KULTURA

„Čas adventu“ v zábřežské knihovně

21. prosince 2005, 16:00, -vavka-
„Čas adventu“ v zábřežské knihovně ZÁBŘEH - Aby se děti více těšily na Vánoce, a také aby si čtenáři mohli osvěžit všechny lidové tradice a zvyky, které se k vánočnímu času váží, připravila pro ně zábřežská knihovna řadu pěkných akcí.

„Pro nejmenší je prosinec časem pohádek a tajných přání,“ říká k organizaci předvánočních besed Dana Valentová z dětského oddělení. „Po roční přestávce jsme proto školám a školkám opět umožnily předvánoční „zastavení se“ nad knihou. Starší děti touto formou seznamujeme s knižními novinkami, nejmenším z nich čteme vánočně laděné příběhy a pohádky.“ Za pozornost pak děti od knihovnic dostávají vlastoručně napečené perníkové stromečky s přáníčkem. Celkem má být takto obdarováno přes dvě stě prvňáčků a předškolních dětí. A do perníku, tedy svátečně nazdobené perníkové chaloupky na výpůjčním pultu knihovny, se také letos házejí nejtajnější dětská vánoční přání – nejpěknější u nich budou začátkem příštího roku vyhodnocena.

V samotných prostorách knihovny pak od začátku prosince probíhá velká předvánoční soutěž „Teploučko mezi knížkami“. Děti se do ní mohou zapojit kdykoliv v provozní době knihovny. Také za účast v této soutěži děti čeká v lednu vyhodnocení – musí ovšem v knihách vyhledat správné odpovědi na všech 24 připravených otázek ohledně „slavení vánoc“ v pohádkách. Soutěž končí 23. prosince a zapojit se do lze i prostřednictvím webových stránek knihovny

Dospělí se zase mohou vánočně inspirovat na výstavce „Čas adventu“. V minigalerii knihovny je nainstalována už od začátku prosince a ukazuje, jak odlišné mohou být lidové tradice a vánoční zvyky v jednotlivých regionech. Knihovna také prodává stolní městský kalendář s historickými fotografiemi na rok 2006 a opět poskytla prostory prodejní vánoční výstavce rukodělných prací z chráněných dílen zábřežské Charity. Výtěžek z prodeje poputuje na doplnění vnitřního vybavení prostor v zábřežské Oáze, denním centru pro psychicky nemocné a mentálně postižené klienty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.