KULTURA

Severní Morava má svým čtenářům stále co nabídnout

10. srpna 2005, 20:06, Jílková Radka
Šumperk – Vlastivědné muzeum v těchto dnech vydává již 89. svazek vlastivědného sborníku Severní Morava určeného pro zájemce o přírodní kulturní pozoruhodnosti severozápadní Moravy.
Šumperk – Vlastivědné muzeum v těchto dnech vydává již 89. svazek vlastivědného sborníku Severní Morava určeného pro zájemce o přírodní kulturní pozoruhodnosti severozápadní Moravy.

„Severní Morava, vlastivědný sborník, upoutá hned na první pohled netradiční první stranou obálky – montáží snímků z archeologického výzkumu při stavbě silničního obchvatu u obce Postřelmov. Nálezy a závěry z celé záchranné akce se zabývá ve svém příspěvku její vedoucí, archeolog dr. Vladimír Goš, CSc.,“ prozrazuje Miluše Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Snímek na záložce sborníku zobrazuje originál sochy rytíře pocházející z roku 1911, dnes umístěné ve vstupní části muzea. Socha rytíře je stejně stará jako budova radnice. Ve výklenku radnice stojí naopak kopie, kterou nechali restaurátoři zhotovit v roce 1997.

Nejen oslavy kulatého – stého výročí, které připadly na podzim roku 2004, ale i pohnutá historie Železnice Desné, se staly námětem pro první vnitřní stranu obálky i příspěvku dr. Z. Gáby v rubrice zpráv. Je to trať, která měla být po povodni v roce 1997 zrušena , fakticky již neexistovala, a doslova byla „znovuzrozena“.

„Na vnitřní straně obálky je otištěn překlad německého originálu popisu výstupu na Králický Sněžník a jeho následného měření v roce 1796 od astronoma Davida. Ovšem text se dostal ke čtenářům díky Gustavu Mikuschovi, známému vlastivědnému pracovníkovi, který jej přetiskl v roce 1885 v časopise Altvater,“ dodává Berková.

Pestrost a žánrovou různorodost muzejní výstavní činnosti dokládá plastika z výstavy Václava Plechatého v zábřežském muzeu uveřejněná na zadní straně obálky. Blíže o činnosti muzea vypovídá příspěvek dr. M. Gronychové, která čtenáře seznamuje s činností instituce v roce 2004.

„Sborník nabízí samozřejmě další zajímavé články, např. Svébohov – kolébka novodobých evangelíků na severní Moravě od Josefa Bartoše, K činnosti Československé strany socialistické na Šumpersku a Zábřežsku od Karla Konečného, Biskupovi leníci a náhrobníky v Mohelnici a Maletíně od Zdeňka Doubravského, Stoleté jubileum vydání speciální geologické mapy listu Uničov a Šumperk od Jana Zapletala, Vojenská silniční mapa z druhé světové války a Kulovité útvary ve slezské žule od Zdeňka Gáby,“ upřesňuje dále Miluše Berková z Vlastivědného muzea v Šumperku.

Ve zprávách si připomínáme úmrtí doc. dr. Františka Spurného, CSc., a Viléma Nezbedy, historika a vlastivědného pracovníka. Informujeme o IV. svatováclavském setkání v Bílé Vodě a Jeseníku v roce 2004 a z aktuálního dění nás zaujme Pohádková vlastivěda v knihovnách okresu Šumperk po šesti letech, o které poutavě píše Zdeňka Daňková. Stěžejní články jsou opatřeny cizojazyčným resumé a zapomenout nemůžeme ani na přehled o regionální literatuře, který podáváme formou recenzí.

Pokud máte zájem o sborník, jeho symbolická cena je 20 Kč. Časopis si můžete objednat písemně na adrese knihovny VM v Šumperku, Hlavní třída 22,787 31 Šumperk, e-mailem nebo ho zakoupit v IC při VM a dále na všech zařízeních VM včetně kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku ( v muzeích v Zábřeze, Mohelnici, v PAK v Lošticích, na zámku v Úsově) i v knihkupectví DUHA na Opavské ulici.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.