KULTURA

Varhanní dny v Šumperku

7. září 2005, 20:20, -zag-
Varhanní dny v Šumperku Šumperk - Slavnostní znovuzprovoznění starých historických šumperských varhan bude odzkoušeno pod dohledem městského historika pana Drahomíra Polácha na již třetím ročníku Mezinárodních dní varhanní hudby nazvaném VARHANY ŠUMPERK 2005.
Šumperk - Slavnostní znovuzprovoznění starých historických šumperských varhan bude odzkoušeno pod dohledem městského historika pana Drahomíra Polácha na již třetím ročníku Mezinárodních dní varhanní hudby nazvaném VARHANY ŠUMPERK 2005.

Varhany, které se dočkaly svého zprovoznění po letech strádání na kůru kostela Zvěstování Panny Marie, který byl taktéž letos slavnostně zrestaurován a otevřen veřejnosti, jsou z dílny bratří Riegerů z roku 1911 opus 1743. Na obnovu tohoto jedinečného nástroje byl povolán olomoucký odborník Ivo Roháč- varhanář restaurátor, který se práci s královskými nástroji věnuje více jak dvacet let.

Slavnostní zahájení koncertního provozu nových varhan v klášterním kostele Předvede ANNA PREDMERSKÁ-ZÚRIKOVÁ ze Slovenska s programem Moyzes - Lizst - Reger – Bach. Doc.

Mgr.art Anna PREDMERSKÁ-ZÚRIKOVÁ výrazná osobnost střední generace slovenského interpretačního umění, studovala hru na varhany na konzervatoři v Košicích u I. Sokola. Po ukončení studia VŠMU v Bratislavě u Dr. F. Klindy absolvovala studijní pobyt na Conservatoire Royale v Bruselu u K. D´Hooghe. Po návratu získala stipendium Slovenského hudebního fondu, které ji umožnilo nastudovat obsáhlý repertoár, včetně kompletního díla Jána Zimmera. Svůj interpretační rozhled si prohloubila na mistrovských kursech a několika mezinárodních soutěžích. Za vynikající premiérování slovenských děl a reprezentaci v zahraničí jí byla udělena Cena Frice Kafendy.

Ani další dny nebudou o královskou hudbnu ochuzeny. Týden nato v neděli 18.9. zazní další koncert v podání Marka Vrábela a jeho flétnového doprovodu Moniky Štreitové s programem Locatelli - Froberger - Bach - Pachelbel - Bachratá - Weaver - Telemann – Veracini. Závěr varhanních dní se pak odehraje v děkanském kostele Sv. Jana Křtitele, kde zahraje VĚRA HEŘMANOVÁ a její doprovod MIROSLAV HOLUB na trubku skladby umělců Mozarta - Purcella - Balbastreho - Gervaise - Pierného a dalších.

Klášterní kostel zanedlouho opět rozezní zvuk královského nástroje


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.