KULTURA

„Čas adventu“ v zábřežské knihovně

21. prosince 2005, 16:00, -vavka-
„Čas adventu“ v zábřežské knihovně ZÁBŘEH - Aby se děti více těšily na Vánoce, a také aby si čtenáři mohli osvěžit všechny lidové tradice a zvyky, které se k vánočnímu času váží, připravila pro ně zábřežská knihovna řadu pěkných akcí.

„Pro nejmenší je prosinec časem pohádek a tajných přání,“ říká k organizaci předvánočních besed Dana Valentová z dětského oddělení. „Po roční přestávce jsme proto školám a školkám opět umožnily předvánoční „zastavení se“ nad knihou. Starší děti touto formou seznamujeme s knižními novinkami, nejmenším z nich čteme vánočně laděné příběhy a pohádky.“ Za pozornost pak děti od knihovnic dostávají vlastoručně napečené perníkové stromečky s přáníčkem. Celkem má být takto obdarováno přes dvě stě prvňáčků a předškolních dětí. A do perníku, tedy svátečně nazdobené perníkové chaloupky na výpůjčním pultu knihovny, se také letos házejí nejtajnější dětská vánoční přání – nejpěknější u nich budou začátkem příštího roku vyhodnocena.

V samotných prostorách knihovny pak od začátku prosince probíhá velká předvánoční soutěž „Teploučko mezi knížkami“. Děti se do ní mohou zapojit kdykoliv v provozní době knihovny. Také za účast v této soutěži děti čeká v lednu vyhodnocení – musí ovšem v knihách vyhledat správné odpovědi na všech 24 připravených otázek ohledně „slavení vánoc“ v pohádkách. Soutěž končí 23. prosince a zapojit se do lze i prostřednictvím webových stránek knihovny

Dospělí se zase mohou vánočně inspirovat na výstavce „Čas adventu“. V minigalerii knihovny je nainstalována už od začátku prosince a ukazuje, jak odlišné mohou být lidové tradice a vánoční zvyky v jednotlivých regionech. Knihovna také prodává stolní městský kalendář s historickými fotografiemi na rok 2006 a opět poskytla prostory prodejní vánoční výstavce rukodělných prací z chráněných dílen zábřežské Charity. Výtěžek z prodeje poputuje na doplnění vnitřního vybavení prostor v zábřežské Oáze, denním centru pro psychicky nemocné a mentálně postižené klienty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.