KULTURA

Snow in Summer hostí Hradeckou kapelu SkA\'N\'DaaL - ROZHOVOR

24. srpna 2005, 22:02, dark
Snow in Summer  hostí Hradeckou kapelu SkA\'N\'DaaL - ROZHOVOR Šumperk - Ojedinělá kutlurní akce se odehraje tento pátek 26.srpna na sklonku léta v Pavlínně dvoře v Šumperku. Svým názvem SNOW IN SUMMER dává tušit, že něco podobného zde dlouho chybělo.
Šumperk - Ojedinělá kutlurní akce se odehraje tento pátek 26.srpna na sklonku léta v Pavlínně dvoře v Šumperku. Svým názvem SNOW IN SUMMER dává tušit, že něco podobného zde dlouho chybělo.

Kromě koncetu kapel Prago Union s bývalým Chaozzákem Deffem,vystoupí i SkA'N'DaaL z Hradce Králového, který není šumperákům neznámý, vystoupil již na jaře v Kotelně a Dead PCm, což je mladá šumperská kapela.

Kromě koncertu si na své příjdou milovníci graffiti, protože své umění ukáže Marma a Stach. Na snowbordu zařádí jezdci ve freestyle lyžování Filip Taraba, Mojmír Langer, Jožin TOufar,David Benedikt, Martin Horák a další, kterým pro ten den bude postavena speciální umělá stěna wallride vysoká 3 metry a dvě mini raily. Exhibice začíná tréninkem v 19 hodin a samotným vystoupením ve 20 hodin.

Od 4 hodin se pak zájemci budou moci shrocovat v Pavlínině dvoře, kam bude vstup jen 60,--


Rozhovor s Hradeckou kapelou SkA'N'DaaL

REJ.CZ: Skupina hraje s prvky reggae, latine jazzu, rocku a dalších hudebních stylů, jak jste přišli na tento nápad? Jak se dá skloubit hudba různých kultur a kontinentů?

LUKAS: „Takže pro upřesnění: v otázce chybí to hlavní s čím shora uvedené styly mísíme: ska. Hrajeme především ska ve kterém je možné nalézt prvky reggae, méně pak prvky latinskoamerického jazzu a jiných hudebních stylů. Všechna tahle hudba pochází se střední Ameriky - rozuměj latinské Ameriky. A tu ovlivnil především swing, což je taneční forma jazzu a má afroamerické kořeny, stejně tak jako vše s čím máme co do činění. Takže moc kultury a kontinenty nemísíme, kromě toho, že my jsme ze střední Evropy “

REJ.CZ: Takto specifická kapela má jistě své nároky i na muzikanty.Jak dlouho vám trvalo, než se sešla dnešní sestava hudebníků?

LUKAS: „Od prvopočátku, to počítáme na čtyři a půl roku. A těch lidí se vystřídalo docela dost.“


REJ.CZ:Proč vás láká zrovna muzika padesátých let? Jak se takováto muzika v dnešní moderní technické době hraje?

LUKAS: „Hudba kterou hrajeme není jen muzika let padesátých, kdy se prvně objevila na karibském ostrově Jamajka (v podstatě úpravou amerických swingových šlágrů), ale také let sedmdesátých, kdy prodělala obrovský boom v souvislosti s hnutími punk a skinheads, kteří ji v podstatě představili evropskému publiku (skupiny The Specials, The Beat, Madness…). Třetí vlna byla v letech devadesátých v USA, kde se objevilo hodně kapel používajících hudbu na druhou dobu jako základ své tvorby. Z nejznámějších je třeba zmínit začátky skupiny No Doubt. Pak také hlavní s čím ska mísíme, je reggae, které zaznamenalo velký boom díky Bobu Marleymu v letech sedmdesátých.
A jak se ta hudba hraje? Z předchozích hudebních zkušeností bych řekl že jako každá jiná s tím rozdílem, že je třeba mnohem více propracovávat aranžmá písní aby nevznikal nečitelný hluk, ale hudba. Snad se nám to daří.“

REJ.CZ: V minulém rozhovoru jste uvedli, že si stále hledáte cestu džunglí populární hudby. Už se vám podařilo prolézt křovím a rozhlédnout se po všem, co naše hudební scéna nabízí? Co vás nejvíce zaujalo?

LUKAS: „Tohle je citát z úvodní strany našich internetových stránek, je tím myšleno, že si chceme najít své místo především zvukem a nezaměnitelným charakterem naší tvorby…a na tom se stále pracuje. A co se týče toho, co všechno hudební scéna nabízí - zrovna tolik jsme toho ještě neochutnali - ale to, co jsme zatím zažili, bylo fajn. Nejvíc snad zůstávají v paměti cesty do zahraničí a pak vždycky koncerty, na kterých se něco neobvyklého stane… třeba se strhne průtrž mračen, naprší všude, pod pódiem vznikne během pár minut bahenní koupel… a tak.“

REJ.CZ: Kapela má i svůj image. Kdo ho volí? Je pro vás image skupiny stejně důležitý jako muzika, kterou hrajete?

LUKAS: “No, ono s tou image je to jak kdy… jsou koncerty na které zvolíme stejnokroj - podle svyku rudeboys - černobílý oblek. S tím souvisí celé ska - je to černobílá hudba se všemi významy tohoto sousloví. Když se rozhodneme pro stejnokroj, musíme se domluvit předem, při jiných koncertech se oblékáme každý podle svého, přitom se vždycky na někom objeví něco ve spojitosti s touhle hudbou. Důležitější je to co zahrajeme, než jak vypadáme, ovšem je jasné že když se povede zahrát, je ještě určitě jednotná image pro diváky atraktivnější.“


REJ.CZ:Koncert v Šumperku není vaší první zastávkou v tomto městě. Své narozeniny jste zde oslavili již z jara. Jaké jsou návraty na zdejší okleštěnou hudební scénu? Jak vás přijalo publikum? Je hraní zde lehčí, když jedna ze členek kapely pochází odtud a má tzv. výhodu domácího prostředí?

LUKAS: „Jaké budou návraty uvidíme již v pátek, předpokládám, vzhledem k velmi příjemné atmosféře minule, že to bude fajn… S tím domácím prostředím je to tak, že kupříkladu spoluhráčka od vás má doma větší trému než jinde, takže to výhoda není. A taky vzhledem k tomu, že jsme se sešli jakožto studenti hradeckých vysokých či středních škol, je skoro každý z jiného města… Liberec, Jičín, Šumperk, Plzeň, Hradec Králové… takže těch domácích pódií by bylo moc. Jako domácí bereme hradecké publikum… máme tam snad nejvíc společných známých a přece jenom jsme se začali rozjíždět v Hradci, tady na nás začali chodit lidi takže tu máme své nejskalnější publikum.“

REJ.CZ: Jméno kapely vypovídá o jejím repertoáru. Proč jste zvolili jméno SkA'N'DaaL?

LUKAS: „Jako že SKA A DÁL což znamená ska a další hudební styly, jelikož jsme v začátcích koketovali s jinými proudy daleko víc než teď. Další vysvětlení je že S. a K. jsou začátky přezdívek kapelníků a zakladatelů- sumec a krysák - a zbytek názvu AND ALL - a další. Takže povedená slovní hříčka. Taky jsme přidali music ensemble, po přijetí osmého a devátého člena si žádalo se zmínit, že jsme tak trochu orchestr.“

REJ.CZ: Hrajete hudbu minulých let? Máte vlastní tvorbu? Písně i texty? Co budoucnost? Myslíte si,že pestrá směsice bude lidi za dalších pět deset let ještě bavit? Uvažuje o orientaci na jeden hudební styl?

LUKAS: „Hrajeme především svou tvorbu v jednom stylu. Texty především české, pár cizojazyčných. A vůbec si nemyslíme že by to byla hudba minulých let… reggae a ska se stalo součástí populární hudby a spousta lidí zná písně reggae a ska kapel a ani si to neuvědomuje. Bobem Marleyem a Bobbym McFerrinem počínaje a třeba zrovna Madness konče. Z převzatých máme pouze jednu píseň od skupiny Madness (když už nemáme co hrát vlastního) 4 filmové melodie složené do dvou písní a jazzový standard.
Naše budoucnost je v této chvíli otevřená, chceme hrát, natočit desku a bavit lidi. Jak jsem již uvedl pestrá směsice se pomalu stává celistvým charakteristickým a nezaměnitelným zvukem kapely. A orientace na jeden hudební styl už je tak alespoň tři roky jasná: ska. A věříme, že budem bavit lidi dokud budeme mít nápady a tvořit nové písně. Protože každá píseň se jednou oposlouchá.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.