KULTURA

O5&Radeček nestárnou, hrají, zpívat budou později - ROZHOVOR

14. září 2005, 19:28, Stanislava Marešová
O5&Radeček nestárnou, hrají, zpívat budou později  - ROZHOVOR Šumperk - Jsou mladí, nadějní,optimističtí a po svém návratu z Lonýdna už i nesmrtelní, pokud se nesmrtelnost může měřit již druhým úspěšně vydaným CD, které putuje mezi fanoušky od ruky k ruce.
Šumperk - Jsou mladí, nadějní,optimističtí a po svém návratu z Lonýdna už i nesmrtelní, pokud se nesmrtelnost může měřit již druhým úspěšně vydaným CD, které putuje mezi fanoušky od ruky k ruce.

I když opustili chladné večery u táborového ohně s libě se nesoucí vůní špekáčků, zjistíte, že to jsou stále oni. Žijí mezi námi. Jen si občas odskočí do "velkého světa", aby se zas s pokorou vrátili zpět. Nestárnou, hrají dál a víc a prohlašují, že zpívat budou později. Dávají tak nafrak všem posměváčkům, kteří nemají rádi originalitu jejich písní. Dokazují, že to, co se dělá s láskou se dělá vždy dobře. Vloni vydali své anglické CD Mainstream, stylizovali se do rolí neohrožených Profesionálů a vydávají se na turné i do západní Evropy, vstříc novým zítřkům. Ovšem již bez sálající rudé hvězdy na čele.

REJ.CZ: Vydali jste další CD. Měníte svou image i image svých webových stránek. Máte nového producenta a chystáte první mezinárodní turné. Co víc si může O5&Radeček ještě přát?

TOMINO: Náš největší sen, kvůli kterému jsme v roce 1992 založili kapelu, se už splnil. Tehdy jsme toužili po tom, abychom si alespoň jednou v životě zahráli na folkovém festivalu Mohelnický dostavník. To se nám už povedlo a ty ostatní věci potom jsou takové bonusy navíc, se kterými nikdo nepočítal.

REJ.CZ: S novým CD Mainstream se chystáte na koncerty do Německa. Proč právě západní sousedé? Myslíte si, že pochopí český britpop, jak vás kritici označují?

ONDRA: No uvidíme. Ale proč ne? Nabídku na koncerty jsme dostali od pořadatelů, kteří si poslechli naši muziku na internetu. Tak snad ví, co dělají, když nás zvou do německých klubů. No ale v minulosti jsme už v Německu koncertovali a i přes jazykovou bariéru to bylo supr. Němci jsou divoký, ale vstřícný publikum.

REJ.CZ: CD Mainstream jste dotvářeli v Anglii, kde jste české hudbě vtiskli britskou image nejen fotkami, ale i spoluprácí s Neilem Douglasem. Je vám image 70.let blízká? Podřídíte jim i svou módu a šatník?

TOMINO: Vyrostli jsme na seriálu Profesionálové, a tak jsme se rozhodli, že v tomto stylu vytvoříme image nové desky. Anglie 70. let. Pak se to najednou začalo všechno spojovat: naše nové skladby se charakterem ocitly v britpopu, získali jsme aglického producenta, odletěli na Ostrovy fotit...

REJ.CZ: Kam se vytratily hravé kostýmy šumperských kluků? Jde tato změna ruku v ruce s vašim hraním? Bude se v budoucnu měnit i repertoár kapely?

ONDRA: Právě kvůli výrazné hudební proměně jsme se rozhodli i pro změnu vizáže. Druhá deska je daleko dospělejší, už to není ten gymplácký popíček. Alespoň tak o ní mluví posluchači a píší v recenzích kritici. Proto bylo na čase zahodit oranžovozelené oblečky. Chtěli jsme se postavit před lidi jen my s naší muzikou. Bez zbytečných iritátorů jako byla třeba čapka s rudou hvězdou.

REJ.CZ: Do českého showbiznisu jste se dostali po dlouhých letech hraní teprve nedávno. Vzpomínáte ještě na své začátky? Kam zmizela trampská nota?

TOMINO: Věříme, že nezmizela, protože hodně lidí z branže nám stále připomíná, že folková minulost jde z naší muziky pořád silně cítit. Je to asi melodikou a melodičností věcí, které skládáme. Jinak co se týká naší pradávné minulosti, tak často vzpomínáme. A smějeme se, i upřímně litujeme lidí, kteří u našich začátků museli být.

REJ.CZ: Neil Douglas nepatří mezi producenty, kteří běžně loví v českých vodách. Jak to, že kápl právě na vaši kapelu?

TOMINO: Stalo se to náhodou, vlastně díky drogám. Produkoval desku kapele Stereo MC´s, se kterou jel i turné. Při mezipřistání na ruzyňském letišti našli u jednoho ze členů kapely marihuanu. Neil se proto musel spojit s českou pobočkou Universal Music, aby kapele pomohla řešit situaci. Stejná gramofirma vydává i nás, a tak dali Neilovi při této příležitosti naše demosnímky, který ho zaujaly a kývl na spolupráci. Přitom pár dnů před námi odmítl produkovat desku Anety Langerové.

REJ.CZ: CD Mainstream je překvapivě klidné, pomalé, vyrovnané a spíše oddechové, žádná spoušť přehnaně popové muziky, ale kvalitní směsice souznějícího hraní. Přesto vám mnozí vyčítají, že ve zpěvu ještě pokulháváte. Kdy se tedy naučíte zpívat?

ONDRA: To je jasný, máme co zlepšovat a nejenom ve zpěvu. Recenze na novou desku nám sice dělají radost, ale my sami víme, že máme k muzikantské dokonalosti daleko. Jeden vedle druhého. A co se týká zpěvu, tak tam jsou rezervy největší. Proto Tomino začíná dojíždět na konzervatoř a během roku absolvuje operaci. Na druhou stranu je pro naši kapelu jeho hlas typický a spousta lidí naše desky kvůli němu poslouchá.

REJ.CZ: Kritika provází každou jen trošku známější kapelu, která opustí rodnou hospůdku a vyrazí do světa ukázat, co v ní je. Jak se vy vypořádáváte s kritikou, která může být leckdy né vždy příznivá?

TOMINO: Takový je rozdíl mezi sportovcem a muzikantem. Zlatého olympionika má rád každý. I když vás třeba sport, ve kterém boduje, vůbec nezajímá. Naopak kapelu uznává jen někdo. Neznáme muzikanta, kterého by každý obdivoval a ani nás nemá každý rád. A čím víc se kapela stává známou, tím víc je lidí na obou březích. Ale jak napsal v MF Dnes pan Vlasák: „Nemusíte je obdivovat, ale respekt si tihle kluci zaslouží.“ Takže: Piece a Respekt:)

ONDRA: Dřív jsme všechno dění kolem nás hodně sledovali a pátrali, proč někdo říká nebo píše tohle a tohle. Ale pak jsme se najednou ocitli ve stádiu, že nám je dobře.

REJ.CZ: Příprava na CD se podle zpráv z Evropy 2 zdržela i vinou příušnic Neila Dougalase, což jste vy obratem využili k návštěvě a focení v Londýně. Jak se žije v Mecce britské hudby? Vnímali jste všudypřítomnou legendu Beatles?

TOMINO: O Beatles nevím, ale jinak jsme plnými doušky hltali všechno britské. Londýn je fantastický město. Jasně, že za těch pár dnů jsme poznali pouze povrch, ale i tak jsme byli z té trošky nadšení jako děti. Většinu času jsme trávili v zapadlých čtvrtích a uličkách, kde na nás dýchala fakt výjimečná atmosféra.

REJ.CZ: Na CD Mainstream jste ke spolupráci s texty přizvali i šumperského rodáka básníka Adama Suchého a herce Vladimíra T.Gottwalda. Jaká byla tato spolupráce?

ONDRA: Na našich albech se vedle Vladimíra a Adama podíleli i další lidi ze Šumperka. Bez kamarádů a známých, kteří nám roky nezištně pomáhají, bysme byli v zadku. Kuba Karman a Martin Tomík nám léta dělali grafiku, Franta Barančík a Aleš Navrátil (exRej) vytvářeli webovky, Aleš Sekera a Radek Jandík nám točili demosnímky, Pavel Vantuch a Radek Hart nám zase pomáhali s mixem, no a třeba Zdeněk Nováček pro nás udělal tolik věcí...a pak ještě Petr Dvořáček, Zuzka Lípová, Mirsky Novotný, Bohdana Pavlíková, jenže to bysme tu museli vyjmenovat půl Šumperka. Jenom jména muzikantů, kteří nám nějak pomohli nebo třeba půjčili nástroje, by zabraly místa a místa.

REJ.CZ: Ve dvou písních jste si prohodili role a zpěvu se ujali i jindy spíše hrající členové kapely. Jaká to byla zkušenost? Nestrkáte tak svého zpěváka příliš do pozadí?

ONDRA: To snad ne. Je to tradice, která má nejspíš kořeny v našem folkovém mládí. Ve folku je totiž obvyklé, že se u sólového mikrofonu střídají všichni členové. Zjistili jsme, že ty zmiňované dvě skladby pasují víc do pusy někomu jinému než Tominovi, tak jsme využili možnost okořenit desku o další barvy vokálu. Třeba já zpívám v písni Obrázky proto, že je můj zpěv tak moc nekvalitní a tristní, až vzbuzuje lítost. Do atmosféry písně se pak skvěle hodí.

Pod holou (ne však vyholenou) hrudí Radečků tlučou muzikantská srdce plná elánu a optimismu. Hraní je těžké a někdy se to prostě stěží zvládá...je to zkrátka svět naruby. Kluci občas koukali na zázraky moderní techniky, když vzniká jejich vlastní píseň. Své tajné sny z mládí nezapřete a podobu už vůbec ne.

O5&R - HOLBA TOUR 2005

23/09 Mikulov
24/09 Ostrava
24/09 Uničov
27/09 Šumperk
28/09 Jihlava
28/09 Havířov
1/10 Fulnek
14/10 Chotěboř
15/10 Přeštice
19/10 Brno
20/10 Augsburg(D)
21/10 Landshut (D)
29/10 Opava
04/11 Třinec
05/11 Letohrad
10/11 Praha
11/11 Frýdek Místek
12/11 Hanušovice
26/11 Pelhřimov


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2005 08:34
Titulek: nestacim se divit
Autor: one
46
teda - netusil jsem, ze tady v CR mame tak vynikajici kapelu :-)
Reagovat
Datum: 15.9.2005 11:32
Titulek: dobrý!
Autor: kaya
29
...dobrý!
Reagovat
Datum: 16.9.2005 18:57
Titulek: koncert
Autor: holba:)
77
ahoj, včera jsem byla na vašem koncertě v divadle, jedním slovem super:) fakt dobrý, líbilo se mi to snad víc než klasické koncert s technikou a aparaturou:) prostě super atmosféra a nálada:)
Reagovat
Datum: 18.9.2005 15:20
Titulek: :)
Autor: R.E.
56
kdyz to mazete tak jeste jednou. O5 rules, maresova sucks!
Reagovat
Datum: 20.9.2005 21:03
Titulek: Ahoy kuci!
Autor: dada
54
Hledalsem vevašem turnéplánu koncik nakvětnu nebo fdakůtce, ale marně! Tosemně nelíbí!! A Emilovi už vůbecne!!! Toste patrioti? Nezapomínejte nato, gdeste vyrostli, kurvadrát!!!! Taxe polepšete!!!!! Jinak samozřejmě dobrý!!!!!! Tak AHOY vbrně...
Reagovat
Datum: 10.6.2006 16:03
Titulek: bomba!!
Autor: Pavla
40
Klucí jsou super! nejlepší česká skupina!!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.