KULTURA

Betonová hranice

1. února 2006, 07:00, Zdeněk Doubravský
Šumperk - Výstava s názvem „Betonová hranice, příběh československého opevnění do roku 1945“, připomíná 70. výročí zahájení výstavby československého opevnění v úseku Králíky – Hrubý Jeseník. Touto aktivitou se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí k celostátnímu projektu „Muzea a 20. století“.
Šumperk - Výstava s názvem „Betonová hranice, příběh československého opevnění do roku 1945“, připomíná 70. výročí zahájení výstavby československého opevnění v úseku Králíky – Hrubý Jeseník. Touto aktivitou se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí k celostátnímu projektu „Muzea a 20. století“.

Výstava připomene dramatické období ohrožení Československa Německem po zrovnoprávnění německých ozbrojených sil na ženevské konferenci v roce 1932. Československé vedení si tehdy uvědomovalo, že v případě ozbrojeného konfliktu s Německem bude stát armáda proti přesile. Následné rozhodnutí vojenských expertů eliminovat vyšší počty vojáků a vojenské techniky nepřítele obrannými liniemi betonových pevností a pevnůstek vycházelo z tehdejšího stavu výzbroje československé armády i úrovně vojenské strategie.

Na budoucí možnou válku se pohlíželo jako na válku koaliční, ve které bude československá armáda součástí armád spojenců. Hlavní štáb vycházel z nejobtížnější, přitom patrně nejpravděpodobnější možnosti válečného

konfliktu, totiž současné války Československa s Německem a Maďarskem. První plán výstavby opevnění byl přijat 12. prosince 1935. V té době již probíhala (od podzimu 1935) výstavba objektů těžkého opevnění na Ostravsku. V roce 1936 se začalo těžké opevnění stavět v okolí Králík, Rokytnice v Orlických horách a v Bratislavě. Postupně byla budována lehká opevnění nejen kolem hranice, ale i ve vnitrozemí, např. k obraně Prahy a dalších strategicky důležitých oblastí.

Výstava seznámí na fotografiích, plánech a nákresech s průběhem výstavby opevnění, zvláště na severní a jižní Moravě, ozřejmí úlohu hraničářských pluků, jednotek stráže obrany státu, strážních praporů a pluků zajištění lehkých opevnění. Fotografie, modely a další dokumenty připomenou jednotlivé typy lehkých a těžkých opevnění, seznámí s rozdíly mezi lehkými pevnůstkami vz. 36 a vz. 37, s úkolem dělostřeleckých tvrzí a jejich částí, jako byly dělostřelecké pozorovatelny, dělostřelecké sruby, tvrzové vchodové sruby, pěchotní sruby a další. K vidění bude některé tehdejší vybavení pevností, jako potrubí vzduchotechniky a elektroinstalace, uzávěry střílen, stolek na výměnu hlavní, periskop a další, ale i používaná lehká výzbroj jako kulomety a jiné palné zbraně.

Pozornost je věnována také československé mobilizaci v září 1938, stavu připravenosti a úloze opevnění v tomto období a následné kapitulaci a vydání pohraničních opevnění nepříteli. Závěr výstavy připomíná využití československých pevností nacistickou armádou v průběhu druhé světové války, kdy pevnosti posloužily ke zkouškám odolnosti pro potřeby výstavby německých pevností a velitelských stanovišť na severofrancouzském pobřeží a jinde. Připomenuta je také aktivní role pevnostního systému na Ostravsku a Opavsku proti postupující sovětské armádě.

Chystaná výstava by nemohla vzniknout bez spolupráce s muzei i soukromníky, kteří se věnují zpřístupňování opevnění veřejnosti, sbírají doklady a předměty vztahující se k výstavbě a vybavení pevností, studují dokumenty a publikují knihy o československém opevnění. Návštěvník bude mít možnost vidět část autentického vybavení z tvrze Hanička, které poskytuje společně s modely pevností městské muzeum v Rokytnici v Orlických horách, výstroj, výzbroj i vybavení pevností z Vojensko-historicko-technického muzea v České Třebové, modely opevnění Radima Žambocha a Klubu vojenské historie Kralka spravující objekt K-S 5 u Dolní Moravy, předměty ze sbírky Františka Hlavatého včetně unikátních exemplářů a výzbroj a výstroj poskytnutou členy Beton Bunker Club Kronfelzov spravujícího objekty StM-S 30 – 34 v okolí Starého Města pod Sněžníkem. Vystavující i některá další muzea a organizace budou informovat o své činnosti a o možnostech návštěvníků výstavy zhlédnout veřejnosti přístupné pevnosti v terénu.

Výstava Betonová hranice bude přístupna od 8. 2. do 2. 4. 2006 v Hollarově galerii a dalších prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.