KULTURA

BLUES ALIVE to letos rozjel ve velkém...

23. listopadu 2005, 20:02, Stanislava Marešová
Šumperk - Jubilejní X.ročník BLUES ALIVE začal ve čtvrtek 17.listopadu, přesně šestnáct let poté, co většina z nás sametově rozjímala...
Šumperk - Jubilejní X.ročník BLUES ALIVE začal ve čtvrtek 17.listopadu, přesně šestnáct let poté, co většina z nás sametově rozjímala...

Letošní dvojCD na pódiu pokřtila celá řada celebrit i neznámých lidí šumperského showbiznisu a veřejného života. A mohlo se v páteční podvečer začít . Zatím co Jirka Schmitzer nezklamal a pořadatelé ho museli z pódia nutit odejít, fanoušci k dobru žádali nejen Dvacet let, ale i Bombu. A i když to zpočátku večera vypadalo docela nenaplněné, mladí polští kluci BOOGIE BOYS to po desáté řádně rozjeli. Dokonce s takovou vervou, že kdyby na pódiu vystřídali přicházející legendu bluesu, Dům kultury by jejich gospelové drnkaní na piana poskládalo jako domeček z karet. Leč jejich čas vypršel a s nadějnou tříletou polskou sestavou se setkáme snad někdy jindy.

Zatímco páteční večer se nesl spíše ve znamení klasického bluesu, sobotní mixování rokenrolu a bluesu ukázala ochotu publika ocenit i staré dobré hudebníky. „Na sklonku šedesáti let, po osmnáctileté odmlce se nevím proč vracím zpět k muzice a spolu se svými přáteli vydávám CD Poprvé a naposledy. Když budete spolu se mnou trpěliví, projdeme napříč časem a spolu se jistě k tomu bluesu prokopeme,“ žertoval Michal Prokop ve své mimořádné roly hudebníka, když vstoupil na pódium před rozjásané fanoušky. Hity jako Kolej Yestarday či Bitva o Karlův most nezestárly a doslova ruku v ruce s pamětníky si je s chutí zapěli i novicového letošního bluesového festivalu.

Letošní desátý Alive byl každopádně o bluesu. Byl ale také o setkávání. Každoroční návštěvníci to již znají, rok co rok se v jejich diářích zaplní tři listopadové dny očekáváním bluesové harmonie. Nejinak tomu bylo i letos. Sešli se sponzoři, fotografové i někteří sóloví muzikanti domácí i přespolní, kteří trpělivě čekají na jamování, kdy spolu zasednou za nádobíčko a ukáží, co v nich je. Sešli se i posluchači a milovníci blues. Po třech letech od seznámení jsem se i já setkala, jako každoročně, s vášnivým milovníkem bluesové muziky Františkem, který neváhá, v půlce listopadu sbalí své kamarády a vyrazí z vysokohorských oblastí Krkonoš do údolí Šumperka. Na parketu se pak stává nepřehlédnutelným tanečníkem, skvělým bavičem a vtipným milovníkem nejen bluesové muziky.


Byli jsme tam všichni. Pepa, Karel, Lojza, Tonda i já. Černý bratr Johnny Rawl se svým Bandem to rozjel už den předem v malém klubu Music Machine, kde se tlačila hlava na hlavě a rozvášněné ženy se vrhaly střemhlav na parket.

Mohli jsme potkat různé tváře. Některé byly šibalsky rozverné, jiné v extázi, mnohé se přívětivě tvářily na všechny kolem sebe, ale leckdo to už vzdal před půlnocí a nechal únavou klesnout víčka.

Novým módním trendům se letos přizpůsobili i bluesmani. Ti totiž ví, že kožené kozačky s třásněmi hrají prim.... :)Bušili do toho všichni, jen někomu to při tom slušelo... A kdo nefotil, jako by nežil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.11.2005 11:40
Titulek: Blues Alive
Autor: Hajniš
57
Nelíbí se mi, že na Blues Alive vystupují folkaři,hercové a moderátoři Čs televize.
Na bluesovém festivalu to má být o Bluesu.
Některá jména si do Šumperka jezdí jenom pro dobré gage a nic, co se týče bluesu nepředvedou.
Jen čekám na to - kdy přijede Karel Gott,Vondráčková,Černoch a Hůlka...
Vzchopte se ..pořadatelé..v USA,EU i v Česku je spousty dobrých bluesových kapel i jedinců kteří rádi a levně do Šumperka přijedou..

IVAN HAJNIŠ
Reagovat