KULTURA

Sakrální památky v kostele Zvěstování Panny Marie

6. července 2005, 18:51, Jílková Radka
Šumperk – až do 23. září si mohou zájemci o historii prohlédnout v šumperském kostele Zvěstování Panny Marie soubor fotografií, ukazující drobné sakrální památky na Zábřežsku. Fotografická výstava dokumentuje sochy, dřevěné a kamenné kříže, morové, trojičné, mariánské a světecké sloupy, kapličky a Boží muka, jejichž autorem je František John.
Šumperk – až do 23. září si mohou zájemci o historii prohlédnout v šumperském kostele Zvěstování Panny Marie soubor fotografií, ukazující drobné sakrální památky na Zábřežsku. Fotografická výstava dokumentuje sochy, dřevěné a kamenné kříže, morové, trojičné, mariánské a světecké sloupy, kapličky a Boží muka, jejichž autorem je František John.

Kromě Vlastivědného muzea se na této výstavě podílelo skautské středisko Skalka ze Zábřeha. „Zmapováním sakrálních památek upozorňují skauti na jejich často neutěšený vzhled a stav a chtějí tak dopomoct k jejich záchraně,“ říká Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea.

Na svůj záměr získali skauti v loňském roce grant ministerstva kultury a grant města Zábřeha, na dokumentaci památek pracovali dva roky. Skauti zaznamenali také pověsti a legendy. Nejznámější vypráví o Hohnovu kříži v Bořinách u Zábřeha. Kříž prý nechal zhotovit místní řezník jako vděk a poděkování za to, že se zdárně ubránil lupičům při cestě z trhu.

„Myslím, že stojící památky máme všechny, lidé nás však upozorňovali i na místa, kde objekty dříve stávaly, a poskytli nám i jejich fotky. Něco jsme také vyčetli ze starých map,“; prozradil také vedoucí projektu František John.

Výstava sakrálních památek byla zpřístupněna už minulý rok v galerii Tunklův dvorec v Zábřeze. Většina návštěvníků si až tady všimla některých detailů památek, kolem kterých denně procházejí. „Naším cílem je upozornit na význam těchto památek, přispět k jejich ochraně a zařadit je zpět mezi naše kulturní dědictví,“ prohlásil na závěr John.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii YETI: LEDOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ, kterou promítá kino OKO v Šumperku od 27. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který legendární herec propůjčil svůj hlas jedné z postaviček filmu Yeti?

A) Danny DeVito
B) Robert De Niro
C) Martin Dejdar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli vyhráli Veronika Oláhová ze Šumperka a Lenka Hetmánková z Velkých Losin.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.