KULTURA

Pět měsíců v Himálaji - Malí kluci ve velkých horách + VIDEO

19. října 2005, 16:58, Martin Mykiska
Pět měsíců v Himálaji  - Malí kluci ve velkých horách + VIDEO Hanušovice - O současném životě buddhistického Ladakhu v severní Indii, který je stále ostrůvkem původní tibetské kultury o jeho lidech a přírodě a hlavně o tom, jak zde přežila česká rodina s dětmi věku 3 a 5 let přijede vyprávět Martin Mykiska v úterý 25. října do KD v Hanušovicích.
Hanušovice - O současném životě buddhistického Ladakhu v severní Indii, který je stále ostrůvkem původní tibetské kultury o jeho lidech a přírodě a hlavně o tom, jak zde přežila česká rodina s dětmi věku 3 a 5 let přijede vyprávět Martin Mykiska v úterý 25. října do KD v Hanušovicích.čhamové tance ladaku

(až pole zčerná, přejeďte přes něj myší)

Na vlastí kůži – Život v jiném světě

V Ladaku jsem měl možnost učit jako dobrovolník angličtinu na soukromé škole. Sice úplně zadarmo, ale byla to výborná příležitost, jak dokonale poznat život himálajských horalů. Na pět měsíců jsme se i s našimi syny usadili v Ladaku - údolí ukrytém v nitru severoindického Himálaje, v nadmořské výšce 3600 m. Kluci zvyklí na české poměry se rázem ocitli v jiném světě. Jiná příroda, jiní lidé, jiný život...

Bydlíme ladacky

Můj „zaměstnavatel“ nám zajistil pouze levné ubytování – ve starém ladackém domě ve vesničce Sankar. Když jsme prošli temnou chodbou a poprvé vystoupali po vrzajícím dřevěném schodišti, byli jsme hodně překvapení: před námi se zde v prvním patře objevil prostorný dvoreček tvořený udusanou hlínou. Ze tří stran kolem něj byly obytné místnosti, čtvrtou tvořila dva metry vysoká zeď. Jednu místnost o velikosti asi pět krát tři metry odemkla naše průvodkyně pro nás: rohový pokoj s červenými okny otočenými na východ a jih. Strop tvořený trámy a malými větvičkami zpevněnými hlínou byl potažen veselou bavlněnou látkou, která chránila před prachem z drobící se hliněné střechy. Prach vířící na dvorku, v oddělené místnůstce díra místo záchodu a holá místnost metr krát metr s vybetonovanou podlahou svažující se do rohu k odtokové díře – totiž koupelna. Tak vypadal náš ladacký domov.

Ladacké velikonoce

Krátce po našem příjezdu do Ladaku nastaly velikonoce. Na velikonoční neděli jsme tedy zamířili ke zdejšímu malému kostelíku ladackých křesťanů! V nedalekém městě Le, kam jsme to měli asi dvacet minut pěšky, totiž už přes 120 let působí malá protestantská církev s názvem Moravian Church, Moravská církev. Zdejší křesťanské společenství založilo několik protestantských misionářů, jejichž předci pocházeli z Moravy a po bitvě na Bílé hoře utekli do Německa. Jejich následovníci dál světem šířili odkaz Moravy, ač sami již hovořili německy, anglicky či jinak. Někteří z pár set ladackých křesťanů mají dodnes povědomí, kde Morava leží. Hlavním náboženstvím Ladaku je ale buddhismus. Krajině proto dominují působivé stavby - starobylé buddhistické kláštery. Protože sem buddhismus přišel z Tibetu, můžeme v Ladaku vidět pravou tibetskou kulturu. Narozdíl od Tibetu okupovaného Čínou se Ladak v Indii těší plné náboženské svobodě.

Coca-cola v klášteře

Brzy jsme se skamarádili s několika mladými mnichy ze sankarského kláštera. Nejlepším „rodinným přítelem“ se stal mnich Lobsang, který několikrát přišel na návštěvu i k nám a klukům donesl drobné dárky. Mnohem zajímavější ale byly návštěvy kláštera. Obytný prostůrek mnichovy cely má dva krát dva metry, podél stěn jsou rozloženy matrace na spaní a sezení. Vedle jedné postele je polička s typicky podlouhlými listy tibetských knih. V tomto případě nejsou listy nijak starobylé – jde o obyčejné kopie z kopírky. Kromě několika rozházených lahviček od krému na holení a několika prázdných ampulek od léků je vše prosté, tak, jak by si člověk v mnišské cele představoval. Zato zcela proti mým představám se odehrává pohoštění.

„Napij se,“ říká Lobsang a podává mi sklenici s coca-colou. Později se omlouvá, že nikdy nenabízí místní tradiční nápoj: slaný čaj s máslem. „Já ho totiž nesnáším,“ přiznává se a směje se mému podivení.

Tajemný Czech man

Jednou jsem přátele mnichy zastihl při přípravě na speciální obřad, který se bude konat za uzdravení nemocného vesničana. Mniši Lobsang, Taši i brýlatý Ngödub měli v míse rozdělané těsto a vytvářeli z něj drobné homolky a jednu postavičku. Je mi řečeno, že „všechno bude mít zítra velikou moc“. Běžnou praxí při těchto obřadech totiž je soustředit koncentrací zúčastněných mnichů do útvarů zlé síly způsobující nemoci. Následným zničením útvarů se tyto síly zničí. Když vyzvídám hlubší objasnění smyslu obřadu, dovídám se jen, že mužík z těsta bude velice mocný muž. Když naléhám na další vysvětlení, Lobsang mi s plamínky v očích jen odvětí: „Je to Číňan.“ Když mne ani toto vysvětlení neuspokojí, směje se a říká: „It is Czech man.“ (Je to český muž.) A všichni mniši se smějí mému výrazu v tváři.

Setkání s krajany

„Ahoj!“ Byl to krajan, Honza z Prahy. Před ním seděla jeho kamarádka Bára. Jeli někam, ani nevěděli kam, tak jsme je nasměrovali na Tikse a společně strávili příjemné odpoledne. Po chvíli hovoru s Honzou upozorňuji svého tříletého synka Mojmíra na skutečnost, že tomuhle cizímu strejdovi rozumí. Jak si Mojmírek uvědomil tuto nezvyklou situaci (už několik měsíců hovoří pouze s rodiči), hned se z toho začal roztomile radovat. Také pětiletý Vojta využil možnosti popovídat si česky o tom, co ho právě zaujalo. Když jsme po prohlídce kláštera seděli na svačině u jednoho místního obchůdku, oběma Čechům poradil: „Taky vám tady doporučuji koupit modlitební praporky. Anebo tu vonnou tyčinku, to si ji pak doma zapálíte a ona vám provoní celý byt.“

Zářící sedla

Zatímco hustota osídlení v ČR je 128 lidí na km², v Ladaku to jsou necelé tři osoby na km². Zhruba 80 % obyvatel Ladaku jsou buddhisté, 15 % muslimové a zbytek je rozdělen mezi křesťany, hinduisty, sikhy a ostatní. Se zbytkem Indie je Ladak spojen dvěma silnicemi: do Šrínagaru (434 km) a do Manáli (474 km). Cesta vysokohorským terénem trvá dva dny.

PROGRAM (DOPLNĚNO)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.10.2005 17:28
Titulek: hezký
Autor: kozel
30
hezký, hezký,fakt povedený:) chválím
Reagovat
Datum: 20.10.2005 07:27
Titulek: Redakce?
Autor: JT
27
Zdravím redakci, moc by pomohlo doplnit v kolik hodin to začne a kde je v Hanušovicích DK. Ne každý, kdo čte REJ je z Hanušovic ;-). Díky, JT
Reagovat
Datum: 20.10.2005 10:54
Titulek: RE: Redakce?
Autor: Z.Zlámal
63
KD Hanušovice, Hlavní ulice proti parkovišti samoobsluhy, úterý 25.10. od 18,00 hod.

Srdečně zvu
Reagovat
Datum: 20.10.2005 09:38
Titulek: Doplnění informací
Autor: Dubika
38
Také bych ráda věděla, kdy se přednáka bude konat.Děkuji za doplnění informace.
Reagovat
Datum: 20.10.2005 10:47
Titulek: Kde a kdy
Autor: rejdakce
57
Kdy se koná tato zajímavá akce najdete v zábavě (stejně jako všechny ostatní akce):

http://sumpersky.rej.cz/index.php3?select=programy&search=himalaj&obdobi=7&druh=&obec=

Hezký den za rejdakci

Věrka
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.