KULTURA

Sovinec se o víkendu bil za čest krále + foto

20. července 2005, 22:05, -zag-
Sovinec - Třicetiletá válka na Sovinci se stala opět skutečností v příběhu nazvaném Za čest krále, který se odehrál minulý víkend 15. a 16.srpna na hradě ze 14.století.
Sovinec - Třicetiletá válka na Sovinci se stala opět skutečností v příběhu nazvaném Za čest krále, který se odehrál minulý víkend 15. a 16.srpna na hradě ze 14.století.

Rekonstrukce válečných událostí z roku 1643, kdy došlo k obléhání hradu s obstřelováním hradeb a bitvou o vstupní bránu, upoutala návštěvníky natolik, že bohatý program nestačili ani sledovat. Ukázky života v obleženém hradě, střelba z mušket a kanónů, kyvadlová kočárová doprava, projížďky na koních i bohaté občerstvení domácí kuchyně lákali o prázdninovém víkendu plno hostí.

Rozsáhlý hrad byl dříve pevnostním komplexem se složitým stavebním vývojem od 14. století, než se stal roku 1624 majetkem řádu německých rytířů. Do dnešního dne bylo v areálu hradu zpřístupněno prvních pět nádvoří, sedmé nádvoří i Horní hrad, což je nejstarší část původního hradu s vyhlídkovou věží. V bývalých konírnách dnes sídlí expozice Lesnická škola na Sovinci a expozice Drobnosti z historie hradu Sovinec, v purkrabství na třetím nádvoří expozice Zbraně, Cín, Řády a vyznamenání a Právo útrpné. V budově sedmé brány je Hradní síň, v Boskovickém sálu v přízemí Severního paláce pak lapidárium a v Jižním paláci výstavy moderního umění.

Historie hradu je podobná všem ostatním. Hrad byl podle všeho založen již před rokem 1348, kdy se k němu hlásili příslušníci rodu Hrutoviců, kteří se později sami nazývali „páni ze Sovince“. Dozajista šlo za dob husitských válek o jednu z významných husitských pevností. V 16. století pak hradní pevnost potkalo to, co ostatní hrady v okolí, a to že byl renesančně upraven a mohutně opevněn mimo jiné i opevněním zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou. Roku 1623 hrad získal Řád německých rytířů, který zde v letech 1627 - 1643 vybudoval rozsáhlé barokní opevnění.

Přesto hrad na podzim 1643 dobyli Švédové. "A právě zde se každý rok zastavujeme, abychom si připomněli bitvu o hrad Sovinec," láká nás za ohlušujcího střílení místní kastelán. Hrad Sovinec však nezahálel ani po švédském drancování. Za druhé světové války byli na hradě vězněni francouzští zajatci, což mu dodalo v Evropě nemalé proslulosti. Zlom, či spíše zlomyslná ruka osudu, zasáhla po válce, když hrad v roce 1945 vyhořel. Dodneška je postupně rekonstruován.

Natěšení návstěvníci se mohli o víkendu dozvědět opět něco nového z historie. Po roce se totiž sešly na hradě Sovinci různé historické skupiny, aby předvedly, že hrát si na rytíře je skutečně zábava.
"Při archeologickém průzkumu v budově purkrabství nalezeny dvě lidské kostry. S největší pravděpodobností nebožtíci zazdění do základů," uvedl tenkrát archeolog. Mráz vám běhá po zádech vždy, když se podíváte na hrad z ptačí perspektivy.A nemusíte přitom vůbe létat, stačí jen vylézt na nejvyšší věž.
Píše se rok 1634 a nedaleko hradu se usadilo švédské ležení. Cíl se zdá snadný, dobýt hrad Sovinec.Blonďatí válečníci ještě netuší,jak těžký úkol to pro ně bude. Hrad, který již z dálky tvoří krásné panorama, vzbuzuje touhu po štětci v nejednom malíři.
Odbojná garda je nastoupena. Vojáci jen čekají na pokyn svého velitele.Bitva o hrad bude dlouhá a trpká, než přinese sladké vítězství.
Po bitvě je každý generál. Při večerní show už leckteří vojáci padají únavou. Ještě poslední rána z děla a pak už jen barevná světýlka, mihotající se v rukou mistra kejklíře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.