SPORT

HOPFIT na soustředění + rozhovor + foto

20. července 2005, 20:52, Jílková Radka
Podhradí nad Dyjí – Od 1. do 10. července trávilo až 150 nadšených příznivkyň aerobiku z celé České republiky svůj začátek prázdnin ve středisku Borovina. Tohoto soustředění se zúčastnila i skupina HOPFIT Domu dětí a mládeže U Radnice, kterou vede paní Věra Formánková.
Podhradí nad Dyjí – Od 1. do 10. července trávilo až 150 nadšených příznivkyň aerobiku z celé České republiky svůj začátek prázdnin ve středisku Borovina. Tohoto soustředění se zúčastnila i skupina HOPFIT Domu dětí a mládeže U Radnice, kterou vede paní Věra Formánková.

„Cílem soustředění, na kterém jsme byly už podruhé, bylo nejen aktivnější cvičení aerobiku, ale také rozvíjení našich dovedností. Užily jsme si tu i spoustu legrace,“ prozradila nám Monika Žouželová z HOPFITU.

Organizátorem celé akce je František Protivínský, jehož dcera, Kateřina Protivínská je mistryně světa ve sportovním aerobiku za rok 2004. Všem děvčatům, které byly rozdělené na čtyři skupiny podle věku, nejmladším bylo 7 let a nejstarším 18 let, se věnovali kromě Katky Protivínské i např. Robert Mrkvička, mistr světa ve step – aerobiku, Lucka Jiříková, která má také v aerobiku hezké výsledky a plno dalších vedoucích zúčastněných skupin. „Ustálený denní plán vlastně neexistoval, záleželo na počasí a pak pan Protivínský rozhodl, co která skupina bude dělat. V areálu nebyla nouze o tenisové a volejbalové hřiště, byly tu různé houpačky, bazén, ve kterém jsme si vyzkoušely aqua-aerobik, i místo pro táborový oheň, kterého jsme si také hodně užily. Večer jsme mívaly i diskotéky, zkrátka pohybu bylo opravdu dost. Když pršelo, vyklidily jsme jídelnu a čekaly nás přednášky o zdravé výživě, dostaly jsme lekci od zdravotníků, také kurz sebeobrany, naučily jsme se i power – jógu, měly jsme tu i taneční, vyzkoušely jsme si třeba pozici tanečníka a mnohé další,“ přiblížila nám dění na táborovém soustředění Monika.

Na dívky však čekal i náročnější úkol. Hned na začátku se všechny skupiny náhodně promíchaly a vytvořily tak 8 družstev jakéhokoliv věku a do konce soustředění si musely vymyslet cvičební sestavu, nacvičit ji a na závěr předvést porotě. Na prvním místě pak skončila skupina Moniky Žouželové, která na nedávném mistrovství České republiky v aerobiku obsadila nádherné 3. místo. “Je to krásný pocit cvičit s mistryní světa, Káťa je moc fajn a ochotně všem pomáhá se zdokonalovat, příští rok jedu zase,“ dodala s úsměvem Monika.

Dostat se vůbec na mistrovství České republiky do Prahy a vyhrát pak 3. místo, chce jistě již nějaké zkušenosti a dovednost, zeptaly jsme se proto Moniky na pár otázek, které se týkají jak jinak než sportu:

Jak a kdy ses vlastně dostala k aerobiku?

Monika Žouželová: "Bylo to ještě na základní škole v 9. třídě. Moje kamarádka si chtěla trošku zlepšit postavu a tak mi řekla, ať chodím cvičit s ní. Mě sport už odmalinka bavil a tak jsem byla pro. Kamarádku to sice za chvilku přestalo bavit, ale mě to lákalo čím dál tím víc, a i když jsem ze začátku ronila pár slziček, protože mi to moc nešlo, překonala jsem se a naučila jsem se to. Teď je mi docela líto, že jsem se k aerobiku dostala tak pozdě, na soustředění jsem trošku záviděla těm malým holčinám, že v tak malinkém věku mají takové možnosti."

Říkáš, že tě už odmalinka sport bavil, cvičila si něco před aerobikem?

Monika Žouželová: "Rodiče mě už odmala vedli ke sportu, když byla máma mladší hodně tancovala, a tak jsem chodila do baletu, dělala jsem i gymnastiku, později jezdila na koni. No ale pak přišel aerobik a vše šlo stranou."

: Jak ses dostala k paní Formánkové?

Monika Žouželová: "Když jsem s aerobikem začala, chodila jsem zároveň i do posilovny a tam mě asi po roce paní Formánková oslovila. Zná se s mojí maminkou, kdysi spolu tancovaly. Ze začátku jsem se dost bála jít za holkama, které s aerobikem soutěží, ale nakonec jsem se osmělila a už jsem tu zůstala."

Pamatuješ si na svoji první soutěž?

Monika Žouželová: "Ta byla v Ostravě, ale žádných velkých výsledků jsem tu nedosáhla. Časem jsem byla šťastná, že jsem postoupila do semifinále, medailí z těchto postupů mám doma hezkou sbírku. Pak jsem se propracovávala až do finále a skončilo to teď v květnu 3. místem na republice.“

Myslíš, že vzhled v aerobiku je hodně důležitý?

Monika Žouželová: "Nemyslím si, že aerobik můžou cvičit jen hezké holky, na soutěžích záleží na tom, jak dobře cvičíš, jak jseš upravená, jestli máš sportovní účes a čisté oblečení, nezáleží na tom, jestli je značkové nebo z tržnice, to všechno je jeden z bodů, kterých si porota všímá. Je ale pravda, že pokud jsou na stejné úrovni dvě dívky a porota neví, kterou nechat vyhrát, tady asi vzhled přece jen hraje roli. Ale každý porotce vyžaduje něco jiného, něco jiného se mu líbí, takže někdy je to opravdu o štěstí či náhodě. „

Doporučila bys ostatním dívkám cvičit aerobik?

Monika Žouželová: "Podle mě jakýkoliv sport rozvíjí ducha a skýtá v sobě mnoho způsobů, jak se potkat se zajímavými lidmi. Já jsem začala s aerobikem díky kamarádce a taky tomu, že jsem si chtěla zpevnit postavu. Chytlo mě to tak, že už se ani nedokážu nudit. Mám teď větší vůli do života, při cvičení zapomenu na všechny starosti a nemám čas dělat blbiny. Když je mi smutno, pustím si hudbu a jen tak si sama pro sebe zacvičím, protáhnu se nebo si jdu zaběhat a je mi hned líp. Sport je opravdu důležitou součástí mého života a radím všem, pokud můžou, aby se nějakým způsobem sportu aktivně účastnili. Sport dělá lidi lepšími a také zvětšuje sebevědomí, samozřejmě v rozumné míře. Na táboře mi třeba dělalo strašnou radost radit těm malým děvčátkům, těšilo mě, když mě poznávaly z fotek a že jsem se jim líbila. Je to krásný pocit být alespoň na chviličku něčí vzor."

Co chystáš do budoucna?

Monika Žouželová: "Příští rok budu maturovat na Obchodní akademii tady v Šumperku a pak se uvidí. Chtěla bych si udělat v Olomouci kurz na lektorku aerobiku a určitě se sportu i nadále věnovat. Budu moc ráda, když budu schopná i při práci sportovat a předávat své zkušenosti dál. V mé rodině mám obrovskou podporu rodičů a už teď vím, že i své děti budu vést ke sportu. Samozřejmě je nebudu nutit do aerobiku, záleží na tom, co je bude bavit. No, to ale možná trošku předbíhám. Teď o prázdninách netrénujeme, takže se snažím individuálně cvičit, abych se udržela v kondici. Na podzim nám začíná další soutěžní sezóna, takže uvidíme, co nám osud přichystá…"

Monika na stupni vítězů a předávání krásných cen

V hale bylo opravdu těsno, Moniku můžete vidět vlevo vzadu s číslem 16.

"Kačka Protivínská je milé sluníčko, všem nám ochotně pomáhala," prozradila Monika

Vstávat a cvičit, i tak to na soustředění po ránu vypadalo.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.