KULTURA

Severní Morava má svým čtenářům stále co nabídnout

10. srpna 2005, 20:06, Jílková Radka
Šumperk – Vlastivědné muzeum v těchto dnech vydává již 89. svazek vlastivědného sborníku Severní Morava určeného pro zájemce o přírodní kulturní pozoruhodnosti severozápadní Moravy.
Šumperk – Vlastivědné muzeum v těchto dnech vydává již 89. svazek vlastivědného sborníku Severní Morava určeného pro zájemce o přírodní kulturní pozoruhodnosti severozápadní Moravy.

„Severní Morava, vlastivědný sborník, upoutá hned na první pohled netradiční první stranou obálky – montáží snímků z archeologického výzkumu při stavbě silničního obchvatu u obce Postřelmov. Nálezy a závěry z celé záchranné akce se zabývá ve svém příspěvku její vedoucí, archeolog dr. Vladimír Goš, CSc.,“ prozrazuje Miluše Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Snímek na záložce sborníku zobrazuje originál sochy rytíře pocházející z roku 1911, dnes umístěné ve vstupní části muzea. Socha rytíře je stejně stará jako budova radnice. Ve výklenku radnice stojí naopak kopie, kterou nechali restaurátoři zhotovit v roce 1997.

Nejen oslavy kulatého – stého výročí, které připadly na podzim roku 2004, ale i pohnutá historie Železnice Desné, se staly námětem pro první vnitřní stranu obálky i příspěvku dr. Z. Gáby v rubrice zpráv. Je to trať, která měla být po povodni v roce 1997 zrušena , fakticky již neexistovala, a doslova byla „znovuzrozena“.

„Na vnitřní straně obálky je otištěn překlad německého originálu popisu výstupu na Králický Sněžník a jeho následného měření v roce 1796 od astronoma Davida. Ovšem text se dostal ke čtenářům díky Gustavu Mikuschovi, známému vlastivědnému pracovníkovi, který jej přetiskl v roce 1885 v časopise Altvater,“ dodává Berková.

Pestrost a žánrovou různorodost muzejní výstavní činnosti dokládá plastika z výstavy Václava Plechatého v zábřežském muzeu uveřejněná na zadní straně obálky. Blíže o činnosti muzea vypovídá příspěvek dr. M. Gronychové, která čtenáře seznamuje s činností instituce v roce 2004.

„Sborník nabízí samozřejmě další zajímavé články, např. Svébohov – kolébka novodobých evangelíků na severní Moravě od Josefa Bartoše, K činnosti Československé strany socialistické na Šumpersku a Zábřežsku od Karla Konečného, Biskupovi leníci a náhrobníky v Mohelnici a Maletíně od Zdeňka Doubravského, Stoleté jubileum vydání speciální geologické mapy listu Uničov a Šumperk od Jana Zapletala, Vojenská silniční mapa z druhé světové války a Kulovité útvary ve slezské žule od Zdeňka Gáby,“ upřesňuje dále Miluše Berková z Vlastivědného muzea v Šumperku.

Ve zprávách si připomínáme úmrtí doc. dr. Františka Spurného, CSc., a Viléma Nezbedy, historika a vlastivědného pracovníka. Informujeme o IV. svatováclavském setkání v Bílé Vodě a Jeseníku v roce 2004 a z aktuálního dění nás zaujme Pohádková vlastivěda v knihovnách okresu Šumperk po šesti letech, o které poutavě píše Zdeňka Daňková. Stěžejní články jsou opatřeny cizojazyčným resumé a zapomenout nemůžeme ani na přehled o regionální literatuře, který podáváme formou recenzí.

Pokud máte zájem o sborník, jeho symbolická cena je 20 Kč. Časopis si můžete objednat písemně na adrese knihovny VM v Šumperku, Hlavní třída 22,787 31 Šumperk, e-mailem nebo ho zakoupit v IC při VM a dále na všech zařízeních VM včetně kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku ( v muzeích v Zábřeze, Mohelnici, v PAK v Lošticích, na zámku v Úsově) i v knihkupectví DUHA na Opavské ulici.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.