KULTURA

Šumperské Pomněnky zahrají a zavzpomínají na Milana Žourka

14. září 2005, 19:27, dark, kuk
Šumperské Pomněnky zahrají a zavzpomínají na Milana Žourka Šumperk- Po letech se znova vrací obnovený festival Memoriál Milana Žourka, který v novém kabátě představí ruku v ruce Vila Doris a bluegrassová kapela Zbořec.
Šumperk- Po letech se znova vrací obnovený festival Memoriál Milana Žourka, který v novém kabátě představí ruku v ruce Vila Doris a bluegrassová kapela Zbořec. „Akcí Šumperské Pomněnky chceme připomenout výborného šumperského muzikanta a hudebníka Milana Žourka, člena nezapomenutelné BG Novy.“ říkají pořadatelé o akci, která ji o příštím víkendu zaklepe na dveře.

Vše vypukne v sobotu 17. září, půl hodiny po dvanácté, kdy Šumperský dětský sbor Motýli vystoupí se symbolickou písní Milana Žourka. Vícehlasé, sborové podání dodnes živého bluegrassového hitu, spatří světlo světa poprvé právě na pódiu šumperského letního divadla. Potom prostor letního divadla zaplní především místní mladé i zavedené kapely. Své místo zde však naleznou i vzdálenější hosté.

Po Motýlech nastoupí losinský Teens Jazzband, který letos opět měl tu čest zahrát na pozvání americké ambasády v průběhu oslavy Dne nezávislosti USA 30. června 2005. Seskupení, které vzniklo teprve v roce 2002 je mladé nejen svým vznikem ale i obsazením. Vyjma vedoucího této kapely, MVDr. Jiřího Sedláčka, věk členů nepřesahuje 15 let. Poprvé si Teens Jazzband zahráli na oslavě 45. výročí svých starších jmenovců Old Time Jazzbandu. Mezi největší úspěchy tohoto jazzového tělesa patří pozvání do novoročního televizního pořadu "Zlatý oříšek", ale i koncertování s jazzovými osobnostmi jako byli Laďa Kerndl, Eva Emingerová, Josef Bažík Pavelka a další. FOTO

Za ty „mladé, né příliš ostřílené“ tu budou hrát Hudební skupina I. ZŠ, kterou seskupila Kamila Střeštíková, učitelka hudební výchovy. Tu zahlédnete na pódiu ještě o pár hodin později – při vystoupení energií nabitých Happy to Meet. Tzv. „hepáči“ se objevují na šumperské, bratrušovské, ale i celočeské scéně již 7 let. Na svém kontě mají několik CD, to letošní – aktuální nese název Yackay. Hepáči kombinují ve své hudbě prvky keltské hudební tradice a rocku.

Další, rocková, kapela vznikla také částečné z členů školní kapely 1.ZŠ ale i z kapely působící na Gymplu a částečně ze Šumperského orchestru. Má čtyři členy - 3 kluky a jednu holku, proto se také jmenujeme 3:1. Věk hráčů se pohybuje v rozmezí 14-16let a mezi převzatou tvorbu narazíte i na jejich vlastní věci.

Především vlastní songy naopak uslyšíte od kapely RIDE, která má za sebou necelý rok své existence. Její členové mají za sebou působení v kapelách nejrůznějšího ražení a tak se napřed museli dohodnout, co vlastně budou hrát.

První část odpoledne uzavře recesistické vystoupení Nastěnka divadelníků z Bratušova. Přestože největší úspěchy slaví po celém okrese, především z pohádkami, chystají do nového roku komedii především pro dospělé „Náčelník Večerní vánek“.

Kapele High Time, která jak sama říká, hraje hudbu na pomezí rocku, folku a tradiční irské hudby, dominuje flétna, tin whiste a mandolína, kterou v tom správném poměru doplní housle, kytara a samozřejmě zpěv. Seskupení se do dnešního dne trošku změnilo, tak nezbývá než počkat, co nám Petra Kalinová, Štefan Beneš, Martin Strachota, Martin Ondráček, Lenka Kargerová, Ivoš Soukup a Myra Daněk ukáží.

Zakopečkáře bude na Pomněnkách zastupovat Prostějovská kapela Taverna. Mezi jejich největší úspěchy patří účast ve finále Moravského vrabce 2002 v Karviné a finále Porty 2003 a 2004 v Jihlavě. Mezi své úspěchy řadí také vystoupení na festivalech Dobrofest, Mohelnický dostavník a Festival slunce. V současné době Taverna dokončuje práce na novém CD.

Pražská country kapela NICE TROUBLE, ve volném překladu „pěkná starost“ či „příjemná potíž“, vystoupí spolu s Michaelou Pávovou. Ve zvuku kapely lze díky odlišným žánrům, ve kterých se členové skupiny pohybovali, najít jak prvky bluegrassu, sladkého country, složitého jazzu, blues, tak i tvrdšího jižanského rocku. Sami členové o sobě tvrdí: „Lepší slyšet než vidět a nebo vůbec nejlepší, neslyšet ani nevidět. „

Nejdelší cestu na festival podnikne Pavel Joe Dokoupil se svou ženou Hankou. Celých 1200 km ujedou při své cestě z Holandska, aby zahráli to, co nazkoušeli ve své domácí půdní zkušebně. Joe začal hrát v šestnácti letech se skupinou Samotáři. Přes šumperská Holátka si to zamířil do olomoucké BG Novy. A s těmi zabrousil mimo jiné i do Holandska, kde se seznámil se svou první ženou. V dalších šumperských kapelách už působil jen jako host, protože na pravidelné zkoušení je vzdálenost 1200 km, přece jenom dost. V Šumperku vystoupí se svou novou ženou Hankou, která studovala 8 let klasické piano, hrala v řadě pop a rock kapelách a při vystoupeních s Joem hraje na tahací harmoniku. “Moje žena je psychiatrická sestra v blázinci a dělá tam – nic , hahahahaha.“doplňuje hudební kariéru své ženy Joe.

Ve 22:30 ukončí Šumperské Pomněnky há-clubový country bál.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.