KULTURA

KLASIKA VIVA uzavírá sezónu, vystoupí dechové kvinteto Fiatus

11. ledna 2006, 18:51, téma KLASIKA VIVA, RJ
KLASIKA VIVA uzavírá sezónu, vystoupí dechové kvinteto Fiatus Šumperk - Pátá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva se uzavírá. Závěrečný koncert se uskuteční v úterý 17. ledna 2006 ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku od 19 hodin. Pozvání na vystoupení přijal dechový kvintet Fiatus. Soubor vystupuje ve složení Helena Mochanová - flétna, Markéta Dvořáková - hoboj, Jan Tihelka - klarinet, Jan Dvořák - fagot, Kateřina Matlasová - lesní roh.
Šumperk - Pátá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva se uzavírá. Závěrečný koncert se uskuteční v úterý 17. ledna 2006 ve výstavní síni Vlastivědného muzea vŠumperku od 19 hodin. Pozvání na vystoupení přijal dechový kvintet Fiatus.Soubor vystupuje ve složení Helena Mochanová - flétna, Markéta Dvořáková -hoboj, Jan Tihelka - klarinet, Jan Dvořák - fagot, Kateřina Matlasová -lesní roh.

Dechové kvinteto se zformovalo v roce 2000 na Konzervatoři vPardubicích jako školní dechové kvinteto, které umělecky vedla Mgr. LibušeVoráčová, dřívější první hobojistka a zakládající členka Komorní filharmoniePardubice. V průběhu studia na konzervatoři se kvinteto zúčastnilo řadykoncertních vystoupení, reprezentovalo školu v regionu i mimo něj.

Na konzervatoři působilo kvinteto celkem tři roky a snaha tohotosouboru vedla mimo jiné i k účasti na festivalech či soutěžích vypsanýchpro tato hudební tělesa. V současné době bohužel neexistují takové soutěžepro komorní hudbu na konzervatořích. Kvinteto však bylo pozváno na základěpracovní nahrávky k účasti na festivalu TALENTINUM 2002, což byl již 16.ročník mezinárodní přehlídky mladých koncertních umělců ve Zlíně. Zdekvinteto zaznamenalo velký úspěch a kritika byla výborná.

Přestože v současné době studují již čtyři členové tohoto tělesana vysokých uměleckých školách, pokračuje soubor ve své činnosti dále,studuje novou literaturu, koncertuje a v nedávné době vydal první kompaktnídisk a to již pod názvem FIATUS QUINTET. Ukázky z tohoto CD byly vysílányv pořadu Rondo Českého rozhlasu 3 Vltava a v pořadu CD do domu Rádia ClassicFM. V prosincovém čísle 2004 časopisu Harmonie si mohli čtenáři přečístvelmi příznivou recenzi na tento kompaktní disk .

FIATUS QUINTET tvoří pět mladých umělců, kteří již v průběhustudia na konzervatoři zaznamenali celou řadu ocenění v národních imezinárodních soutěžích a spolupracují s profesionálními hudebními tělesy. Repertoár dechového kvinteta tvoří skladby J.Ch.Bacha, W.A.Mozarta, J.Haydna, D.Milhauda, A.Rejchy, V.Trojana, F.Farkaše,Lad.Odstrčila, W.Kilara, MRaichla, transkripce skladeb někdejšího hudebníhoredaktora ČR Hradec Králové Radovana Navary a dalších. Současný trendinspiruje některé členy dechového kvinteta k velmi zdařilým a vkusnýmúpravám skladeb z oblasti populární hudby.

Pro svůj šumperský koncert si soubor připravili skladby F.Farkase,J.Haydna, D.Milhauda a dalších.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk a v Informačnímcentru.

Již nyní připravují pořadatelé pro své příznivce informace o nové sezóně,která bude prezentována na koncertě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.