KULTURA

Zrcadlo času přeneslo diváky do historie plné soubojů - FOTOREPORTÁŽ

27. července 2005, 21:14, sem
Zrcadlo času přeneslo diváky do historie plné soubojů  - FOTOREPORTÁŽ Jeseník - Druhý ročník „Zrcadla času“, které opět pořádal Šermířský spolek Jeseník, se konal od pátku až do nedělního dopoledne 24.července. Stacionář Šimon při Charitě Javorník tak po ukončení celé akce dostal do své pokladny 23 tisíc. Petr Šalplachta od šermířů uvedl, že překvapivé množství lidí, skoro dva tisíce návštěvníků, ani nečekal.
Jeseník - Druhý ročník „Zrcadla času“, které opět pořádal Šermířský spolek Jeseník, se konal od pátku až do nedělního dopoledne 24.července. Stacionář Šimon při Charitě Javorník tak po ukončení celé akce dostal do své pokladny 23 tisíc. Petr Šalplachta od šermířů uvedl, že překvapivé množství lidí, skoro dva tisíce návštěvníků, ani nečekal.

Pestrá směsice účinkujících, která přislíbila po všechny tři dny vystupovat, nezahálela na stejně pestrém a bohatém programu, který se táhl od dopoledních hodin až skoro do půlnoci. Svět se pro hordu rytířů, tanečnic, kejklířů i obyčejných návštěvníků po všechny tři dny posunul o několik století zpátky, do dob chrabrých rytířů a čestného boje muž proti muži.

V pochmurném červencovém víkendu se tak všichni svorně bili za jediný cíl, vybrat co nejvíce peněz pro dětský stacionář Šimon v Jeseníku. „Základní ideou projektu je pomoc rodinám, které si v domácí péči ponechají dítě s kombinovaným postižením. Nejde jen o samotný pobyt dítěte mimo domov a zařazení do kolektivu, ale především o jeho aktivizaci, přizpůsobení se jeho potřebám a celkovému stavu,“ uvedla Lýdie Uhlířová, vedoucí stacionáře.Cílem stacionáře je podle pracovníků zajistit na Jesenicku celodenní pobyt pro osoby s kombinovaným postižením, individuálně se jim věnovat a spolupracovat s rodiči. Za vybrané peníze hodlají pro své klienty pořídit zvedací zařízení do vany. Pomoci jim má i celorepubliková nadace Divoké husy, která slíbila vybrané finanční prostředky zdvojnásobit.

Šermíři z Jeseníku se rozhodli dětem pomáhat již v loni. Sdružení vzniklo v červnu 2002 a v současné době má 25 stabilních členů. Od začátku činnosti se zaměřilo na výuku a výcvik šermu a jiných dovedností, které jsou vlastní této době. Nadšení všech pro život ve středověku je patrný i na jejich často ručně šitých a zdobených oděvech, botách či doplňků. Nemalé částky investují novodobý rytíři do své zboje a brnění. "Sdružení se snaží hledat spojitosti s dnešním člověkem a pochopení pro dobu nazývanou Středověk," říkají svorně rytíři, dámy i pážata.

V náladě středověku, v dobových šatech i v místech, která jsou pro to jako stvořená, se v areálu školy Průchodní konalo Zrcadlo času II. Do dobových kostýmu se oblékaly mnohdy i celé rodiny, malých dětí nevyjímaje.
Na dobový šerm přijelo na dvacet skupin. Kromě místních z blízkého okolí neváhali poctít Jeseník svou návštěvou i polští šermíři Opolskie Bractwo Rycerskie, slovenští Taurus Ater z Martina se svou popravou, Fortis s orientálními tanečnicemi z Popradu, Vendulka Uhyrková z Uherského Hradiště i dalecí Kejklíři Křupíno z Ostravy a ERGO dobová hudba z Prahy.
Krásné dívky předváděly rozličné tance různé doby, země i národů. Ukázaly svatební tance z Francie, orientální tance z dalekého východu, Nepálské i Indické lidové tance.
Nejlepší ukázky nesecvičeného boje ukázali Poláci. Jejich techniku "na život a na smrt" si pak v neděli mohli vyzkoušet i jejich protivníci. Oproti nacvičenému šermu, u kterého již znalé oko diváka odhalí následný výpad, byla tato ukázka boje výtanou podívanou. Na fotce však je skupina Taurus Ater z Popradu.
Před zraky všech se v Jeseníku promenádoval i zahalený tajemný arabský muž.Kupovidu nikdo neměl strach z teroristického útoku, Arab byl pozván i se svou družinou konkubín. Spolu s ním se na šermířích mihl Robin Hood /fotka dole/ či burgundské dámy.
O sto šest zápasili s replikami zbraní i ti nejmenší. Dřevěný meč či oštěp se v jejich rukou aspoň na chvíli změnil v obávanou zbraň nepřítele.
Koketování mladých pážat s půvabnou dámou od královské družiny nedopadlo nejlépe. Mladý panoš byl okatě přehlížen a jeho chrabré činy, které mu snad časem získají rytířské ostruhy,dámami nedoceněny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.7.2005 13:11
Titulek: Poděkování
Autor: Genoske
100
Dobrý den Chtěl bych touto cestou poděkovat všem účastníkům tohoto festivalu.
Také spolupořadatelům a sponzorům.
Těším se na další ročník který bude 21-23.7.2006 opět v Jeseníku
Reagovat
Datum: 2.8.2005 13:33
Titulek: reakce
Autor: Wolfík
45
143
Dobrý průlet akcí. To nejdůležitější tu je, i s vtipnými glosy autorky. Člověk by ani nečekal, že šumperský Rej zavítá tak daleko na sever, až za Červenohorské sedlo ;o)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.