KULTURA

Zábřežské muzeum připomíná tradici a současnost Sokola

14. září 2005, 19:20, Zdeněk Doubravský
Šumperk - S tradicemi, historií a současností sokolského hnutí na severozápadní Moravě seznamí návštěvníky výstava v zábřežském muzeu s názvem „Sokol v Zábřeze a Zábřeh v Severomoravské župě sokolské“, která byla zahájena vernisáží ve středu 14. září 2005 v 17 hodin.
Šumperk - S tradicemi, historií a současností sokolského hnutí na severozápadní Moravě seznamí návštěvníky výstava v zábřežském muzeu s názvem „Sokol v Zábřeze a Zábřeh v Severomoravské župě sokolské“, která byla zahájena vernisáží ve středu 14. září 2005 v 17 hodin.

Pestrý život tělovýchovných jednot budou na výstavě zachycovat staré i současné fotografie a dokumenty. Dochované sokolské kroje, sletové cvičební úbory, cvičební nářadí, publikace, sokolské tiskoviny, organizační agenda a další připomínají slavná léta Sokola, ale i činnost jednot v posledním desetiletí. Nebudou chybět ani doklady sportovních úspěchů jednotlivců i tělovýchovných jednot.

Sokol, jedna z nejstarších společenských organizací v Čechách a na Moravě, byl vytvářen ve společenském a politickém prostředí Rakousko-Uherska na základě Tyršových pokrokových myšlenek o harmonickém rozvoji člověka, vlastence. Od prvopočátku byl budován na demokratických zásadách. Za první světové války bojovali jeho členové v legiích, Sokol byl jedinou ryze českou organizovanou silou v říjnových dnech roku 1918, o kterou se nová politická moc vznikajícího Československa mohla opřít. Bez Sokola si nelze představit společenský život v první republice, od cvičení v jednotách, pořádání divadelních představení, přednášek a společenských akcí, provozování kin a organizování dalších aktivit až po všesokolské slety v Praze, které byly známy i v zahraničí.

Členové Sokola se zapojovali jako jedni z prvních do protifašistického odboje a řada z nich skončila v nacistických věznicích a na popravištích. Jiní obětovali své životy na frontách druhé světové války. Společenskou vážnost této organizace vyjadřuje více než milion jejích členů po druhé světové válce. Perzekuce řady představitelů sokolského hnutí po únoru 1948 byla počátkem transformace Sokola v jednotnou socialistickou tělovýchovnou organizaci. Návrat k Tyršovým sokolským myšlenkám po roce 1989 vedl k obnovení Československé obce sokolské. Dnešních více jak 180 000 členů Sokola je důkazem životnosti Tyršova odkazu.

Mezi nejstarší sokolské jednoty na Moravě patřily jednoty v Bludově, Zábřehu a Postřelmově, k nim na sklonku 19. století přibyla jednota v Lošticích a později další. Byly začleněny do Sokolské župy severomoravské se sídlem v Olomouci, do jejího tehdejšího zábřežského okrsku. K rozvoji sokolství a zakládání nových sokolských jednot došlo na severozápadní Moravě v prvních letech československého státu. Tehdy bylo rozhodnuto, aby rozlehlá Sokolská župa severomoravská byla rozdělena. V roce 1921 se z ní vydělila Olomoucká župa a název Sokolská župa severomoravská zůstal oblastem severozápadní Moravy. Novým sídlem vedení severomoravských sokolů se stal Zábřeh.

Sokolská župa severomoravská sdružuje v současnosti jednoty v Dlouhomilově, Dubicku, Chromči, Jeseníku, Mohelnici, Moravičanech, Olšanech, Šumperku, Temenici, Zábřehu a Zvoli. Sídlem jejího vedení je opět Zábřeh. Sportovní činnost jednot je pestrá. Najdeme zde oddíly sokolské všestrannosti, boxu, florbalu, sálového fotbalu, cyklistiky, horolezectví, kanoistiky, karate, kulturistiky, nohejbalu, plavání, stolního tenisu, tenisu, triatlonu, turistiky, volejbalu, aerobicu, ale také tělocvik pro zdravotně postižené a zdravotní tělesnou výchovu. V průběhu roku jednotlivé jednoty pořádají turistické pochody a výstupy, sportovní dny, přebory a turnaje v různých disciplínách, akce pro děti včetně Dětského dne, plesy, zahradní slavnosti a další aktivity.

Výstava potrvá do 3. 12. 2005.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.