KULTURA

Krása loštických pohárů

29. června 2005, 14:48, Rejdakce
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.

Moravské město Loštice proslavily v 15. a 16.století v celé střední Evropě štíhlé poháry hnědé barvy s povrchem pokrytým puchýřky. Dokonce jeden exemplář namaloval známy brabantský malíř Hieronymus Bosch na obraze Zahrada pozemských rozkoší někdy kolem roku 1500. Poháry nemají v zemích Koruny české ve středověku obdoby a jsou jediným zbožím, které se svou kvalitou přibližuje kamenině. Badatelé dlouho nemohli odkrýt tajemství jejich výroby, nyní předpokládáme, že tzv.strupatý povrch vznikl za vysokých teplot okolo 1200o C pomocí speciálních přísad do hlíny-tuhy a břidlice. Vynalézavostí místních hrnčířů tak vznikl neopakovatelný efekt, který napodoboval drahé skleněné číše v levném materiálu. Poháry se vyráběly ve dvou základních typech. Nejprve štíhlé tvary s okrajem ve tvaru okruží, později, někdy po polovině 15.století zcela unikátní poháry s věncem oušek na podhrdlí. Produkce skončila kolem poloviny 16.století, zejména pod vlivem nových renesančních způsobů stolování a také produkcí kvalitní habánské keramiky.

Poháry se staly brzy velmi populární, takže některé špičkové kusy byly zlepšovány stříbrným kováním okraje. Tyto nevšední výrobky se dochovaly v Kolíně nad Rýnem, Budapešti a Vídni. Hrubý povrch, tzv.loštická tvář se stal v lidových vrstvách synonymem pro tehdy také četné pijáky.

Do 23. září je k vidění v prostorách kostela fotografická výstava Drobné sakrální památky, kterou připravili skauti ze střediska Skalka v Zábřehu. Pod patronací Mgr. Františka Johna zdokumentovali současnou podobu kapliček, božích muk, dřevěných a kamenných sloupů a dalších památek na Zábřežsku, aby upozornili na jejich často neutěšený stav, a pokusili se tak přispět k jejich záchraně. Celý záměr podpořilo udělením grantu Ministerstvo kultury ČR a Město Zábřeh.

5. července je v klášterním kostele otevřeno v době od 9.00 do 12.30 a od 13.30 do 17.00 hod. 6. července odpoledne od 13.30 do 17.00 hod. Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku je otevřeno 5. 7. od 8-12 a 6. 7. od 13.15 do 17 hod. V muzeích v Mohelnici, Zábřehu a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích 5.7. v době od 9-12, 6.7. v době od 13-16. Na zámku v Úsově je otevřeno po celé dva dny od 8-12 , 13-17 hod. Vstup v tyto dny je na všechna zařízení volný.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.