KULTURA

Tanec plný temperamentu

26. října 2005, 19:13, Dagmar Volnohradská,foto:Aleš Berka
Šumperk - K druhému ročníku střední školy či učiliště neodmyslitelně patří taneční kurzy. Většina studujících je absolvovala, či jimi teprve projde.
Šumperk - K druhému ročníku střední školy či učiliště neodmyslitelně patří taneční kurzy. Většina studujících je absolvovala, či jimi teprve projde.

V prvních hodinách se seznámíte s tanci jako je Mazurka, Blues, Polka a dále se základními kroky standardních a latinskoamerických tanců.

Ti tanečně zdatní si vylepší své taneční umění navštěvováním bronzových, stříbrných, zlatých a diamantových kurzů, kde dále prohlubují své taneční znalosti a dovednosti. No a pak jsou tu ti, které zaujal pohyb ve víru hudby natolik, že by se mu rádi věnují několik hodin týdně: KLUB TANEČNÍHO SPORTU ŠUMPERK


Taneční dvojice David Schertler a Tereza Havelková

Tradice šumperského tance se rozvíjí již od roku 1960. V roce 1968 se jeho vedení ujal taneční mistr Jiří Hrubý, jehož zásluhou si získal Klub Tanečního Sportu (KTS Šumperk) své jméno nejen ve městě, ale i po České republice. V současné době čítá soubor okolo dvaceti členů. Mimo pana Hrubého vymýšlí sestavy mladým tanečníkům a trénují je několikanásobní mistři republiky, čtvrtfinalisté na mistrovství světa a bývalí profesionální tanečníci. Toto ladné umění však neznamená jen elegantní vystoupení na večírcích a plesech, kde je můžeme obdivovat, ale především vyžaduje snahu, píli, odhodlanost a nekonečnou dřinu. Čtyři dny v týdnu zasvěcují nekonečnému zdokonalování se, z čehož je 6 hodin zaměřeno na standard, stejný počet hodin věnují latinskoamerickým tancům. Tréninky bývají ale většinou individuální, záleží na domluvě s tanečním partnerem, pouze jednou do týdne je trénink vedený, o něj se stará pan Hrubý.

Několikrát do roka také absolvují soustředění, kde intenzivně nacvičují nové figury, či vylepšují již naučené. Jedna sestava obsahuje kolem 15 figur a pokud uvážíme, že tanečníci zvládají 10 tanců, můžeme bezesporu prohlásit, že tento sport mimo pohybového nadání vyžaduje stejně tak velmi dobrou paměť (občas také pevné nervy při konfrontaci názorů s partnerem :)).


Taneční dvojice Zdeněk Tomášek a Kristýna Hanušová

Velkou roli hraje také finanční stránka, např. cena šatů se pohybuje od čtyř do deseti tisíc, další výdaje padnou na taneční boty a další nutné vybavení. Zpravidla po roce svědomitého trénování taneční pár poprvé okusí atmosféru soutěží, konaných každý víkend v nejrůznějších městech ČR. Standard je na soutěžích zastoupen tanci waltz, valčík, tango, quickstep, slowfoxtrot, o něco živelnější „latina“ zahrnuje cha-chu, jive, rumbu, paso – doble a sambu.

Cílem každého tanečníka je dosáhnout postu „ M“ - mezinárodní, tedy nejvyšší taneční úrovně, které předchází označení A, B, C, D, E ( přičemž E jsou neregistrovaní, většinou začátečníci) jimiž se postupuje za nasbírání určitého počtu bodů v jednotlivých soutěžích. Výsledkem několikaletého snažení souboru je nejeden držitel „Béčka“ jak ve standardu, tak v latině.


>>

Taneční dvojice Luboš Novák a Eva Kallasová

Na tvářích všech tanečníků je vidět, že ať už je k tomuto směru kdysi přinutili rodiče či sami toužili „jen“ něco zkusit, nacházejí naplnění v každém pohybu, do něhož vtiskují kousek sebe a že je to právě tanec, pro který se neváhají obětovat a vstříc jemu podstupují mnohá úskalí a tolik drilu. Také vás oslovil tanec, který uchvátí lidské smysly, tanec, který svým kouzlem pohltí každého diváka, tanec, jehož šarm láká po hlubším zaujetí a tanec, zejména pak láska k němu, stávající se živoucí tradicí? Pro více informací o šumperském tanečním soubouru můžete navštívit také stránky


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.10.2005 12:27
Titulek: suchý a nudný
Autor: tanečník
44
239
suchý a nudný hrůůůůůza
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o tři vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, kde k hercům budete ještě blíže, než jste si mysleli. Prověří komediální talent a herecké mistrovství Zuzany Kronerové a Oldřicha Navrátila a vám polechtá bránici. Můžete být u toho, když správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Za titulní roli ve kterém filmu získala v loňském roce Zuzana Kronerová Českého lva?

1. Venkovský učitel
2. Domácí péče
3. Bába z ledu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na koncert nejúspěšnější písničkářky současnosti Radůzy, který se v šumperském Domě kultury uskuteční ve čtvrtek 13. června získávají: Jitka Pohorelská ze Šumperka, Dagmar Bajtková z Mohelnice a Lucie Hubáčková z Bludova. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kulturního domu.