KULTURA

Varhanní dny v Šumperku

7. září 2005, 20:20, -zag-
Varhanní dny v Šumperku Šumperk - Slavnostní znovuzprovoznění starých historických šumperských varhan bude odzkoušeno pod dohledem městského historika pana Drahomíra Polácha na již třetím ročníku Mezinárodních dní varhanní hudby nazvaném VARHANY ŠUMPERK 2005.
Šumperk - Slavnostní znovuzprovoznění starých historických šumperských varhan bude odzkoušeno pod dohledem městského historika pana Drahomíra Polácha na již třetím ročníku Mezinárodních dní varhanní hudby nazvaném VARHANY ŠUMPERK 2005.

Varhany, které se dočkaly svého zprovoznění po letech strádání na kůru kostela Zvěstování Panny Marie, který byl taktéž letos slavnostně zrestaurován a otevřen veřejnosti, jsou z dílny bratří Riegerů z roku 1911 opus 1743. Na obnovu tohoto jedinečného nástroje byl povolán olomoucký odborník Ivo Roháč- varhanář restaurátor, který se práci s královskými nástroji věnuje více jak dvacet let.

Slavnostní zahájení koncertního provozu nových varhan v klášterním kostele Předvede ANNA PREDMERSKÁ-ZÚRIKOVÁ ze Slovenska s programem Moyzes - Lizst - Reger – Bach. Doc.

Mgr.art Anna PREDMERSKÁ-ZÚRIKOVÁ výrazná osobnost střední generace slovenského interpretačního umění, studovala hru na varhany na konzervatoři v Košicích u I. Sokola. Po ukončení studia VŠMU v Bratislavě u Dr. F. Klindy absolvovala studijní pobyt na Conservatoire Royale v Bruselu u K. D´Hooghe. Po návratu získala stipendium Slovenského hudebního fondu, které ji umožnilo nastudovat obsáhlý repertoár, včetně kompletního díla Jána Zimmera. Svůj interpretační rozhled si prohloubila na mistrovských kursech a několika mezinárodních soutěžích. Za vynikající premiérování slovenských děl a reprezentaci v zahraničí jí byla udělena Cena Frice Kafendy.

Ani další dny nebudou o královskou hudbnu ochuzeny. Týden nato v neděli 18.9. zazní další koncert v podání Marka Vrábela a jeho flétnového doprovodu Moniky Štreitové s programem Locatelli - Froberger - Bach - Pachelbel - Bachratá - Weaver - Telemann – Veracini. Závěr varhanních dní se pak odehraje v děkanském kostele Sv. Jana Křtitele, kde zahraje VĚRA HEŘMANOVÁ a její doprovod MIROSLAV HOLUB na trubku skladby umělců Mozarta - Purcella - Balbastreho - Gervaise - Pierného a dalších.

Klášterní kostel zanedlouho opět rozezní zvuk královského nástroje


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.