SPORT

Patagonií v sedle

7. prosince 2005, 18:50, Rejdakce
Patagonií v sedle HANUŠOVICE – Na cestopisnou přednášku PATAGONIÍ V SEDLE Vás zve na středu 14.prosince Dan Hála a KD Hanušovice.
HANUŠOVICE – Na cestopisnou přednášku PATAGONIÍ V SEDLE Vás zve na středu 14.prosince Dan Hála a KD Hanušovice.


Poprvé v sedle

Když jsme si v krámku vybírali sedla, věděli jsme, že v nich prosedíme stovky hodin a vybírali jsme tedy pečlivě. Kostru, třmeny, podložku z filcu, podložku z vlny, přehoz z ovčí houně. K tomu vhodné uždění a ohlávku. Několikrát jsme se ujistili, že jsme zvolili ty nejlepší a začali jsme smlouvat o ceně. Odešli jsme s hromadou kompletní výstroje a věděli jsme, že jsme dobře nakoupili. Už jsme se nemohli dočkat.

Napůl slavnostně a napůl nejistě poprvé nasedláváme. Kůže řemenů je tuhá, neopotřebovaná. Chvíli to bude trvat, než získáme cvik. Nastává toužebně očekávaná chvíle: Vydáváme se na cestu k jihu. Nejprve nás čeká kraj sopek a jezer a za ním vytoužená a tajemná Patagonie. Rozlehlé a málo známé pásmo chilských And – mohutné skalnaté masívy, ledovce, neprostupné pralesy, divoké řeky. Prazvláštní a neobydlená krajina. Domov divokých lam guanaco, kondorů andských, plameňáků, černokrkých labutí, papoušků... Loviště pumy - horského lva, vzácného i obávaného. Toužíme po krásách přírody, po tvrdém životě v divočině a volnosti poutníků.

„Takovou dálku v sedle, jak se to dá vůbec vydržet?“ ptali se lidé doma v Čechách. Vyprávěli o tom, jak si jednou vyjeli a dodnes nezapomněli, že je druhý den bolelo celé tělo. Jak je vůbec možné strávit osm hodin denně v sedle třeba šest dní za sebou? I nám se k velké euforii z nových koní brzy dostavují další vydatné pocity. Bolí zadnice, stehna, kolena, lýtka… Hrůza, když slezeme z koně, je to svízel se vůbec pohnout. Opatrné pohyby - aby to tak nebolelo - musí na nás být veselý pohled. Chůze nám připadá podivně nepřirozená. „Jak se jenom posadit!“ zoufáme si. Bolest v zádech je obzvlášť nepříjemná. Takhle jsme si tu dlouhou cestu nepředstavovali. Půjde-li to takhle dál, kdo ví, jestli nás ty ledovce a kondoři budou bavit!?

Doufali jsme, že bude lépe a naštěstí nám to začalo vycházet. Pár dní jsme ještě cítili, že není všechno tak, jak má, ale bolest ustupovala. Tělo si na námahu zvykalo čím dál rychleji a najednou jsme se v sedle cítili jako doma. Později už bez problémů urazíme i padesát kilometrů denně, je-li terén rovinatý a schůdný. Cítíme únavu, to ano. Večer jsme celí uondaní, ale s nepříjemnými bolestmi a odřeninami je konec. Sem tam se ozvou záda, hlavně po dlouhém klusu, občas zabolí v noze. Ale to skoro ani nestojí za řeč. Někdo kdysi řekl, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Dáváme mu za pravdu, hlavně když nás přestalo tlačit sedlo. Příjemně se v něm pohupujeme a pěkně si vychutnáváme okolní krajinu. (úryvek z knihy Dana Hály – Patagonií v sedle)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.5.2006 17:40
Titulek: je to super!!!
Autor: klára
72
127
Já četla knihu a zdá se mi uplně super.je opravdu moc dobrá...krásné fotografie a myšlenky
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.