KULTURA

Krása loštických pohárů

29. června 2005, 14:48, Rejdakce
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.

Moravské město Loštice proslavily v 15. a 16.století v celé střední Evropě štíhlé poháry hnědé barvy s povrchem pokrytým puchýřky. Dokonce jeden exemplář namaloval známy brabantský malíř Hieronymus Bosch na obraze Zahrada pozemských rozkoší někdy kolem roku 1500. Poháry nemají v zemích Koruny české ve středověku obdoby a jsou jediným zbožím, které se svou kvalitou přibližuje kamenině. Badatelé dlouho nemohli odkrýt tajemství jejich výroby, nyní předpokládáme, že tzv.strupatý povrch vznikl za vysokých teplot okolo 1200o C pomocí speciálních přísad do hlíny-tuhy a břidlice. Vynalézavostí místních hrnčířů tak vznikl neopakovatelný efekt, který napodoboval drahé skleněné číše v levném materiálu. Poháry se vyráběly ve dvou základních typech. Nejprve štíhlé tvary s okrajem ve tvaru okruží, později, někdy po polovině 15.století zcela unikátní poháry s věncem oušek na podhrdlí. Produkce skončila kolem poloviny 16.století, zejména pod vlivem nových renesančních způsobů stolování a také produkcí kvalitní habánské keramiky.

Poháry se staly brzy velmi populární, takže některé špičkové kusy byly zlepšovány stříbrným kováním okraje. Tyto nevšední výrobky se dochovaly v Kolíně nad Rýnem, Budapešti a Vídni. Hrubý povrch, tzv.loštická tvář se stal v lidových vrstvách synonymem pro tehdy také četné pijáky.

Do 23. září je k vidění v prostorách kostela fotografická výstava Drobné sakrální památky, kterou připravili skauti ze střediska Skalka v Zábřehu. Pod patronací Mgr. Františka Johna zdokumentovali současnou podobu kapliček, božích muk, dřevěných a kamenných sloupů a dalších památek na Zábřežsku, aby upozornili na jejich často neutěšený stav, a pokusili se tak přispět k jejich záchraně. Celý záměr podpořilo udělením grantu Ministerstvo kultury ČR a Město Zábřeh.

5. července je v klášterním kostele otevřeno v době od 9.00 do 12.30 a od 13.30 do 17.00 hod. 6. července odpoledne od 13.30 do 17.00 hod. Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku je otevřeno 5. 7. od 8-12 a 6. 7. od 13.15 do 17 hod. V muzeích v Mohelnici, Zábřehu a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích 5.7. v době od 9-12, 6.7. v době od 13-16. Na zámku v Úsově je otevřeno po celé dva dny od 8-12 , 13-17 hod. Vstup v tyto dny je na všechna zařízení volný.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.