KULTURA

BLUES ALIVE to letos rozjel ve velkém...

23. listopadu 2005, 20:02, Stanislava Marešová
Šumperk - Jubilejní X.ročník BLUES ALIVE začal ve čtvrtek 17.listopadu, přesně šestnáct let poté, co většina z nás sametově rozjímala...
Šumperk - Jubilejní X.ročník BLUES ALIVE začal ve čtvrtek 17.listopadu, přesně šestnáct let poté, co většina z nás sametově rozjímala...

Letošní dvojCD na pódiu pokřtila celá řada celebrit i neznámých lidí šumperského showbiznisu a veřejného života. A mohlo se v páteční podvečer začít . Zatím co Jirka Schmitzer nezklamal a pořadatelé ho museli z pódia nutit odejít, fanoušci k dobru žádali nejen Dvacet let, ale i Bombu. A i když to zpočátku večera vypadalo docela nenaplněné, mladí polští kluci BOOGIE BOYS to po desáté řádně rozjeli. Dokonce s takovou vervou, že kdyby na pódiu vystřídali přicházející legendu bluesu, Dům kultury by jejich gospelové drnkaní na piana poskládalo jako domeček z karet. Leč jejich čas vypršel a s nadějnou tříletou polskou sestavou se setkáme snad někdy jindy.

Zatímco páteční večer se nesl spíše ve znamení klasického bluesu, sobotní mixování rokenrolu a bluesu ukázala ochotu publika ocenit i staré dobré hudebníky. „Na sklonku šedesáti let, po osmnáctileté odmlce se nevím proč vracím zpět k muzice a spolu se svými přáteli vydávám CD Poprvé a naposledy. Když budete spolu se mnou trpěliví, projdeme napříč časem a spolu se jistě k tomu bluesu prokopeme,“ žertoval Michal Prokop ve své mimořádné roly hudebníka, když vstoupil na pódium před rozjásané fanoušky. Hity jako Kolej Yestarday či Bitva o Karlův most nezestárly a doslova ruku v ruce s pamětníky si je s chutí zapěli i novicového letošního bluesového festivalu.

Letošní desátý Alive byl každopádně o bluesu. Byl ale také o setkávání. Každoroční návštěvníci to již znají, rok co rok se v jejich diářích zaplní tři listopadové dny očekáváním bluesové harmonie. Nejinak tomu bylo i letos. Sešli se sponzoři, fotografové i někteří sóloví muzikanti domácí i přespolní, kteří trpělivě čekají na jamování, kdy spolu zasednou za nádobíčko a ukáží, co v nich je. Sešli se i posluchači a milovníci blues. Po třech letech od seznámení jsem se i já setkala, jako každoročně, s vášnivým milovníkem bluesové muziky Františkem, který neváhá, v půlce listopadu sbalí své kamarády a vyrazí z vysokohorských oblastí Krkonoš do údolí Šumperka. Na parketu se pak stává nepřehlédnutelným tanečníkem, skvělým bavičem a vtipným milovníkem nejen bluesové muziky.


Byli jsme tam všichni. Pepa, Karel, Lojza, Tonda i já. Černý bratr Johnny Rawl se svým Bandem to rozjel už den předem v malém klubu Music Machine, kde se tlačila hlava na hlavě a rozvášněné ženy se vrhaly střemhlav na parket.

Mohli jsme potkat různé tváře. Některé byly šibalsky rozverné, jiné v extázi, mnohé se přívětivě tvářily na všechny kolem sebe, ale leckdo to už vzdal před půlnocí a nechal únavou klesnout víčka.

Novým módním trendům se letos přizpůsobili i bluesmani. Ti totiž ví, že kožené kozačky s třásněmi hrají prim.... :)Bušili do toho všichni, jen někomu to při tom slušelo... A kdo nefotil, jako by nežil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.11.2005 11:40
Titulek: Blues Alive
Autor: Hajniš
63
Nelíbí se mi, že na Blues Alive vystupují folkaři,hercové a moderátoři Čs televize.
Na bluesovém festivalu to má být o Bluesu.
Některá jména si do Šumperka jezdí jenom pro dobré gage a nic, co se týče bluesu nepředvedou.
Jen čekám na to - kdy přijede Karel Gott,Vondráčková,Černoch a Hůlka...
Vzchopte se ..pořadatelé..v USA,EU i v Česku je spousty dobrých bluesových kapel i jedinců kteří rádi a levně do Šumperka přijedou..

IVAN HAJNIŠ
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.