KULTURA

Zábřežské WELZLOVÁNÍ zahajuje cestovatelská výstava

13. ledna 2006, 14:13, -vavka-
Zábřežské WELZLOVÁNÍ zahajuje cestovatelská výstava Zábřeh - Další bílá místa na zpola zaplněné mapě míst, navštívených zábřežskými cestovateli, budou od pátku 13. ledna symbolicky zaplněna při výstavě fotografií zábřežských cestovatelů s příznačným názvem WELZLOVI NÁSLEDOVNÍCI 2006.
Zábřeh - Další bílá místa na zpola zaplněné mapě míst, navštívených zábřežskými cestovateli, budou od pátku 13. ledna symbolicky zaplněna při výstavě fotografií zábřežských cestovatelů s příznačným názvem WELZLOVI NÁSLEDOVNÍCI 2006.

Součástí výstavy je také povídání s autory, a to vždy každý následující čtvrtek až do 9. února. Výstavou zároveň startuje měsíc kulturních a sportovně-recesistických akcí, věnovaných slavnému zábřežskému rodákovi J. E. Welzlovi. Jako festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů - WELZLOVÁNÍ 2006 – bude v Zábřehu probíhat až do 12. února.

V Galerii Tunklův Dvorec se letos uskuteční již třetí pokračování této vydařené výstavy. K vidění bude dalších 11 autorských setů po 15 fotografiích od cestovatelů v Zábřehu bydlících nebo z něho pocházejících. Tentokrát vystavují: Lukáš Drlík, Milan Gebr, Pavlína Hošková, František Krňávek, Michal Macich, Jiří Minář, Radka Motýlová, Martin Strouhal, Milan Škrott, Miloš Škrott - Aleš Žák a Michaela Ženatá. Hitem letošní výstavy jsou fotografie dobrovolné humanitární pracovnice Pavlíny Hoškové (*1977)z doby jejího dlouhodobého působení v Guatemale a Mosambiku.

„Tato fotografie je zachycena z lanovky, která mne vyvezla na ostrově St. Thomas na vyhlídku, ze které je překrásný výhled na toto souostroví,“ okomentoval např. Lukáš Drlík jednu ze svých fotografii z cest po vlnách oceánu. „Zde se pravidelně setkávaly dvě lodi společnosti, pro kterou jsem pracoval – SUMMIT a CONSTALLACION“. Jako absolvent jesenické hotelové školy pracoval Lukáš Drlík na zaoceánských lodích téměř dva roky. Je letošním nejmladším vystavovatelem (*1981) a přivezl řadu kvalitních záběrů, převážně z Aljašky. Způsobem sobě vlastním vyjádřil svůj vztah k rodišti např. touto popiskou pod fotografii: „Jeden z důvodů, proč jsem rád, že jsem Zábřežák a ne třeba obyvatel jednoho městečka na Aljašce, kde cedule hlásají: Pokud přijde tsunami, utíkejte do kopce!“ Jako druhý v pořadí bude Lukáš s účastníky výstavy besedovat 26. ledna na téma Těžký život námořníka aneb život na lodi.

Výstava zahajuje vernisáží v pátek 13. ledna v 17 hodin.
V programu vystoupí Spirituál kvintet a promluví ostřílený
zábřežský horolezec Josef Morávek.
Program doprovodných akcí v Galerii Tunklův Dvorec:
čtvrtek 19.1., 17 hod. – Martin Strouhal: Po stopách Eskymo Welzla
čtvrtek 26.1., 17 hod. – Lukáš Drlík: Těžký život námořníka aneb život na lodi
čtvrtek 2.2., 17 hod. – Jiří Minář: Jižní Afrika
čtvrtek 9.2., 17 hod. – František Krňávek: Norsko
Výstava bude přístupná po celou dobu trvání festivalu, tj. až do 12. 2. 2006.


„J. E. Welzl byl známý zábřežský rodák a dobrodruh. Tato mapa vzdává hold jemu i všem jeho pokračovatelům, kteří jsou svým životem nějakým způsobem spojeni se Zábřehem. …Celá akce, jejímž cílem je vznik jedinečného archivu fotografií a předmětů, které najdou své místo v zamýšlené expozici J. E. Welzla…..Označená místa na mapě již byla navštívena. Zůstává však mnoho volného místa….“ (z citace podtextu na mapě)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.