KULTURA

Tanec plný temperamentu

26. října 2005, 19:13, Dagmar Volnohradská,foto:Aleš Berka
Šumperk - K druhému ročníku střední školy či učiliště neodmyslitelně patří taneční kurzy. Většina studujících je absolvovala, či jimi teprve projde.
Šumperk - K druhému ročníku střední školy či učiliště neodmyslitelně patří taneční kurzy. Většina studujících je absolvovala, či jimi teprve projde.

V prvních hodinách se seznámíte s tanci jako je Mazurka, Blues, Polka a dále se základními kroky standardních a latinskoamerických tanců.

Ti tanečně zdatní si vylepší své taneční umění navštěvováním bronzových, stříbrných, zlatých a diamantových kurzů, kde dále prohlubují své taneční znalosti a dovednosti. No a pak jsou tu ti, které zaujal pohyb ve víru hudby natolik, že by se mu rádi věnují několik hodin týdně: KLUB TANEČNÍHO SPORTU ŠUMPERK


Taneční dvojice David Schertler a Tereza Havelková

Tradice šumperského tance se rozvíjí již od roku 1960. V roce 1968 se jeho vedení ujal taneční mistr Jiří Hrubý, jehož zásluhou si získal Klub Tanečního Sportu (KTS Šumperk) své jméno nejen ve městě, ale i po České republice. V současné době čítá soubor okolo dvaceti členů. Mimo pana Hrubého vymýšlí sestavy mladým tanečníkům a trénují je několikanásobní mistři republiky, čtvrtfinalisté na mistrovství světa a bývalí profesionální tanečníci. Toto ladné umění však neznamená jen elegantní vystoupení na večírcích a plesech, kde je můžeme obdivovat, ale především vyžaduje snahu, píli, odhodlanost a nekonečnou dřinu. Čtyři dny v týdnu zasvěcují nekonečnému zdokonalování se, z čehož je 6 hodin zaměřeno na standard, stejný počet hodin věnují latinskoamerickým tancům. Tréninky bývají ale většinou individuální, záleží na domluvě s tanečním partnerem, pouze jednou do týdne je trénink vedený, o něj se stará pan Hrubý.

Několikrát do roka také absolvují soustředění, kde intenzivně nacvičují nové figury, či vylepšují již naučené. Jedna sestava obsahuje kolem 15 figur a pokud uvážíme, že tanečníci zvládají 10 tanců, můžeme bezesporu prohlásit, že tento sport mimo pohybového nadání vyžaduje stejně tak velmi dobrou paměť (občas také pevné nervy při konfrontaci názorů s partnerem :)).


Taneční dvojice Zdeněk Tomášek a Kristýna Hanušová

Velkou roli hraje také finanční stránka, např. cena šatů se pohybuje od čtyř do deseti tisíc, další výdaje padnou na taneční boty a další nutné vybavení. Zpravidla po roce svědomitého trénování taneční pár poprvé okusí atmosféru soutěží, konaných každý víkend v nejrůznějších městech ČR. Standard je na soutěžích zastoupen tanci waltz, valčík, tango, quickstep, slowfoxtrot, o něco živelnější „latina“ zahrnuje cha-chu, jive, rumbu, paso – doble a sambu.

Cílem každého tanečníka je dosáhnout postu „ M“ - mezinárodní, tedy nejvyšší taneční úrovně, které předchází označení A, B, C, D, E ( přičemž E jsou neregistrovaní, většinou začátečníci) jimiž se postupuje za nasbírání určitého počtu bodů v jednotlivých soutěžích. Výsledkem několikaletého snažení souboru je nejeden držitel „Béčka“ jak ve standardu, tak v latině.


>>

Taneční dvojice Luboš Novák a Eva Kallasová

Na tvářích všech tanečníků je vidět, že ať už je k tomuto směru kdysi přinutili rodiče či sami toužili „jen“ něco zkusit, nacházejí naplnění v každém pohybu, do něhož vtiskují kousek sebe a že je to právě tanec, pro který se neváhají obětovat a vstříc jemu podstupují mnohá úskalí a tolik drilu. Také vás oslovil tanec, který uchvátí lidské smysly, tanec, který svým kouzlem pohltí každého diváka, tanec, jehož šarm láká po hlubším zaujetí a tanec, zejména pak láska k němu, stávající se živoucí tradicí? Pro více informací o šumperském tanečním soubouru můžete navštívit také stránky


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.10.2005 12:27
Titulek: suchý a nudný
Autor: tanečník
44
239
suchý a nudný hrůůůůůza
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.