KULTURA

Velké Losiny pod magickou silou flamenca

24. srpna 2005, 22:01, jilkova@rej.cz, foto: Aleš Berka
Velké Losiny  pod magickou silou flamenca Velké Losiny –V podvečer 19. srpna se nad Velkými Losinami náhle vyjasnilo a vše nasvědčovalo tomu, že bude teplá a letní noc. Losinské kulturní léto, které o víkendu vrcholilo, tak v plné parádě představilo flamencovou tanečnici Lucíu Cellarovou a kytaristu Petra Víta v pořadu Andalůská noc flamenca.
Velké Losiny –V podvečer 19. srpna se nad Velkými Losinami náhle vyjasnilo a vše nasvědčovalo tomu, že bude teplá a letní noc. Losinské kulturní léto, které o víkendu vrcholilo, tak v plné parádě představilo flamencovou tanečnici Lucíu Cellarovou a kytaristu Petra Víta v pořadu Andalůská noc flamenca.

Nejenže příslib temperamentního i vášnivého tance a hudby přilákaly davy diváků, ale i samo nádvoří zámku dýchalo očekáváním a čarovnou nocí.


Navodit kouzelnou atmosféru přišla rodina Juřičkova, která svými kytarovými znělkami diváky krásně naladila. Petr, Lucka a Honza zahráli nejen flamenco, ale i velmi populární písně od Erica Claptona či Metalici.

A pak už na jeviště vplula krásná Lucía a kytarista Petr Vít. Lucía nereprezentovala pouze umění flamenca, ale i patřičné šaty a doplňky. Zatímco se diváci kochali podívanou a byli unášeni do exotického Španělska, stihla se Lucía několikrát převléknout a zaujmout tak diváky jednoduchostí i smyslností.


A nebyla sama, kdo diváky nadchl. Na jevišti se také ukázala maličká čtyřletá dcerka Petra Víta, která předvedla, že krásně tančit a vlnit se dokáží i malé děti. Magický večer rychle ubíhal, ale ve všem zanechal hřejivý pocit.


Flamenco je snad nejznámějším a nejvýznamnějším projevem jihošpanělské – andaluské lidové kultury, a právě proto se stalo i symbolem celého Španělska. Přestože si pod tímto pojmem představíme hlavně tanec, přesahuje flamenco hranice hudby, filmu, vážné hudby, moderního tance, malířství i literatury.Současné flamenco je možné rozdělit na tři části, z nichž každá tvoří svébytné umění a může existovat samostatně. Většinou však fungují společně nebo alespoň po dvojicích: zpěv (cante), tanec (baile), hra na kytaru (toque).

Historie flamenca se začíná počítat od 18. století, kdy se po dlouhém procesu vzájemného ovlivňování spojil původní andaluský folklor s folklorem jihošpanělských cikánů, kteří přišli na území Španělska již v 15. století. Od svého vzniku bylo umění flamenca pouze součástí životního stylu, neexistovali profesionální umělci, provozovalo se doma, pro velmi úzký okruh lidí, většinou příbuzných. Flamenco bylo ovlivněno mnoha kulturami: arabskou, židovskou, křesťanskou, ale ta, která dokázala vše spojit a přidat svůj díl tak, aby vzniklo nové a osobité umění, byla právě kultura cikánská. Velká většina interpretů flamenca jsou právě cikáni (gitanos), i když samozřejmě existují a existovali vynikající umělci necikánského původu (payos)..


Od poloviny 19. století, společně se vzestupem popularity flamenca, začaly vznikat tzv. cafés de cante nebo cafés cantantes, místa pro komerční produkci flamenca. Tato doba, která trvala přibližně do začátku 20. století, se nazývá Zlatým věkem flamenca. V této době se tak flamenco zpřístupnilo širokému publiku. Došlo k jeho zpopularizování, které pro mnoho umělců znamenalo příležitost nastoupit profesionální dráhu, a vymanit se tak z chudého sociálního prostředí. Na druhou stranu se toto umění přirozeně přizpůsobovalo vkusu a požadavkům širokého publika a tradiční čisté, pravé flamenco (flamenco puro) se zatlačovalo do pozadí. Přidávaly se operní a teatrální elementy a pravé umění trpělo.

Na počátku 20. století tak flamenco zažilo hluboký umělecký úpadek, paradoxně právě díky své předchozí popularizaci. Jeho povrchnost a umělecká nečistota se staly předmětem kritiky mnoha tehdejších intelektuálů.

V 50. letech však začínají vycházet kvalitní teoretické knihy o flamencu, rozhlasové stanice vysílají pravidelné pořady. Zdá se, že flamenco má před sebou dobré časy.V současné době prožívá flamenco nebývalý vzestup. Stává se čím dál známější po celém světě. Hudba i tanec jsou předmětem zájmu mnoha umělců, objevují se i početné nabídky tanečních kurzů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.