KULTURA

Zábřežské WELZLOVÁNÍ zahajuje cestovatelská výstava

13. ledna 2006, 14:13, -vavka-
Zábřežské WELZLOVÁNÍ zahajuje cestovatelská výstava Zábřeh - Další bílá místa na zpola zaplněné mapě míst, navštívených zábřežskými cestovateli, budou od pátku 13. ledna symbolicky zaplněna při výstavě fotografií zábřežských cestovatelů s příznačným názvem WELZLOVI NÁSLEDOVNÍCI 2006.
Zábřeh - Další bílá místa na zpola zaplněné mapě míst, navštívených zábřežskými cestovateli, budou od pátku 13. ledna symbolicky zaplněna při výstavě fotografií zábřežských cestovatelů s příznačným názvem WELZLOVI NÁSLEDOVNÍCI 2006.

Součástí výstavy je také povídání s autory, a to vždy každý následující čtvrtek až do 9. února. Výstavou zároveň startuje měsíc kulturních a sportovně-recesistických akcí, věnovaných slavnému zábřežskému rodákovi J. E. Welzlovi. Jako festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů - WELZLOVÁNÍ 2006 – bude v Zábřehu probíhat až do 12. února.

V Galerii Tunklův Dvorec se letos uskuteční již třetí pokračování této vydařené výstavy. K vidění bude dalších 11 autorských setů po 15 fotografiích od cestovatelů v Zábřehu bydlících nebo z něho pocházejících. Tentokrát vystavují: Lukáš Drlík, Milan Gebr, Pavlína Hošková, František Krňávek, Michal Macich, Jiří Minář, Radka Motýlová, Martin Strouhal, Milan Škrott, Miloš Škrott - Aleš Žák a Michaela Ženatá. Hitem letošní výstavy jsou fotografie dobrovolné humanitární pracovnice Pavlíny Hoškové (*1977)z doby jejího dlouhodobého působení v Guatemale a Mosambiku.

„Tato fotografie je zachycena z lanovky, která mne vyvezla na ostrově St. Thomas na vyhlídku, ze které je překrásný výhled na toto souostroví,“ okomentoval např. Lukáš Drlík jednu ze svých fotografii z cest po vlnách oceánu. „Zde se pravidelně setkávaly dvě lodi společnosti, pro kterou jsem pracoval – SUMMIT a CONSTALLACION“. Jako absolvent jesenické hotelové školy pracoval Lukáš Drlík na zaoceánských lodích téměř dva roky. Je letošním nejmladším vystavovatelem (*1981) a přivezl řadu kvalitních záběrů, převážně z Aljašky. Způsobem sobě vlastním vyjádřil svůj vztah k rodišti např. touto popiskou pod fotografii: „Jeden z důvodů, proč jsem rád, že jsem Zábřežák a ne třeba obyvatel jednoho městečka na Aljašce, kde cedule hlásají: Pokud přijde tsunami, utíkejte do kopce!“ Jako druhý v pořadí bude Lukáš s účastníky výstavy besedovat 26. ledna na téma Těžký život námořníka aneb život na lodi.

Výstava zahajuje vernisáží v pátek 13. ledna v 17 hodin.
V programu vystoupí Spirituál kvintet a promluví ostřílený
zábřežský horolezec Josef Morávek.
Program doprovodných akcí v Galerii Tunklův Dvorec:
čtvrtek 19.1., 17 hod. – Martin Strouhal: Po stopách Eskymo Welzla
čtvrtek 26.1., 17 hod. – Lukáš Drlík: Těžký život námořníka aneb život na lodi
čtvrtek 2.2., 17 hod. – Jiří Minář: Jižní Afrika
čtvrtek 9.2., 17 hod. – František Krňávek: Norsko
Výstava bude přístupná po celou dobu trvání festivalu, tj. až do 12. 2. 2006.


„J. E. Welzl byl známý zábřežský rodák a dobrodruh. Tato mapa vzdává hold jemu i všem jeho pokračovatelům, kteří jsou svým životem nějakým způsobem spojeni se Zábřehem. …Celá akce, jejímž cílem je vznik jedinečného archivu fotografií a předmětů, které najdou své místo v zamýšlené expozici J. E. Welzla…..Označená místa na mapě již byla navštívena. Zůstává však mnoho volného místa….“ (z citace podtextu na mapě)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.