KULTURA

Pohádkové čtení – inspirace pro nově vyhlášenou soutěž

25. ledna 2006, 09:00, -vavka-
Pohádkové čtení – inspirace pro nově vyhlášenou soutěž Zábřeh - Autorským čtením z rozhlasové četby pohádek a příběhů z dávných časů Zábřežska, nazvané příznačně „Povídánky od nitěných knoflíků“, zahajila 24. ledna knihovna v Zábřehu cyklus letošních setkávání s veřejností. Legendy a zkazky ve studovně vyprávěl Miroslav Kobza, redaktor Českého rozhlasu Olomouc.
Zábřeh - Autorským čtením z rozhlasové četby pohádek a příběhů z dávných časů Zábřežska, nazvané příznačně „Povídánky od nitěných knoflíků“, zahajila 24. ledna knihovna v Zábřehu cyklus letošních setkávání s veřejností. Legendy a zkazky ve studovně vyprávěl Miroslav Kobza, redaktor Českého rozhlasu Olomouc.

„Aby si lidé ve vesničkách kolem Zábřehu přilepšili chudé živobytí, obšívali po večerech nitěné knoflíky. Scházely se přitom celé rodiny a dospělí dětem vyprávěli příběhy, které dávno odvál čas,“ řekl k neobvyklému názvu setkání Miroslav Kobza. Sám pohádky nejen rád vypráví, ale je i po regionu sbírá a zaznamenává pro další generaci. Ty nejpěknější mu loni vyšly pod názvem Putování krajinou studánek a pramenů.

Pohádkové čtení Miroslava Kobzy si rozhodně neměli nechat ujít ti, kteří se hodlají zapojit do nové literární soutěže knihovny – „Kouzliti v pohádce dovoleno“. Je učena dětským i dospělým čtenářům, kteří mají odvahu pustit si fantazii na špacír a vymýšlet příběhy s dobrým koncem. Autory nejpodařenější z nich čekají tradičně pěkné odměny.

„Mám pocit, že nejen dospělí, ale i děti už přestali věřit, že nakonec všechno dobře dopadne - alespoň v těch pohádkách,“ okomentovala nově vyhlášenou soutěž Dana Valentová z dětského oddělení knihovny. “Proto trvám na té pohádce! Na všechny soutěžící čeká převelikééé překvapenííí…“.

I o způsobu vyhodnocení už má autorka soutěže přesnou představu – uskuteční se v prvním jarním dni formou podvečerního předčítání právě ve stylu atmosféry Kobzových povídánek. Soutěž byla zahájena 16. ledna a má uzávěrku v polovině března.

Z přednáškové činnosti knihovny v roce 2006:

 • leden: - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Miroslav KOBZA: "Povídánky od nitěných knoflíků"
 • únor: - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Libuše TAUCHMANNOVÁ: vyprávění o odboji v šumperském okrese za druhé světové války, spojené se vzpomínkami na otce, který se odboje zúčastnil
 • březen: - Irena ŠINDLÁŘOVÁ: přednáška o mytologii, se zaměřením nejen na slovanskou a keltskou mytologii, ale i na jednotlivé měsíce z pohledu mytologie, zvyků a rituálů, mystiky - přednáška Makrobioklubu o zdravém životním stylu - Irena ŠINDLÁŘOVÁ: povídání o kouzle i o skrytém nebezpečí černé a bílé magie...
 • duben: - ŽIJÍ MEZI NÁMI - výstava a prezentace pomůcek pro nevidomé a slabozraké. Výstava se koná ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) v Šumperku - Irena ŠINDLÁŘOVÁ - beseda o čarodějnických procesech. O tom, co se dá čekat v kraji, který je relativně ještě oslaben po třicetileté válce a zemí se táhnou zvěsti o čarodějnicích a hrozných povídkách o Ďáblovi… To pak stačí málo a je tu problém, který se stane osudným pro mnohé z Losinska, Šumperska a okolí


  V těchto dnech přebírají dětští čtenáři zábřežské knihovny odměny za soutěžení ve vědomostní soutěži k Adventu. Bonusem ke všem 33 uděleným cenám je i poukázka na jednu hodinu internetu zdarma.


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

  ZA KULTUROU ZADARMO

  Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

  Soutěžní otázka:

  Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

  a) 10 let
  b) 15 let
  c) 20 let

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

  VYHODNOCENÍ
  Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.