armáda proti přesile. Následné rozhodnutí vojenských expertů eliminovat vyšší počty vojáků a vojenské techniky nepřítele obrannými liniemi betonových pevností a pevnůstek vycházelo z tehdejšího stavu výzbroje československé armády i úrovně vojenské strategie.

Na budoucí možnou válku se pohlíželo jako na válku koaliční, ve které bude československá armáda součástí armád spojenců. Hlavní štáb vycházel z nejobtížnější, přitom patrně nejpravděpodobnější možnosti válečného

konfliktu, totiž současné války Československa s Německem a Maďarskem. První plán výstavby opevnění byl přijat 12. prosince 1935. V té době již probíhala (od podzimu 1935) výstavba objektů těžkého opevnění na Ostravsku. V roce 1936 se začalo těžké opevnění stavět v okolí Králík, Rokytnice v Orlických horách a v Bratislavě. Postupně byla budována lehká opevnění nejen kolem hranice, ale i ve vnitrozemí, např. k obraně Prahy a dalších strategicky důležitých oblastí.

Výstava seznámí na fotografiích, plánech a nákresech s průběhem výstavby opevnění, zvláště na severní a jižní Moravě, ozřejmí úlohu hraničářských pluků, jednotek stráže obrany státu, strážních praporů a pluků zajištění lehkých opevnění. Fotografie, modely a další dokumenty připomenou jednotlivé typy lehkých a těžkých opevnění, seznámí s rozdíly mezi lehkými pevnůstkami vz. 36 a vz. 37, s úkolem dělostřeleckých tvrzí a jejich částí, jako byly dělostřelecké pozorovatelny, dělostřelecké sruby, tvrzové vchodové sruby, pěchotní sruby a další. K vidění bude některé tehdejší vybavení pevností, jako potrubí vzduchotechniky a elektroinstalace, uzávěry střílen, stolek na výměnu hlavní, periskop a další, ale i používaná lehká výzbroj jako kulomety a jiné palné zbraně.

Pozornost je věnována také československé mobilizaci v září 1938, stavu připravenosti a úloze opevnění v tomto období a následné kapitulaci a vydání pohraničních opevnění nepříteli. Závěr výstavy připomíná využití československých pevností nacistickou armádou v průběhu druhé světové války, kdy pevnosti posloužily ke zkouškám odolnosti pro potřeby výstavby německých pevností a velitelských stanovišť na severofrancouzském pobřeží a jinde. Připomenuta je také aktivní role pevnostního systému na Ostravsku a Opavsku proti postupující sovětské armádě.

Chystaná výstava by nemohla vzniknout bez spolupráce s muzei i soukromníky, kteří se věnují zpřístupňování opevnění veřejnosti, sbírají doklady a předměty vztahující se k výstavbě a vybavení pevností, studují dokumenty a publikují knihy o československém opevnění. Návštěvník bude mít možnost vidět část autentického vybavení z tvrze Hanička, které poskytuje společně s modely pevností městské muzeum v Rokytnici v Orlických horách, výstroj, výzbroj i vybavení pevností z Vojensko-historicko-technického muzea v České Třebové, modely opevnění Radima Žambocha a Klubu vojenské historie Kralka spravující objekt K-S 5 u Dolní Moravy, předměty ze sbírky Františka Hlavatého včetně unikátních exemplářů a výzbroj a výstroj poskytnutou členy Beton Bunker Club Kronfelzov spravujícího objekty StM-S 30 – 34 v okolí Starého Města pod Sněžníkem. Vystavující i některá další muzea a organizace budou informovat o své činnosti a o možnostech návštěvníků výstavy zhlédnout veřejnosti přístupné pevnosti v terénu.

Výstava Betonová hranice bude přístupna od 8. 2. do 2. 4. 2006 v Hollarově galerii a dalších prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.