KULTURA

Město čte knihu, na návstěvu přijede i úspěšný scénarista a spisovatel

9. listopadu 2005, 17:19, mar
Šumperk - V tomto i přístím týdnu od 10. do 16. listopadu jsou všichni milovníci dobré české literatury a fimlu zváni na čtení knihy Vladimíra Körnera - Zánik samoty Berhof. Na pokračování tak proběhne v několika kulturních institucích města veřejné čtení známé knihy, která se váže i k našemu regionu -vesničce Kolštejn na Branné.
Šumperk - V tomto i přístím týdnu od 10. do 16. listopadu jsou všichni milovníci dobré české literatury a filmu zváni na čtení knihy Vladimíra Körnera - Zánik samoty Berhof. Na pokračování tak proběhne v několika kulturních institucích města veřejné čtení známé knihy, která se váže i k našemu regionu - vesničce Kolštejn na Branné. Ostatně Vladimíru Körnerovi nebyly vzdálené ani ostatní kouty našeho kraje, jak to dokázal například ve filmu Adelheid.

V kině Oko navazuje pak na tato čtení přehlídka filmů Vladimíra Körnera, který se kromě svých románů postaral i o řadu scénářů. Nápad šumperského starosty Zdeňka Brože si přivezli jeho kolegové již v minulých měsících z partnerského města Bad Hersfledu. Khiha byla navíc vybrána k letošnímu výročí 60 let od konce 2.světové války.

V divadle, kostele Zvěstování Panny Marie, Galerii Jiřího Jílka, na Vile Doris i ve výstavní síni muzea se čtenáři budou setkávat v několika kapitolách s osudem samoty Berhof. Čtení bude vždy provázené hudebním doprovodem. Na každém z večerů čtení knihy Zánik samoty Berhof bude v prodeji omezený počet výtisků s grafickým listem ilustrátorky Anežky Kovalové a příležitostnou přebalovou páskou.

Sám uznávaný spisovatel a scénárista Vladimír Körner bude po dobu čtení knihy hostem v Šumperku. Účastní se nejen autogramiády své knihy, kterou znovu vydá štítecké nakladatelství VEDUTA.

A jaké budou nejznámější filmy? Jejich děj si připomeneme ve zkratce.

ADELHEID
Viktor se vrací z Anglie, kde za druhé světové války působil jako voják u pomocných leteckých sborů. Má se ujmout správy majetku zkonfiskovaného Němcům v pohraničí, kdesi na severní Moravě nedaleko Bruntálu. Přijíždí plný iluzí a přichází na statek, který patřil za války jednomu z nejvýznamnějších nacistů v kraji. Jako služku dostává Adelheid, která je dcerou právě tohoto nacisty.I když okolí pohlíží na Němku Adelheid s nenávist, mezi mladými lidmi vznikne pouto.Děj se vyhrotí, když všichni zjist, že z rodiny Adelheid přežil jen bratr Hansgeorg, který se ztratil kdesi v Rusku, ale vrací se a stává se v kraji obávaným vrahem. Film končí silným pocitem zmaru a rozčarováním nad vlastním národem.

KREV ZMIZELÉHO
Komorní baladický příběh, mapující osudy matky a dcery ve vyhrocené historické situaci. Děj je rozvržen do čtyř ročních období v letech 1939-1961. Česká dívka Helga pracuje v německém lazaretu. Z milostného sblížení s baltským šlechticem Arnem, dobrovolníkem finské války se narodí dcera Dorli. Arne však spáchá sebevraždu a po skončení války se na matku i dítě snese msta vítězů - Helga je potupena a odsouzena k odsunu z rodné krajiny. Obě přežijí pouze zásluhou židovského majitele sanatoria. Po letech je tělo Arneho exhumováno a Dorli, která nosí jeho zjevení ve svém srdci chce otce podvědomě následovat. Společně s řeckým chlapcem se pokusí o útěk, který však zůstane díky komunistické represi nenaplněn. Aby svou dceru zachránila, vydává se Helga na pospas estébáckému trýzniteli.

ZÁNIK SAMOTY BERHOF
První poválečné léto, česko-polsko-německé pomezí. Lidé ze samoty Berhof se stanou zajatci vérvolfů, kteří odmítají připustit porážku Německa. Konflikt je zde pojat jako analýza mezní lidské situace a charakterů, v níž se osciluje mezi krajnostmi. Ústřední postavou vyprávění je jeptiška Salome, která do osamělého statku přináší všechno ostatní, jen ne očekávané milosrdenství. Jednoho z jejích protihráčů představuje československý poručík v podání Milana Kňažka, jenž se s úpornou snahou pokouší o zajištění pořádku. Film je hodnocen jako jeden z nejlepších československých filmů 80. let, který zaujme propracovaným scénářem, kamerou, hudbou a hereckými výkony.

Další filmy, které budou moci diváci spatřit patří: Údolí včel, Pramen života, Čas jeřabin a Deváté jméno. Na všechny filmy si lze zakoupit permanentku za 180 korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.