KULTURA

O5&Radeček se na Ukrajině neztratili

11. ledna 2006, 18:58, Stanislava Marešová
O5&Radeček se na Ukrajině neztratili Šumperk - O skutečnosti, že jsou mladí a neklidní, jsme psali už minule. Nehodláme se opakovat, ale zjistili jsme že tito mladí muzikanti jsou i odvážní. Jak jinak totiž nazvat jejich nevšední cestu až na zapomenutou Ukrajinu?
Šumperk - O skutečnosti, že jsou mladí a neklidní, jsme psali už minule. Nehodláme se opakovat, ale zjistili jsme že tito mladí muzikanti jsou i odvážní. Jak jinak totiž nazvat jejich nevšední cestu až na zapomenutou Ukrajinu?

Většinou cizí deníčky nečtu. Jednak to není slušné, stejně se tam dozvíte jen samé trapné skutečnosti ze života cizího člověka, a jednak je to i nezákonné, protože když narazíte na ostříleného žalobce, dopustili jste se právě zásahu do soukromí. Ale učinila jsem vyjímku.

Našla jsem totiž ukrytý deníček pěti mladých hodných chlapců. Nejsou to sice Rychlé šípy, ale i tak jsou jejich dobrodružství lákavá. Například jejich poslední výlet za hranice všedních dní. Domácí skupina O5&Radeček se nedávno vrátila z Ukrajiny. O všem co se událo za poslední měsíce, o hudbě,o životě i o ženách se podělí v následujícím rozhovoru a přihodí i pár fotek jako důkaz pro ty, co stále ještě nevěří.

Ukrajina v povánočním čase tleskala nadšením, přijeli totiž kluci z Moravy. Zakarpatská Rus není Čechům ničím neznámým, většina se s ní setká aspoň při povinné četbě ve škole. Ani vesnička Koločava neupadne v zapomnění. Rozhodně tam však nezapomenou na pětici vytáhlých muzikantů, kteří si přijeli zahrát, okoukli velký a širý svět a horem pádem utíkali domů. Ukrajina je pro lidi se silným žaludkem, říkají dnes Radečci. Posíleni o nové dobrodružství se vrátili zpět do rodného Šumperka a vzpomínají na události nedávno minulé:

REJ.CZ: Kapela O5&Radeček si užívá svých zasloužených patnáct minut slávy. Například i tím, že poněkolikáté pokřtila své nové CD, naposledy i v doprovodu vyvoleného šumperáka Rosti Alky. Jak jste si to užili?

Cibule: „Užili! V pražském klubu Futurum jsme vytvořili šumperský stan. Holba přivezla výčepy, přišlo hodně krajanů, do toho lidé z branže, fanoušci. Byl to parádní mejdan."

REJ.CZ: Jak dopadlo šumperské spojení televizní megahvězdy a hudebních lamačů dívčích srdcí?

Cibule: „ Spojení dopadlo v rámci slušnosti. Proto jsme si na křest pozvali Rosťu a ne Vladka, s ním by nás spojení nebavilo." :)

REJ.CZ: Jak se orientujete ve složité spleti VIP večírků? Máte již své stálé VIP kamarády a přátele?

Cibule: „Většinu večírků, na které dostáváme pozvánky, vypouštíme, protože cesta z pražského klubu do šumperské postele je předlouhá. A po pár kalíškách i obtížně zvladatelná. Takže raději chodíme po šumperských hospůdkách a potkáváme místní muzikanty a kámoše. Když se pak v Praze na nějaké párty objevíme, snažíme se dohnat, co se dá a pořádně si to tam užít. Jsme už v branži celkem známí jako partička nezvladatelných exotů odkudsi z moravských hor."

REJ.CZ: Nedávno se část vaší kapely údajně trhla a snaží se o samostatný život v matičce Praze. Co je na tom za kousek pravdy a jak se celý tento náročný plán daří?

Cibule: „Dřív jsme tvrdili, že i ze Šumperka jde dělat šoubysnys. Jenže k šoubysnysu patří i vymetání pražských lokálů a potkávání těch „správných“ lidí. To je také hlavní důvod, proč se náš zpěvák odstěhoval do Prahy. Je to nutné zlo."

REJ.CZ: Stejně jako skupinu AHOY i vás provází za dobu existence různé fámy. Jaké nejbizardnější jste se kdy o sobě dozvěděli?

Cibule: „Upřímně řečeno, baví nás, když se o kapele mluví v jakýkoli souvislostech. Lidová tvořivost a přirozenost je v tomto zábavná."

REJ.CZ: Slavná pohybová pětice mužů středních let AHOY se dlouho neudržela, rozbilo je ženské pokolení. Nehrozí totéž i spřízněné hudební skupině O5aRadeček?

Cibule: „ V žádném případě! My se milujeme
navzájem:-) A pak jsme podstatně mladší než ti tančící skorostaříci, takže nás jedna žena nemůže rozhodit. Ale jistě, v určitém věku má člověk pocit, že mu s každým vztahem ujíždí vlak:-)..."

REJ.CZ: Vaše projekty byly v poslední době korunovány úspěchem vyprodaného kostela. Jaké další zvláštnůstky ještě Radečci chystají v novém roce 2006?

Cibule: „Rádi bychom v Šumperku představili na živo nové věci, které chystáme na další desku. Je to zajímavý materiál, jiný než doposud. Ale jakou formou to bude, ještě nevíme. Nejspíš uděláme obyčejný koncert. „Zajímavých“ koncertů bylo už dost. Koncert na střeše, ve vaně, v kostele..."…

REJ.CZ: Vánoční turné jste završili koncertem na netradičním místě - na Ukrajině. Jak jste se do této země vlastně dostali?

Cibule: „ Pozvali nás tam a my si řekli, že to bude pravděpodobně hrozné, ale nesmírně zajímavé. Naše tušení bylo správné. Nicméně hraní bylo fajn. Jsme rádi, že jsme Ukrajinu poznali."

REJ.CZ: Co je na koncertování v zemi na Východě nejzajímavějšího? Jak vás přijali místní a co říkali Vaší hudbě? Doufáte, že vaše průkopnická činnost přivede na Ukrajinu i více českých kapel?

Cibule: „Ukrajina není země, která může českým kapelám mnoho nabídnout. Snad jen přírodu a tu ocení hlavně trampské skupiny. Ukrajina je země zápachu, chudoby a zimy. Pro tělo i rozum rozmazleného Čecha krutá krása malebné země."

"...koupili taoleťák na pouti a chleba z kufru auta od chlápka, co si v životě nemyl ruce...," vzpomínají Radečci ve své DENÍČKU.

"...až teď víme, jak jiná je to země. Cítili jsme vůni benzínu z výfuku starýho žigulíka..."cituje dále DENÍČEK.

Na důkaz, že se na Ukrajině skutečně hrál i český britpop, svědčí už jen nestržený plakát na návsi...


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.3.2006 22:32
Titulek: jj
Autor: pavla
80
Kluci jsou bezva a maj umě obdiv že se vydaly do Ukrajiny. Jsou superr
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.