KULTURA

František Nedvěd neváhá a vejde do šumperského kulturáku

14. září 2005, 19:22, Jílková Radka
František Nedvěd neváhá a vejde do šumperského kulturáku Šumperk – Ve čtvrtek 22. září se posluchači trampské a folkové muziky můžou těšit na vystoupení Františka Nedvěda a jeho skupiny Druhé podání, které proběhne od 20. hodin v šumperském Domě kultury.
Šumperk – Ve čtvrtek 22. září se posluchači trampské a folkové muziky můžou těšit na vystoupení Františka Nedvěda a jeho skupiny Druhé podání, které proběhne od 20. hodin v šumperském Domě kultury.

František Nedvěd se narodil v roce 1947 v Praze a hudební kariéru začínal s beatem. Se svým o rok starším bratrem Honzou hrál ve skupinách: The three long fingers (Tři dlouhé prsty) a také The preachers (Kazateli). Později založil s bratrem, Jitkou Markovou a Gustavem Blažkem skupinu Toronto, která se přejmenovala na známější Brontosaury. Od roku 1975 do roku 1988 byl Franta také součástí Spirituál Kvintetu.

„…tak neváhej a vejdi, i když každém z vás to ví, že bráchu mám, dnes poprvé vám budu zpívat sám…“ Tímto mottem se uvádějí počátky projektu s názvem František Nedvěd a Druhé podání. Datuje se k roku 1998, kdy se Franta začíná pracovně scházet s Jiřím Kalešem. Připravovalo se první samostatné album Františka Nedvěda a k tomu účelu vznikla, v té době zatím bezejmenná kapela, se složením: Jiří Kaleš – kytara, Miloš Slezák – steel kytara, Tomáš Suchomel - bicí, Jaromír Rygl – baskytara. Nově vyšlé album dostalo název Neváhej a vejdi a slavilo obrovský úspěch. Není se tedy čemu divit, když vzniklá kapela dostala název Druhé podání. Prý to tak bylo díky Františkově velké lásce – tenisu. Následovalo album s názvem jak jinak než Druhé podání (1999), Třetí pokus (2000 /2001), Čtvrtá sada (2003) a Když ohně zaplanou (2004).

Přestože hraje František Nedvěd spíše folk a trampskou muziku, vystupoval se svou skupinou v roce 2001 v Chicagu na Rockfestu v Yorkville, a diváci byli nadšení! S potleskem ho ale přijali i krajané na česko-slovenském rockovém festivale, kde byli zejména mladí diváci, a František Nedvěd se musel dlouho loučit. Všechny jeho nosiče byly navíc oceněny nejméně Zlatou deskou. Podle slov Františka Nedvěda a jeho kapely koncertují rádi a udělají vše proto, aby měli další spokojené posluchače.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.