KULTURA

Město čte knihu, na návstěvu přijede i úspěšný scénarista a spisovatel

9. listopadu 2005, 17:19, mar
Šumperk - V tomto i přístím týdnu od 10. do 16. listopadu jsou všichni milovníci dobré české literatury a fimlu zváni na čtení knihy Vladimíra Körnera - Zánik samoty Berhof. Na pokračování tak proběhne v několika kulturních institucích města veřejné čtení známé knihy, která se váže i k našemu regionu -vesničce Kolštejn na Branné.
Šumperk - V tomto i přístím týdnu od 10. do 16. listopadu jsou všichni milovníci dobré české literatury a filmu zváni na čtení knihy Vladimíra Körnera - Zánik samoty Berhof. Na pokračování tak proběhne v několika kulturních institucích města veřejné čtení známé knihy, která se váže i k našemu regionu - vesničce Kolštejn na Branné. Ostatně Vladimíru Körnerovi nebyly vzdálené ani ostatní kouty našeho kraje, jak to dokázal například ve filmu Adelheid.

V kině Oko navazuje pak na tato čtení přehlídka filmů Vladimíra Körnera, který se kromě svých románů postaral i o řadu scénářů. Nápad šumperského starosty Zdeňka Brože si přivezli jeho kolegové již v minulých měsících z partnerského města Bad Hersfledu. Khiha byla navíc vybrána k letošnímu výročí 60 let od konce 2.světové války.

V divadle, kostele Zvěstování Panny Marie, Galerii Jiřího Jílka, na Vile Doris i ve výstavní síni muzea se čtenáři budou setkávat v několika kapitolách s osudem samoty Berhof. Čtení bude vždy provázené hudebním doprovodem. Na každém z večerů čtení knihy Zánik samoty Berhof bude v prodeji omezený počet výtisků s grafickým listem ilustrátorky Anežky Kovalové a příležitostnou přebalovou páskou.

Sám uznávaný spisovatel a scénárista Vladimír Körner bude po dobu čtení knihy hostem v Šumperku. Účastní se nejen autogramiády své knihy, kterou znovu vydá štítecké nakladatelství VEDUTA.

A jaké budou nejznámější filmy? Jejich děj si připomeneme ve zkratce.

ADELHEID
Viktor se vrací z Anglie, kde za druhé světové války působil jako voják u pomocných leteckých sborů. Má se ujmout správy majetku zkonfiskovaného Němcům v pohraničí, kdesi na severní Moravě nedaleko Bruntálu. Přijíždí plný iluzí a přichází na statek, který patřil za války jednomu z nejvýznamnějších nacistů v kraji. Jako služku dostává Adelheid, která je dcerou právě tohoto nacisty.I když okolí pohlíží na Němku Adelheid s nenávist, mezi mladými lidmi vznikne pouto.Děj se vyhrotí, když všichni zjist, že z rodiny Adelheid přežil jen bratr Hansgeorg, který se ztratil kdesi v Rusku, ale vrací se a stává se v kraji obávaným vrahem. Film končí silným pocitem zmaru a rozčarováním nad vlastním národem.

KREV ZMIZELÉHO
Komorní baladický příběh, mapující osudy matky a dcery ve vyhrocené historické situaci. Děj je rozvržen do čtyř ročních období v letech 1939-1961. Česká dívka Helga pracuje v německém lazaretu. Z milostného sblížení s baltským šlechticem Arnem, dobrovolníkem finské války se narodí dcera Dorli. Arne však spáchá sebevraždu a po skončení války se na matku i dítě snese msta vítězů - Helga je potupena a odsouzena k odsunu z rodné krajiny. Obě přežijí pouze zásluhou židovského majitele sanatoria. Po letech je tělo Arneho exhumováno a Dorli, která nosí jeho zjevení ve svém srdci chce otce podvědomě následovat. Společně s řeckým chlapcem se pokusí o útěk, který však zůstane díky komunistické represi nenaplněn. Aby svou dceru zachránila, vydává se Helga na pospas estébáckému trýzniteli.

ZÁNIK SAMOTY BERHOF
První poválečné léto, česko-polsko-německé pomezí. Lidé ze samoty Berhof se stanou zajatci vérvolfů, kteří odmítají připustit porážku Německa. Konflikt je zde pojat jako analýza mezní lidské situace a charakterů, v níž se osciluje mezi krajnostmi. Ústřední postavou vyprávění je jeptiška Salome, která do osamělého statku přináší všechno ostatní, jen ne očekávané milosrdenství. Jednoho z jejích protihráčů představuje československý poručík v podání Milana Kňažka, jenž se s úpornou snahou pokouší o zajištění pořádku. Film je hodnocen jako jeden z nejlepších československých filmů 80. let, který zaujme propracovaným scénářem, kamerou, hudbou a hereckými výkony.

Další filmy, které budou moci diváci spatřit patří: Údolí včel, Pramen života, Čas jeřabin a Deváté jméno. Na všechny filmy si lze zakoupit permanentku za 180 korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.