KULTURA

Klasika Viva přivítá hráče na dobové nástroje

9. listopadu 2005, 17:16, téma KLASIKA VIVA, rj
Klasika Viva přivítá hráče na dobové nástroje Šumperk - Na listopadovém koncertě cyklu Klasika Viva, který v úterý 15. listopadu od 19 hodin rozezní prostory výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku, se představí velice zajímaví sólisté, cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná.
Šumperk - Na listopadovém koncertě cyklu Klasika Viva, který v úterý 15. listopadu od 19 hodin rozezní prostory výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku, se představí velice zajímaví sólisté, cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná.

Proč zajímaví? Budou hrát totiž na dobové nástroje (tedy na nástroje, na které se hrálo v době vzniku skladeb, které na koncertě zazní). Edita Keglerová na strunný nástroj virginal a Julie Braná na různé typy zobcových fléten. Obě umělkyně mají za sebou velice pozoruhodnou kariéru.

Edita Keglerová vystudovala AMU v Praze v cembalové třídě prof.Giedré-Lukšaité Mrázkové, následně pokračovala ve studiích v mistrovské třídě u prof. Jacquese Ogga na Královské Konzervatoři v Den Haagu, kde obhájila diplom MMUS v sólové a komorní hře. V roce 2002 jí bylo uděleno stipendium Královskou Akademií hudby v Londýně na roční stáž, kde se věnovala převážně studiu hry číslovaného basu, ale též hře na klavichord a kladívkový klavír. V září 2003 byla přijata na doktorandské studium obor „Interpretace a teorie interpretace“ na pražskou AMU. Aktivně se účastní mistrovských kurzů, vedených špičkovými světově uznávanými interprety ve hře na cembalo. V roce 1997 získala spolu s Ivou Štrynclovou 1.cenu a Zvláštní cenu nakladatelství Bärenreiter na nejprestižnější Mezinárodní soutěži pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách. V roce 2000 získala "Honorable mention" na téže soutěži, tentokráte v sólové cembalové hře. V roce 1998 se staly členky dua finalistkami mezinárodní rozhlasové soutěže „Tribuna mladých interpretů TIJI“, kterou organizuje každoročně Evropská unie rozhlasových stanic sídlící v Bruselu. Spolupracuje s předními českými komorními orchestry jako sólistka, tak i jako komorní hráč. Je členkou několika komorních ansámblů (Pražský barokní soubor, Hanbarne Baroque Ensemble), se kterými koncertuje v Čechách i v zahraničí. Pedagogicky působí na Gymnáziu s hudebním zaměřením Jana Nerudy v Praze a od října 2003 na Janáčkově Akademii Múzických Umění v Brně.

Julie Braná vystudovala konzervatoř v Plzni ve třídě paní prof. M. Kroupové a jako příčná flétnistka působila (1995/96) v Karlovarském symfonickém orchestru. Současně se intenzívně věnovala hře na zobcovou flétnu – mistrovské kursy u renomovaných flétnistů, např. u P. Holtslaga, H. Tola, W. Hazelzeta, K. Hüntelera, N. Haden, P. Thorby v Nĕmecku, Holandsku či Norsku.Vystupovala s různými soubory « staré hudby », se kterými natočila i několik nahrávek např. s Musicou floreou či Jiřím Stivínem. Od roku 1987 pravidelně navštěvovala letní mistrovské kursy zobcové flétny v Bechyni (nyní Prachatice), a nyní jako lektorka zde vede každoročně od léta 1998 mistrovský kurs zobcové a barokní příčné flétny spolu s dalšími významnými českými a zahraničními interprety staré hudby. V roce 1996 byla Julie Braná přijata na Hochschule für Musik und Theater Hamburg, kde pod vedením prof. P. Holtslaga studovala hru na zobcovou flétnu jako hlavní obor a v roce 2001 zde úspěšně získala diplom, studium pak ukončila v roce 2004 a doplnila je koncertním diplomem a to s vyznamenáním. Tímto se stala u nás v tak netradičním oboru první kvalifikovanou interpretkou na tento nástroj. Její repertoár pojímá hudební styly 14. – 20. století v oblasti sólové i komorní. Zvláště pak interpretace moderní hudby zde zaujímá důležitou roli. Julie Braná se také věnovala studiu barokní a klasicistní příčné flétny na Hochschule für Künste Bremen (2001-03) u prof. M. Roota a působila jako zobcová a příčná flétnistka v různých ansámblech, např. Ensemble tre voci, Holborne consort, Hannoversche Hofkapelle, Niedersächsische Staatstheater Hannover, a jako pedagog zobcové flétny na hudebním oddělení Volkshochschule Pinneberg. V roce 2003 přijala místo profesorky zobcové flétny na Konzervatoři v Plzni. Její koncertní a pedagogickou činností získává tak zobcová flétna jako profesionální nástroj významné postavení na české hudební scénĕ.

Pro své vystoupení v Šumperku si Edita Keglerová a Julie Braná připravily díla Argela Berardiho, Louise Couperina,Charlese Dieuparta, Johanna Sebastiana Bacha a dalších mistrů.

Jako milý host ze ZUŠ Šumperk se v úvodu koncertu představí klavíristka Ludmila Tvrdoňová.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk a v Informačním centru.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.