KULTURA

Zábřežské muzeum hostí největší soukromou sbírku kropenek

14. prosince 2005, 18:51, -vavka-
ZÁBŘEH - Netradiční výstava s názvem „Kropenky – pramen živé vody“ zahajuje ve středu 14. prosince v zábřežském muzeu.
Zábřežské muzeum hostí největší soukromou sbírku kropenek ZÁBŘEH - Netradiční výstava s názvem „Kropenky – pramen živé vody“ zahajuje ve středu 14. prosince v zábřežském muzeu.

Vůbec poprvé při ní bude veřejně prezentována také největší soukromá sbírka kropenek v naší republice. „Ukázkami své tvorby s náboženskou tématikou výstavu vhodně doplnila také řada známých regionálních výtvarníků,“ zve k návštěvě poslední letošní vernisáže vedoucí zábřežského muzea Dagmar Tempírová.

Výstava bude v zábřežském muzeu zahájena vernisáží 14.12. v 17 hodin. Úvodního slova se ujme zábřežský děkan P. František Eliáš a kulturní program tradičně zajistí ZUŠ Zábřeh. „Z děl regionálních umělců budou vystaveny především obrazy, kresby a grafiky Lubomíra Bartoše, Rostislava Berky, Jana Hrachoviny, Josefa Lubiče, Miloslavy Prokůpkové, Kamila Soboty a Pavla A. Taťouna,“ prozradila Dagmar Tempírová, která také poskytla základní komentář k vývoji vystavovaných kropenek:

„Ve starověku byl křest dospělých udělován v samostatných sakrálních stavbách zasvěcených sv. Janu Křtiteli, sloužící křestnímu obřadu ponořováním. Situovaná byla obvykle u biskupské baziliky, v tzv. baptisteriích. Jednalo se o budovu kruhového, křížového nebo polygonálního půdorysu, která byla členěna nikami, v jejichž středu byla umístěna nádrž k ponořování zvaná piscina. Sestupovalo se do ní po stupních. Když začal později převládat křest dětí, stala se baptisteria zbytečnými. Začaly se zhotovovat kamenné, později kovové křtitelnice. V dobách, kdy se křtilo ponořováním, byly křtitelnice velmi velké, po přechodu k udělování křtu litím se jejich rozměry zmenšily. V gotice pak dostaly křtitelnice podobu obráceného zvonu nebo kalicha a v 8. století se z křtitelnic vyvinuly kropenky - malé nádobky, většinou kamenné, které se umísťovaly u kostelních dveří. Později se objevily i v domácnostech a nahradily tak kašny na nádvořích.“

Výstava v zábřežském muzeu potrvá až do 8. února příštího roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.