KULTURA

Ve filmu Letopisy z Narnie zazní hlas desetileté Míši z Postřelmova

4. ledna 2006, 20:32, Stanislava Marešová
Ve filmu Letopisy z Narnie zazní hlas desetileté Míši z Postřelmova Šumperk-Stačí projít starou dřevěnou skříní a ocitnete se v novém pohádkovém světě Narnie, stejně jako se tam ráz naráz ocitla čtveřice dětí, Petr, Zuzanka, Edmund a Lucie.Málokdo však ví, že hlas jedné z hlavních postav – dívce Lucince, propůjčila desetiletá Míša Schönová z Postřelmova.
Šumperk-Stačí projít starou dřevěnou skříní a ocitnete se v novém pohádkovém světě Narnie, stejně jako se tam ráz naráz ocitla čtveřice dětí, Petr, Zuzanka, Edmund a Lucie.Málokdo však ví, že hlas jedné z hlavních postav – dívce Lucince, propůjčila desetiletá Míša Schönová z Postřelmova.

Netrpělivě očekávané ztvárnění světového díla fantasy z pera slavného spisovatele C. S. Lewise uvede v lednové premiéře šumperské kino Oko. Pohádku Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň natočené ve stylu Pána prstenů v režii Andrewa Adamsona, který se autorsky podepsal pod známou dětskou postavičku Shrek, se začne ucházet o přízeň českých filmových fanoušků již tento čtvrtek 5.ledna.

Málokdo však ví, že hlas jedné z hlavních postav – dívce Lucince, propůjčila desetiletá Míša Schönová z Postřelmova.

S Míšou jsem si telefonicky povídala jen pár hodin před českou premiérou 5.ledna. Míšin hlas zní i v telefonu skutečně velice příjemně a melodicky, takže není co se divit, že si jí pro nadabování české Lucinky vybrali i sami zahraniční producenti. „O konkurzu jsem se dozvěděla díky paní Hrachovinové, postřelmovské knihovnici den před uzávěrkou přihlášek, takže všechno proběhlo strašně rychle. Namluvila jsem pár vět na obyčejnou kazetu a s rodiči jsme to poslali do dabingového studia do Prahy,“ vzpomíná na své začátky Míša, která v dabingovém studiu strávila tři dny. Cesta do světa filmu byla pro novou dabingovou herečku velice rychlá. Sotva jeden den nahrála úryvek z knížky na kazetu a odeslala, ozvalo se souhlasné pozvání na konkurz.


Bylo nás tam celkem pět holek. Šly jsme popořadě a každá si to zkusila. Nahrávky se pak poslaly až do Ameriky a když je i tam slyšeli, přišel mi dopis, ve kterém stálo, že si americká, polská i česká produkce vybrala mě,“vzpomíná Míša.

Zajímavá byla pro desetiletou školačku i samotná práce v dabingu. „Seděla jsem sama v místnosti, na klíně jsem měla text a na uších sluchátka. Do těch mi pan režisér říkal pokyny. Nejprve mi pustili úryvky v angličtině a pak už jsem to nahrávala já.“ Míša se během své práce na dabování, která trvala asi deset hodin, setkala nejen s dalšími českými představiteli dětských rolí Petra a Edmunda,kterým propůjčili hlas Petr Svoboda a Michal Hruška, ale i s bardem českého filmu, Josefem Somrem, který nadaboval jednu z nejpovedenějších postav, Pana Bobra. Míša se pak mohla podívat i na profesionálního dabéra lva Aslana, kterému propůjčil hlas Miloslav Majzlík. „Nejtěžší byl pro mě smích, protože uměle se smát není žádná legrace. Zato pláč mi docela šel,“ vzpomíná dnes Míša. „Skoro všechno mi šlo, jen jednu scénu jsme s panem režisérem točili asi patnáctkrát." Byla to věta "Ale nemůžeme ho opustit", kterou říká Lucinka, když umře jejich přítel a průvodce po Narnii. /čtenáři prominou, když neprozradíme jeho jméno/. Nakonec se však i toto podařilo a jen pár dní po své „práci“ na Letopisích Narnie dostala Míša Schönová další zajímavou nabídku, tentokráte na dabování kreslené pohádky srneček Bambino v příběhu Koloušek se vrací.

„Určitě bych chtěla zkusit oboje,“ říká Míša na otázku, zda jí více učarovalo dabování či hraní divadla, které předvedla ve hře Sněhová královna v šumperské knihovně. Malá dabérka se však netají ani svými ambicemi stát se muzikálovou herečkou.„To bych totiž mohla zpívat, tancovat a hrát dohromady,“ směje se a vzápětí mi vysvětluje, že kromě kroužku tance chodí i na dramatický kroužek a samozřejmě i zpívá.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.