KULTURA

Pohádkové čtení – inspirace pro nově vyhlášenou soutěž

25. ledna 2006, 09:00, -vavka-
Pohádkové čtení – inspirace pro nově vyhlášenou soutěž Zábřeh - Autorským čtením z rozhlasové četby pohádek a příběhů z dávných časů Zábřežska, nazvané příznačně „Povídánky od nitěných knoflíků“, zahajila 24. ledna knihovna v Zábřehu cyklus letošních setkávání s veřejností. Legendy a zkazky ve studovně vyprávěl Miroslav Kobza, redaktor Českého rozhlasu Olomouc.
Zábřeh - Autorským čtením z rozhlasové četby pohádek a příběhů z dávných časů Zábřežska, nazvané příznačně „Povídánky od nitěných knoflíků“, zahajila 24. ledna knihovna v Zábřehu cyklus letošních setkávání s veřejností. Legendy a zkazky ve studovně vyprávěl Miroslav Kobza, redaktor Českého rozhlasu Olomouc.

„Aby si lidé ve vesničkách kolem Zábřehu přilepšili chudé živobytí, obšívali po večerech nitěné knoflíky. Scházely se přitom celé rodiny a dospělí dětem vyprávěli příběhy, které dávno odvál čas,“ řekl k neobvyklému názvu setkání Miroslav Kobza. Sám pohádky nejen rád vypráví, ale je i po regionu sbírá a zaznamenává pro další generaci. Ty nejpěknější mu loni vyšly pod názvem Putování krajinou studánek a pramenů.

Pohádkové čtení Miroslava Kobzy si rozhodně neměli nechat ujít ti, kteří se hodlají zapojit do nové literární soutěže knihovny – „Kouzliti v pohádce dovoleno“. Je učena dětským i dospělým čtenářům, kteří mají odvahu pustit si fantazii na špacír a vymýšlet příběhy s dobrým koncem. Autory nejpodařenější z nich čekají tradičně pěkné odměny.

„Mám pocit, že nejen dospělí, ale i děti už přestali věřit, že nakonec všechno dobře dopadne - alespoň v těch pohádkách,“ okomentovala nově vyhlášenou soutěž Dana Valentová z dětského oddělení knihovny. “Proto trvám na té pohádce! Na všechny soutěžící čeká převelikééé překvapenííí…“.

I o způsobu vyhodnocení už má autorka soutěže přesnou představu – uskuteční se v prvním jarním dni formou podvečerního předčítání právě ve stylu atmosféry Kobzových povídánek. Soutěž byla zahájena 16. ledna a má uzávěrku v polovině března.

Z přednáškové činnosti knihovny v roce 2006:

 • leden: - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Miroslav KOBZA: "Povídánky od nitěných knoflíků"
 • únor: - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Libuše TAUCHMANNOVÁ: vyprávění o odboji v šumperském okrese za druhé světové války, spojené se vzpomínkami na otce, který se odboje zúčastnil
 • březen: - Irena ŠINDLÁŘOVÁ: přednáška o mytologii, se zaměřením nejen na slovanskou a keltskou mytologii, ale i na jednotlivé měsíce z pohledu mytologie, zvyků a rituálů, mystiky - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Irena ŠINDLÁŘOVÁ: povídání o kouzle i o skrytém nebezpečí černé a bílé magie...
 • duben: - ŽIJÍ MEZI NÁMI - výstava a prezentace pomůcek pro nevidomé a slabozraké. Výstava se koná ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) v Šumperku - Irena ŠINDLÁŘOVÁ - beseda o čarodějnických procesech. O tom, co se dá čekat v kraji, který je relativně ještě oslaben po třicetileté válce a zemí se táhnou zvěsti o čarodějnicích a hrozných povídkách o Ďáblovi… To pak stačí málo a je tu problém, který se stane osudným pro mnohé z Losinska, Šumperska a okolí


  V těchto dnech přebírají dětští čtenáři zábřežské knihovny odměny za soutěžení ve vědomostní soutěži k Adventu. Bonusem ke všem 33 uděleným cenám je i poukázka na jednu hodinu internetu zdarma.


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.