KULTURA

LACO DECZI slaví s Music Machine v Klášterním kostel 1.rok

12. října 2005, 20:31, dark
LACO DECZI  slaví s  Music Machine v Klášterním kostel 1.rok Šumperk „Hlavní narozeninový koncert našeho klubu, kterým si připomínáme to, ze už jsme tady rok, se blíží. Laco Deczi už se těší,“ hlásí Hanka Písková, produkční klubu Music Machine.V neděli 16.října se od 19. hodiny potká světový hudebník jazzu se svými fanoušky v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie na vyvrcholení akce Music Machine Celebration.
Šumperk- „Hlavní narozeninový koncert našeho klubu, kterým si připomínáme to, že už jsme tady rok, se blíží. Laco Deczi už se těší,“ hlásí Hanka Písková, produkční klubu Music Machine. Koncertem proslulého jazzmana, který pro tuto příležitost připraví pro kostel speciální sóla, vstoupí Music Machine dráhu druhého roku své klubové existence.

V neděli 16.října se od 19. hodiny potká světový hudebník jazzu se svými fanoušky v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie, který se po své rekonstrukci stal ojedinělým místem s nezaměnitelnou akustikou. Legendární trumpetista Laco Deczi není ani ve svých sedmašedesáti letech zralý do hrobu, ba právě naopak. Nenápadný „slovenský Američan“ je známým hudebníkem na celém světě, čím dál častěji se vrací do Prahy a jako jeden z mála jazzmanů bývalého Českoslovenka, který "dobyl svět", potvrdil své kvality i za rodnou hroudou.Na koncert si s sebou přiveze i svého syna, neméně úspěšného bubeníka Vaico Decziho, který je neodmyslitenou součástí seskupení Cellula New York. Že jablko nepadá daleko od stromu uznají všichni posluchači.

Trumpetista Laco Deczi na sebe upozornil už jako student průmyslové střední školy v Bratislavě na sklonku padesátých let. Jeho první vlastní skupiny DANUBIA KVINTET a EAST COAST STUDIO hrály hudbu naprosto odlišnou od všeho, co tehdy přinášela domácí jazzová scéna, zvolna se probouzející z letité poúnorové deprese.

Po návratu z vojny do civilu a epizodním působení s tanečními orchestry a v sextetu divadla Rokoko hrál Deczi v různých jazzových kapelách. S formací SHQ debutoval na deskách a podnikl první zahraniční zájezdy do Německa a Jugoslávie. Ve stejném období získal ocenění v časopiseckých anketách čtenářů i kritiků jako nejlepší domácí trumpetista, byl přizván jako sólista na gramofonové album JAZZ kolem uznávaného Karla Krautgartnera. O kvalitách muže za trumpetou nepochybovali v té době ani představitelé státu a v roce 1966 mu slavnostně udělili výroční Cenu Československé jazzové federace „za vynikající sólistickou činnost“.

Hybnou silou tuzemského jazzového dění zůstal Deczi i v pozdější JAZZ CELULE či v sólech v JAZZOVÉM ORCHESTRU ČESKÉHO ROZHLASU. Když v roce 1985 odešel stejně jako jiní mnozí hudebníci do Ameriky, bylo jasné, že česká jazzová scéna ztratila svoji nezaměnitelnou osobnost. Deczi se v i přes nepřející prognózy některých svých muzikantských i nemuzikantských kolegů v Americe „ujal“. Získal si své jméno a postavení v prostředí klubů, které nedává nikomu nic zadarmo a vybudoval vlastní nahrávací studio, sloužící i jeho kolegům a celému oboru. Až po čtyřech letech a po sametové revoluci roku 1989 se Laco pravidelně vrací do ČR. „Laco Deczi přislíbil pro kostel speciální sóla a přiznal, že i v Americe jsou kostely nejoblíbenějšími místy jeho koncertních vystoupení. Pro šumperskou hudbymilovnou veřejnost bude vystoupení Decziho a Celuly N.Y. bezesporu výjimečným svátkem“, vyřizuje pozvání od jazzového umělce Hanka Písková.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii YETI: LEDOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ, kterou promítá kino OKO v Šumperku od 27. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který legendární herec propůjčil svůj hlas jedné z postaviček filmu Yeti?

A) Danny DeVito
B) Robert De Niro
C) Martin Dejdar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli vyhráli Veronika Oláhová ze Šumperka a Lenka Hetmánková z Velkých Losin.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.