KULTURA

Sovinec se o víkendu bil za čest krále + foto

20. července 2005, 22:05, -zag-
Sovinec - Třicetiletá válka na Sovinci se stala opět skutečností v příběhu nazvaném Za čest krále, který se odehrál minulý víkend 15. a 16.srpna na hradě ze 14.století.
Sovinec - Třicetiletá válka na Sovinci se stala opět skutečností v příběhu nazvaném Za čest krále, který se odehrál minulý víkend 15. a 16.srpna na hradě ze 14.století.

Rekonstrukce válečných událostí z roku 1643, kdy došlo k obléhání hradu s obstřelováním hradeb a bitvou o vstupní bránu, upoutala návštěvníky natolik, že bohatý program nestačili ani sledovat. Ukázky života v obleženém hradě, střelba z mušket a kanónů, kyvadlová kočárová doprava, projížďky na koních i bohaté občerstvení domácí kuchyně lákali o prázdninovém víkendu plno hostí.

Rozsáhlý hrad byl dříve pevnostním komplexem se složitým stavebním vývojem od 14. století, než se stal roku 1624 majetkem řádu německých rytířů. Do dnešního dne bylo v areálu hradu zpřístupněno prvních pět nádvoří, sedmé nádvoří i Horní hrad, což je nejstarší část původního hradu s vyhlídkovou věží. V bývalých konírnách dnes sídlí expozice Lesnická škola na Sovinci a expozice Drobnosti z historie hradu Sovinec, v purkrabství na třetím nádvoří expozice Zbraně, Cín, Řády a vyznamenání a Právo útrpné. V budově sedmé brány je Hradní síň, v Boskovickém sálu v přízemí Severního paláce pak lapidárium a v Jižním paláci výstavy moderního umění.

Historie hradu je podobná všem ostatním. Hrad byl podle všeho založen již před rokem 1348, kdy se k němu hlásili příslušníci rodu Hrutoviců, kteří se později sami nazývali „páni ze Sovince“. Dozajista šlo za dob husitských válek o jednu z významných husitských pevností. V 16. století pak hradní pevnost potkalo to, co ostatní hrady v okolí, a to že byl renesančně upraven a mohutně opevněn mimo jiné i opevněním zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou. Roku 1623 hrad získal Řád německých rytířů, který zde v letech 1627 - 1643 vybudoval rozsáhlé barokní opevnění.

Přesto hrad na podzim 1643 dobyli Švédové. "A právě zde se každý rok zastavujeme, abychom si připomněli bitvu o hrad Sovinec," láká nás za ohlušujcího střílení místní kastelán. Hrad Sovinec však nezahálel ani po švédském drancování. Za druhé světové války byli na hradě vězněni francouzští zajatci, což mu dodalo v Evropě nemalé proslulosti. Zlom, či spíše zlomyslná ruka osudu, zasáhla po válce, když hrad v roce 1945 vyhořel. Dodneška je postupně rekonstruován.

Natěšení návstěvníci se mohli o víkendu dozvědět opět něco nového z historie. Po roce se totiž sešly na hradě Sovinci různé historické skupiny, aby předvedly, že hrát si na rytíře je skutečně zábava.
"Při archeologickém průzkumu v budově purkrabství nalezeny dvě lidské kostry. S největší pravděpodobností nebožtíci zazdění do základů," uvedl tenkrát archeolog. Mráz vám běhá po zádech vždy, když se podíváte na hrad z ptačí perspektivy.A nemusíte přitom vůbe létat, stačí jen vylézt na nejvyšší věž.
Píše se rok 1634 a nedaleko hradu se usadilo švédské ležení. Cíl se zdá snadný, dobýt hrad Sovinec.Blonďatí válečníci ještě netuší,jak těžký úkol to pro ně bude. Hrad, který již z dálky tvoří krásné panorama, vzbuzuje touhu po štětci v nejednom malíři.
Odbojná garda je nastoupena. Vojáci jen čekají na pokyn svého velitele.Bitva o hrad bude dlouhá a trpká, než přinese sladké vítězství.
Po bitvě je každý generál. Při večerní show už leckteří vojáci padají únavou. Ještě poslední rána z děla a pak už jen barevná světýlka, mihotající se v rukou mistra kejklíře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.