KULTURA

Sakrální památky v kostele Zvěstování Panny Marie

6. července 2005, 18:51, Jílková Radka
Šumperk – až do 23. září si mohou zájemci o historii prohlédnout v šumperském kostele Zvěstování Panny Marie soubor fotografií, ukazující drobné sakrální památky na Zábřežsku. Fotografická výstava dokumentuje sochy, dřevěné a kamenné kříže, morové, trojičné, mariánské a světecké sloupy, kapličky a Boží muka, jejichž autorem je František John.
Šumperk – až do 23. září si mohou zájemci o historii prohlédnout v šumperském kostele Zvěstování Panny Marie soubor fotografií, ukazující drobné sakrální památky na Zábřežsku. Fotografická výstava dokumentuje sochy, dřevěné a kamenné kříže, morové, trojičné, mariánské a světecké sloupy, kapličky a Boží muka, jejichž autorem je František John.

Kromě Vlastivědného muzea se na této výstavě podílelo skautské středisko Skalka ze Zábřeha. „Zmapováním sakrálních památek upozorňují skauti na jejich často neutěšený vzhled a stav a chtějí tak dopomoct k jejich záchraně,“ říká Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea.

Na svůj záměr získali skauti v loňském roce grant ministerstva kultury a grant města Zábřeha, na dokumentaci památek pracovali dva roky. Skauti zaznamenali také pověsti a legendy. Nejznámější vypráví o Hohnovu kříži v Bořinách u Zábřeha. Kříž prý nechal zhotovit místní řezník jako vděk a poděkování za to, že se zdárně ubránil lupičům při cestě z trhu.

„Myslím, že stojící památky máme všechny, lidé nás však upozorňovali i na místa, kde objekty dříve stávaly, a poskytli nám i jejich fotky. Něco jsme také vyčetli ze starých map,“; prozradil také vedoucí projektu František John.

Výstava sakrálních památek byla zpřístupněna už minulý rok v galerii Tunklův dvorec v Zábřeze. Většina návštěvníků si až tady všimla některých detailů památek, kolem kterých denně procházejí. „Naším cílem je upozornit na význam těchto památek, přispět k jejich ochraně a zařadit je zpět mezi naše kulturní dědictví,“ prohlásil na závěr John.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.