KULTURA

Muzeum opravuje svoji fasádu

21. září 2005, 19:48, -zag-
Muzeum opravuje svoji fasádu Šumperk – Před třemi měsíci začali restaurátoři v Šumperku svou další práci. Po rekonstrukci klášterního kostela i opravené soše na Obchodní akademii se od června rozběhla již léta plánovaná oprava Vlastivědného muzea.
Šumperk – Před třemi měsíci začali restaurátoři v Šumperku svou další práci. Po rekonstrukci klášterního kostela i opravené soše na Obchodní akademii se od června rozběhla již léta plánovaná oprava Vlastivědného muzea.

První práce na čelním severním křídle ukázaly, že muzeum začíná měnit svůj léty vžitý vzhled. Restaurátoři totiž sáhli po červené barvě, která je podobná té, která byla v minulosti nedílnou součástí této reprezentativní budovy ve městě.

Budova muzea je uzavřený blok přístupný jedinou branou pro vozy z boční strany. Obdélníkový tvar stavby je 80 a 100 m. Jedná se patrně o jediný zachovalý hospodářský objekt panského charakteru, který však měl ve své době i reprezentační místnost. Během let si budova vysloužila různé názvy, od označní Dolní dvůr z třicátých let až po dodnes používaný název Pavlínin dvůr – Paulinenhof. Až do konce druhé světové války patřil k velkostatku Šumperk. Součástí tohoto majetku byl rovněž Skřivánčí dvůr pod Holubím vrchem - Lerchenfeld, a Karlův dvůr – Karlshof, na okraji města při silnici do Dolních Studének.

Do konce poslední války byl velkostatek v rukou německé rodiny barona Chiariho. Dr. Karel Chiari, majitel realit a společník továrny, byl zvolen jako poslanec v r. 1897 do říšského sněmu a v r. 1908 byl povýšen do šlechtického stavu. Nedožil se První republiky, zemřel v roce 1912).

Při podrobnější prohlídce všímavému pozorovateli neujde, že nad vchodem do Vlastivědného ústavu shlížejí na návštěvníka skulptury tří hlav hospodářských zvířat. Uprostřed je volská hlava a po obou stranách hlavy beraní. Podobně na čelním štítě Výstavní síně vystupují ze stěny dvě kančí hlavy. Tímto způsobem se dříve označovaly vyzdobovaly panské stáje.

Svou obnovenou tvář získá nejen plášť muzea, ale i balkóny, zábradlí, parapety a doplňující sochy.

"Doufám, že lešení návštěvníka nijak neomezilo, návštěvnost byla i přes přítomnost lešení vysoká. Nicméně s jeho odstraněním se počítá v blízké době," říká Miluše Berková a upřesňuje i další plány:"V roce 2006 se chystá dvorní fasáda severního křídla, asi od února fasáda severovýchodního nároží a celého východního křídla včetně Domu kultury z fondu SROP. S rekonstrukcí Pavlínina dvora se v roce 2006 nepočítá." Nepohodlné lešení muzeum shodí již koncem tohoto měsíce.

Současná rekonstrukce Vlastivědného muzea si vyžádá 1 000 500 Kč. Odbornou rekonstrukci -restaurování provádí firma ARCHKASO, která se podílela v Šumperku již v minulosti na jiných rekonstrukcích kulturních památek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.9.2005 16:53
Titulek: Zajímalo by mne...
Autor: Boris
22
128
...zdali zůstane barva fasády taková, jakou ji teď vidíme nebo se jedná jen o nějakou ,,podkladovku,,
Diky
Reagovat
Datum: 25.9.2005 11:36
Titulek: RE: Zajímalo by mne...
Autor: muzeum
15
barva fasády je již finální,ani by přetírání již nestihli, vše z rekonstrukcí má skončit ke konci září, podkladovka byla ta slabě růžová /na fotce v dolní části budovy/
Reagovat
Datum: 1.10.2005 17:37
Titulek: Ta barva je hnus
Autor: Pavel
147
Prostě hnus, bude to asi o zvyku, než se s tím někteří lidé smíří.

Působí to velmi uměle, pokud tuto stavbu měli zrestaurovat tak snad s trochou úcty.Možná si vzali inspiraci z minulosti, jak je uváděno v článku, avšak pokud by byla obnovena daleko příjemnější stávající "písková" barva, určitě by udělali lépe.

No nic, zbyde mi jen odvrátit oči od kýče na pěkné stavbě.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.