KULTURA

Divadelní dílna 2005 v Šumperku ve fotoreportáži

24. srpna 2005, 22:05, Stanislava Marešová
Divadelní dílna 2005 v Šumperku ve fotoreportáži Šumperk - Divadelní dílna ožila minulý týden náporem nových sedmdesáti mladých umělců. Ti se sešli již na své 16.schůzce, která se od roku 1985 koná v Šumperku, aby spolu se svými lektory ukázali, co umí.

Šumperk - Divadelní dílna ožila minulý týden náporem nových sedmdesáti mladých umělců. Ti se sešli již na své 16.schůzce, která se od roku 1985 koná v Šumperku, aby spolu se svými lektory ukázali, co umí.

Mladí umělci, členové ochotnických divadel, studenti DAMU a JAMU, ale lidé z jiných příbuzných divadelních oborů se pod dohledem zkušených pedagogů týden učili,jak se divadlo vyvíjí a jaké nové směry lze sledovat. Celkem osm dílen převzalo pod svá ochranná křídla na deset ostřílených bardů naší divadelní a filmové scény.

Bez většího zájmu médií i šumperáků se zde dokonce během celého týdne vyskytovala i filmová hvězda nového Nováckého seriálu ULICE, herec, režisér a milovník mládí Ondřej Pavelka. Ten si již za necelý týden střihne po dlouhé době svou roli milence krásné Evy Aichmajerové. Na triko si vzal dílnu D, kde spolu se spolupracující dílnou E slovenského scénického výtvarníka Petera Janků, vytvořil na závěr Dílny krátký film, sestavený z mexické telenovely, němého filmu, hororu a dokumentu.

Dalšími lektory byli Josef Krasula, režisér amatérského divadla, Pert Nůsek, který opět ukázal, že bojovat se dá nejen s rapíry, ale i pirátskými šavlemi nebo další slovák Patrik Lančarič, který předvedl, jak blízko má nevinná dětská pohádky k pořádnému hororu.

V sobotu 20.srpna se pak událo závěrečné shrnutí všeho, co se mladí divadelníci dosud naučili.

Ondřej Pavelka je vzácný člověk, který práci s mladými lidmi miluje. Všichni jeho "žáci" z dílny na něj nedali dopustit.
Scénka odehrávající se v tramvaji ukázala, jak pestré mohou být lidské osudu. Každý postava si za dozoru revizora prožila na kratičký moment ten svůj. Lehký humorný, leckdy tragický.
Mladý muž u tyče byl ukázkou toho, jak si noční zhýralý život nevybírá.
Podivná fotka dokumentovala pantomimické vystoupení zloděje, který se vloupal do muzea a před jehož očima ožívají obrazy. Na tomto je člověk padající kuřecí stehýnko. Osud nebohého kuřete byl ztvárněn v mezihře.
Pantomimická sekce se naučila i akrobatické prvky, které zúročila ve svém vystoupení. Z
Z hrůzné pyramidy se nakonec nikdo nezřítil, základy byly pevné a bytelné.
Babička vyprávějícím svým vnoučatům staré lidové pohádky zajisté netušila, jak se mohou tyto rozprávky v očích dětí změnit v horor.
Baba Jaga si hodlala velkým hřebem do mozku pojistit svou budoucí pečeni.
Na závěr večera poslední dvě skupiny předvedly svůj filmový počin. Po malých zádrhelech s technikou se vše nakonec podařilo.

V příštím týdnu si můžete na REJ.CZ přečíst pokračování Divadelní dílny, která i po večerních ukázkách pokračovala pohřbem svého duchovního otce, Karla Tomase.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.