KULTURA

Krása loštických pohárů

29. června 2005, 14:48, Rejdakce
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.
Šumperk - Ve dnech 5. a 6. července mohou návštěvníci klášterního kostela znovu sestoupit do prostor krypty, kde pro ně pracovníci šumperského muzea připravují výstavku loštických pohárů z muzejního archeologického depozitáře.

Moravské město Loštice proslavily v 15. a 16.století v celé střední Evropě štíhlé poháry hnědé barvy s povrchem pokrytým puchýřky. Dokonce jeden exemplář namaloval známy brabantský malíř Hieronymus Bosch na obraze Zahrada pozemských rozkoší někdy kolem roku 1500. Poháry nemají v zemích Koruny české ve středověku obdoby a jsou jediným zbožím, které se svou kvalitou přibližuje kamenině. Badatelé dlouho nemohli odkrýt tajemství jejich výroby, nyní předpokládáme, že tzv.strupatý povrch vznikl za vysokých teplot okolo 1200o C pomocí speciálních přísad do hlíny-tuhy a břidlice. Vynalézavostí místních hrnčířů tak vznikl neopakovatelný efekt, který napodoboval drahé skleněné číše v levném materiálu. Poháry se vyráběly ve dvou základních typech. Nejprve štíhlé tvary s okrajem ve tvaru okruží, později, někdy po polovině 15.století zcela unikátní poháry s věncem oušek na podhrdlí. Produkce skončila kolem poloviny 16.století, zejména pod vlivem nových renesančních způsobů stolování a také produkcí kvalitní habánské keramiky.

Poháry se staly brzy velmi populární, takže některé špičkové kusy byly zlepšovány stříbrným kováním okraje. Tyto nevšední výrobky se dochovaly v Kolíně nad Rýnem, Budapešti a Vídni. Hrubý povrch, tzv.loštická tvář se stal v lidových vrstvách synonymem pro tehdy také četné pijáky.

Do 23. září je k vidění v prostorách kostela fotografická výstava Drobné sakrální památky, kterou připravili skauti ze střediska Skalka v Zábřehu. Pod patronací Mgr. Františka Johna zdokumentovali současnou podobu kapliček, božích muk, dřevěných a kamenných sloupů a dalších památek na Zábřežsku, aby upozornili na jejich často neutěšený stav, a pokusili se tak přispět k jejich záchraně. Celý záměr podpořilo udělením grantu Ministerstvo kultury ČR a Město Zábřeh.

5. července je v klášterním kostele otevřeno v době od 9.00 do 12.30 a od 13.30 do 17.00 hod. 6. července odpoledne od 13.30 do 17.00 hod. Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku je otevřeno 5. 7. od 8-12 a 6. 7. od 13.15 do 17 hod. V muzeích v Mohelnici, Zábřehu a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích 5.7. v době od 9-12, 6.7. v době od 13-16. Na zámku v Úsově je otevřeno po celé dva dny od 8-12 , 13-17 hod. Vstup v tyto dny je na všechna zařízení volný.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.