KULTURA

Jesenický Nugget to "pojedenácté" rozjíždí

13. července 2005, 21:09, Stanislava Marešová
Jeseník - „Festival Jesenický nugget býval dlouhá léta žánrově vyhraněnou folkovou akcí. Před třemi lety jsme se rozhodli pro podstatnou změnu. Z původní folkové přehlídky, která se koná již jedenáct let v Lipové-lázních,se snažíme vytvořit multižánrový festival,“ říká Miroslav Hrdlička.
Jeseník - „Festival Jesenický nugget býval dlouhá léta žánrově vyhraněnou folkovou akcí. Před třemi lety jsme se rozhodli pro podstatnou změnu. Z původní folkové přehlídky, která se koná již jedenáct let v Lipové-lázních,se snažíme vytvořit multižánrový festival,“ říká Miroslav Hrdlička.

Vedla je k tomu prý nejen snaha o stylovou pestrost, ale i o vyšší návštěvnost. Vše ostatně budou moci posoudit sami posluchači a návštěvníci již tuto sobotu, protože od 16 hodin v areálu SKI centra Miroslav, kam zamíří bluesové, folkové, bluegrassové a country kapely z tuzemska i zahraničí to vypukne.

Mezi největší hvězdy patří Pavel Lohonka a jeho kapela, jejichž mnohé písničky už zlidověly. „Právě v tom tkví jejich síla, lidé si je dokážou při zpěvu prožít,“ říká pořadatel Jesenického nuggetu. Nevytahuje se však neprávem. Z malého, doslova provinčního městečka se totiž rázem stane meka všech bluesmanů, milovníků country a folku.

Hudebním lákadlem bude také polská kapela Whiskey River, která nabídne posluchačům klasické americké country. I když celá hlavní akce vypukne až v sobotu, ani páteční nadšenci, kteří se do Jeseníku sjíždějí z daleka, stejně jako tzv. „baťůžkáři“ do Karlových Varů, nemusí tesknit. Mohou totiž své teepee, či stany rozdělat poblíž a pro usínání si v pátečním večeru poslechnout první předkoncert bluegrassové kapely BG Styl, nebo kouzelnou hudbu kytaristy jménem René Lacko.

Pro všechny, kteří však chtějí vědět víc, jsme se za vás ptali toho nejpovolanějšího z povolaných, organizátora festivalu Miroslava Hrdličky.

REJ.CZ: Další ročník Jesenického nuggetu odstartuje již tuto sobotu. Bude se 11. ročník nějak zásadně lišit od těch předchozích?

Milan Hrdlička: "Dramaturgie posledních tří ročníků se více otevřela ostatním hudebním žánrům, například beatu, blues, rockpopu. V tom pokračujeme, stejně tak jako stále ctíme základní heslo, že jsme rodinný, tudíž pohodový festival. Jednotlivé ročníky se vždycky liší, vždy přijde jiná sestava lidí, vždy hrají jiné kapely a ty co už hrály, hrají jinak a „něco“ jiného, někdy prší, jindy je horko, vždy je to jinak. V programu je kousek něčeho nového, tak tomu bude i letos. Docela zásadní novinka je technická – zřídili jsme na sobotu kyvadlovou dopravu mezi Jeseníkem a areálem Miroslav.

REJ.CZ:Stále více kapel si klade za čest zahrát si na tomto jesenickém festivalu. Jaké to však bylo v jeho počátcích? Jak se sháněly kapely pro první ročníky festivalu?

Miroslav Hrdička: "Problém se sháněním kapel nemáme a ani jsme neměli. Ve středu našeho dramaturgického týmu je Josef Mlok Grim, moderátor a dramaturg nejvyššího kalibru, který každoročně stojí za mnohými (i většími) festivaly. U zrodu Jesenického nuggetu v roce 1995 stál i on, proto nejspíš problém v tomto není. Já jsem ze začátku viděl problém v lidech (tedy počtu návštěvníků), teď už vím, že to chtělo čas, dělat práci poctivě a vytrvat. Myslím, že na 9. ročníku se vše zlomilo, lidé začali „nugget“ vnímat jako báječnou akci."

REJ.CZ: Jedenáct let je již krásná historie. Věřilo se tehdy, že se tak krásného čísla dosáhne? Kolik dalších ročníků byste chtěli ještě připravit?

Miroslav Hrdlička: "No, nevěřilo. První ročník jsme dělali jako privátní agentura a prodělali 30 tisíc korun, takže žádný optimismus. Ale vydrželi jsme, v poslední letech také díky podpoře města Jeseník a obce Lipová-lázně. Určitě by byla chyba přestat, když jsme zmíněný zlom překonali."

REJ.CZ: Opět se vrací starý dobrý Žalman. Přijede i René Lacko a další mistři dobré muziky. Co dalšího ještě může J.N. nabídnout?

Miroslav Hrdlička: "Oba jmenovaní patří k vrcholům letošního ročníku, třetím vrcholem bude polský host, který hraje moderní americkou country. Změna je život, kapela The Medley nemůže, operativně jsme zajistili minimálně rovnocennou náhradu Whiskey River. Letos pokračujeme v našem doporučení – vezměte si stan a sledujte nugget z vlastního stanu, je to paráda. Přírodní areál Miroslav k tomu přímo vybízí."

REJ.CZ: Okolo vyrostly po revoluci jako houby po dešti další a další letní festivaly. Jesenický nugget si zachovává léta dobré jméno a vsází na kvalitní hudbu. Která kapela vám však účast na festivalu odmítla a vy stále pasete po tom, jí tam prostě mít?

Miroslav Hrdlička: "No, tak to je otázka na tělo! Klečel jsem před Jarkem Nohavicou, kterému jsem dělal koncerty v Katovně v osmdesátých letech, když „nemohl“. Zatím bezvýsledně, ono je také třeba říci, že jeho honorář je ve výši dvou rozpočtů našeho festivalu. Docela marně přemlouvám Čechomor, ale ten je také z extraligového sazebníku. Doufám, že není všem dnům konec. Když děláme dramaturgii, tak jen litujeme, že tolik báječné muziky co můžeme mít, prostě do jednoho ročníku nevtěsnáme."

PROGRAM NUGETU


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.7.2005 15:28
Titulek: Jesenický nugget
Autor: Elza Dad
72
Pozvánka Mirka Hrdličku je taká lákavá, že na ňu reagujú aj Slováci - aj v tomto roku tam príde misia spod romantického zámku z Bojníc. Tešíme sa na kopec dobrej muziky a skvelú atmosféru ( ani dážď a hromobitie nás neodradia!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.