KULTURA

KLASIKA VIVA uzavírá sezónu, vystoupí dechové kvinteto Fiatus

11. ledna 2006, 18:51, téma KLASIKA VIVA, RJ
KLASIKA VIVA uzavírá sezónu, vystoupí dechové kvinteto Fiatus Šumperk - Pátá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva se uzavírá. Závěrečný koncert se uskuteční v úterý 17. ledna 2006 ve výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku od 19 hodin. Pozvání na vystoupení přijal dechový kvintet Fiatus. Soubor vystupuje ve složení Helena Mochanová - flétna, Markéta Dvořáková - hoboj, Jan Tihelka - klarinet, Jan Dvořák - fagot, Kateřina Matlasová - lesní roh.
Šumperk - Pátá sezóna cyklu koncertů Klasika Viva se uzavírá. Závěrečný koncert se uskuteční v úterý 17. ledna 2006 ve výstavní síni Vlastivědného muzea vŠumperku od 19 hodin. Pozvání na vystoupení přijal dechový kvintet Fiatus.Soubor vystupuje ve složení Helena Mochanová - flétna, Markéta Dvořáková -hoboj, Jan Tihelka - klarinet, Jan Dvořák - fagot, Kateřina Matlasová -lesní roh.

Dechové kvinteto se zformovalo v roce 2000 na Konzervatoři vPardubicích jako školní dechové kvinteto, které umělecky vedla Mgr. LibušeVoráčová, dřívější první hobojistka a zakládající členka Komorní filharmoniePardubice. V průběhu studia na konzervatoři se kvinteto zúčastnilo řadykoncertních vystoupení, reprezentovalo školu v regionu i mimo něj.

Na konzervatoři působilo kvinteto celkem tři roky a snaha tohotosouboru vedla mimo jiné i k účasti na festivalech či soutěžích vypsanýchpro tato hudební tělesa. V současné době bohužel neexistují takové soutěžepro komorní hudbu na konzervatořích. Kvinteto však bylo pozváno na základěpracovní nahrávky k účasti na festivalu TALENTINUM 2002, což byl již 16.ročník mezinárodní přehlídky mladých koncertních umělců ve Zlíně. Zdekvinteto zaznamenalo velký úspěch a kritika byla výborná.

Přestože v současné době studují již čtyři členové tohoto tělesana vysokých uměleckých školách, pokračuje soubor ve své činnosti dále,studuje novou literaturu, koncertuje a v nedávné době vydal první kompaktnídisk a to již pod názvem FIATUS QUINTET. Ukázky z tohoto CD byly vysílányv pořadu Rondo Českého rozhlasu 3 Vltava a v pořadu CD do domu Rádia ClassicFM. V prosincovém čísle 2004 časopisu Harmonie si mohli čtenáři přečístvelmi příznivou recenzi na tento kompaktní disk .

FIATUS QUINTET tvoří pět mladých umělců, kteří již v průběhustudia na konzervatoři zaznamenali celou řadu ocenění v národních imezinárodních soutěžích a spolupracují s profesionálními hudebními tělesy. Repertoár dechového kvinteta tvoří skladby J.Ch.Bacha, W.A.Mozarta, J.Haydna, D.Milhauda, A.Rejchy, V.Trojana, F.Farkaše,Lad.Odstrčila, W.Kilara, MRaichla, transkripce skladeb někdejšího hudebníhoredaktora ČR Hradec Králové Radovana Navary a dalších. Současný trendinspiruje některé členy dechového kvinteta k velmi zdařilým a vkusnýmúpravám skladeb z oblasti populární hudby.

Pro svůj šumperský koncert si soubor připravili skladby F.Farkase,J.Haydna, D.Milhauda a dalších.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk a v Informačnímcentru.

Již nyní připravují pořadatelé pro své příznivce informace o nové sezóně,která bude prezentována na koncertě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.