SPORT

4crossové závody na Rapotínské stráni jsou už minulostí

17. srpna 2005, 19:05, text i foto -jach-
Šumperk - První ročník Mistrovství ČR 4crossových závodů, který se konal o víkendu na Rapotínské stráni byl jen další ze série úspěšných a zajímavých závodů, které se během posledních tří let na nově upravené trati odehrávají.
Šumperk - První ročník Mistrovství ČR 4crossových závodů, který se konal o víkendu na Rapotínské stráni byl jen další ze série úspěšných a zajímavých závodů, které se během posledních tří let na nově upravené trati odehrávají.

I když různé závody měly na této trati vždy svou historii, poslední léta dodaly trati nový vzhled i funkčnost. Od roku 2002 je trať využívána bikery i bikrosaři. Nově upravené startovací pole i překážky dodaly na věhlasu, na své si tu příjdou hlavně milovníci rychlé a ničím nerušené jízdy, protože trať byla o dobrých 60 metrů prodloužena. To vše za přispění neunávných lidiček a milovníků “létacích kol”.

Sobotní a nedělní závody se proto na Rapotínské stráni nesly ve znamení pohodového dne, kdy se na prašné cestě potkávali zpocení závodníci a milé vyšnořené slečny. Starší ročníky nezahálely a přišly obhlédnout, jak to dnes po letech těm mladým skáče. V sobotu 13.srpna se jel program juniorů a žen, následovala závěrečná exhibice 12 nejlepších jezdců podle současného umístění v žebříčku českého poháru s názvem Pro Shootout.

Junioři si zde zazávodili poprvé, své zastoupení zde měli příznivci z řad hobby i elite. Výsledek nebyl nakonec ničím překvapujícím, vítězem se stal Lukáš Měchura - OLYMPUS. Druhé místo si podržel Tomáš Haluza O4 následovaný Janem Berkou BMX ALLMONT TEAM PŘEROV. Z ženských odvážných krásek zabodovala s nově získaným titulem mistrině ČR JANA HORÁKOVÁ – RB, pro kterou ostatně vítězství nebylo ničím překvapujícím. S velkým odstupem jí následovaly Romana Labounková - TJ KOVO PRAHA a Lenka Koutná – 04.

Nejprve si odbyli svoje kvalifikační jízdy muži, potom ženy a nakonec junioři. Závodníci jezdili jednotlivě vždy v bezprostředním odstupu po dojezdu předchozího jezdce, takže kvalifikace probíhala plynule bez větších mezer. Hlavním faktorem pro postup do finále byl úspěšný průjezd všemi brankami vymezujícími prostor tratě bez dotyku země nohou či jinou částí těla v co nejrychlejším čase. Klíčovým místem byla překážka nacházející se zhruba v polovině tratě, na které jezdci museli po krátkém prudkém sjezdu zvládnout ostrou levotočivou zatáčku vedoucí přes dva schody z klád. Tato překážka působila nemalé problémy i zkušeným jezdcům. Několik závodníků zde dokonce vyjelo mimo brankami vymezenou zónu, čímž ztratili veškeré naděje na další postup. Pro zajištění volné průjezdnosti tratě a kontrolu čistoty jízdy jednotlivých závodníků na ní bylo rozmístěno několik kontrol a zhruba v její první třetině se na vyvýšeném místě jedné z překážek, odkud bylo možné získat nejlepší přehled o veškerém dění na trati, nacházel komentátor.

Po skončení kvalifikace následovala zhruba půlhodinová přestávka, po které byla zahájena finále žen a juniorů. Zde se již závodníci řadili na startu vedle sebe - po čtyřech nebo po třech. Jízdy měly vyřazovací charakter, tzn. vždy pro posledního jezdce v cíli závod skončil a všichni ostatní jezdci před ním postupovali dál. V těchto jízdách se většinou o vítězi rozhodovalo již na startu, kdy nejrychlejší závodník poodjel svým soupeřům a pokud během jízdy neudělal výraznější chybu, dojel si pro vítězství.

Velké souboje pak závodníci sváděli o další postupová místa a to zejména v první polovině trati, která byla pomalejší a technicky náročnější. Především v případě juniorů pak byla k vidění spousta strkanic, nejčastěji bezprostředně po startu, a několik nepěkně vypadajících pádů. Asi nejzajímavějším momentem v tomto ohledu bylo vylétnutí dvou jezdců z tratě v místě, kde se nacházel komentátor s jedním z pořadatelů. V nájezdu na tuto překážku došlo v klopené zatáčce ke kontaktu mezi jezdci a dva z nich se do sebe zaklesli. V tomto momentě již komentátor se značně zvýšeným hlasem obratně prchal i s vedle sedícím pořadatelem z místa jejich předpokládané dráhy. Hned nato tudy proletěli oba závodníci a vzali s sebou plastovou židli prchajícího pořadatele. Po tvrdém dopadu se oba jezdci s vypětím sil doplahočili zpět na trať a dokončili svůj závod, za což byli odměněni potleskem přihlížejících.

Čtyři nejlepší jezdci z každé kategorie byli na výsledkové listině seřazeni podle dojezdu v poslední finálové jízdě, zbytek startovního pole podle toho, do kterého kola se dostal (rozjížďky, čtvrtfinále, semifinále) a podle dosaženého času v tomto kole. K rozjížďkám museli závodníci tlačit svá kola na start pěšky, od čtvrtfinále se však již nechali pohodlně vyvážet na vlečce za traktorem. Jednotlivé jízdy opět následovaly v rychlém sledu za sebou, takže mezi nimi nevznikala hluchá místa.

Nedělní program 14.srpna pak nabídl zajímavější závod. I když chyběl avízovaný a očekávaný Michal Prokop, toho času v USA, vystřídal ho na trůnu mistra republiky 2005 Lukáš Tamme – AUTHOR PRAHA, v závěsu za ním bez zraněného Slavíka stáli na stupních vítězů Michal Přibyl -HARO KATMAR a bronzový Petr Muhlhans - BMX MARIÁNSKÉ LÁZNĚ.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.8.2005 23:31
Titulek: PREZDIVKA!
Autor: KiKo
39
Máte novou přezdívku Stáňo? Máte styl psaní za,ěnitelný s málokým, takže jsem si jist, že opět měníte pseudonym...odváží se říci někdo pravý důvod?
Reagovat