KULTURA

Zábřežské muzeum hostí největší soukromou sbírku kropenek

14. prosince 2005, 18:51, -vavka-
ZÁBŘEH - Netradiční výstava s názvem „Kropenky – pramen živé vody“ zahajuje ve středu 14. prosince v zábřežském muzeu.
Zábřežské muzeum hostí největší soukromou sbírku kropenek ZÁBŘEH - Netradiční výstava s názvem „Kropenky – pramen živé vody“ zahajuje ve středu 14. prosince v zábřežském muzeu.

Vůbec poprvé při ní bude veřejně prezentována také největší soukromá sbírka kropenek v naší republice. „Ukázkami své tvorby s náboženskou tématikou výstavu vhodně doplnila také řada známých regionálních výtvarníků,“ zve k návštěvě poslední letošní vernisáže vedoucí zábřežského muzea Dagmar Tempírová.

Výstava bude v zábřežském muzeu zahájena vernisáží 14.12. v 17 hodin. Úvodního slova se ujme zábřežský děkan P. František Eliáš a kulturní program tradičně zajistí ZUŠ Zábřeh. „Z děl regionálních umělců budou vystaveny především obrazy, kresby a grafiky Lubomíra Bartoše, Rostislava Berky, Jana Hrachoviny, Josefa Lubiče, Miloslavy Prokůpkové, Kamila Soboty a Pavla A. Taťouna,“ prozradila Dagmar Tempírová, která také poskytla základní komentář k vývoji vystavovaných kropenek:

„Ve starověku byl křest dospělých udělován v samostatných sakrálních stavbách zasvěcených sv. Janu Křtiteli, sloužící křestnímu obřadu ponořováním. Situovaná byla obvykle u biskupské baziliky, v tzv. baptisteriích. Jednalo se o budovu kruhového, křížového nebo polygonálního půdorysu, která byla členěna nikami, v jejichž středu byla umístěna nádrž k ponořování zvaná piscina. Sestupovalo se do ní po stupních. Když začal později převládat křest dětí, stala se baptisteria zbytečnými. Začaly se zhotovovat kamenné, později kovové křtitelnice. V dobách, kdy se křtilo ponořováním, byly křtitelnice velmi velké, po přechodu k udělování křtu litím se jejich rozměry zmenšily. V gotice pak dostaly křtitelnice podobu obráceného zvonu nebo kalicha a v 8. století se z křtitelnic vyvinuly kropenky - malé nádobky, většinou kamenné, které se umísťovaly u kostelních dveří. Později se objevily i v domácnostech a nahradily tak kašny na nádvořích.“

Výstava v zábřežském muzeu potrvá až do 8. února příštího roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.