KULTURA

Blues Aperitiv pustí do podzimního koncertování tři kapely

22. června 2005, 19:01, dark
Šumperk - Postupující kapely na podzimní Blues Alive již známe. Tento rok postoupily hned 3 kapely. Porota, složená jak z diváků festivalu, tak z odborníků na slovo vzatých v čele s Ondřejem Bezrlem, pak rozhodla. Ne dvě, ale hned tři kapely si zahrají na prestižním festivalu bluesu. Důvodem bylo i zohlednění skutečnosti, že s postupující oblibou se festival Blues Alive prodlužuje a jsou již plánovány tři bluesové dny.
Šumperk - Postupující kapely na podzimní Blues Alive již známe. Tento rok postoupily hned 3 kapely. Porota, složená jak z diváků festivalu, tak z odborníků na slovo vzatých v čele s Ondřejem Bezrlem, pak rozhodla. Ne dvě, ale hned tři kapely si zahrají na prestižním festivalu bluesu. Důvodem bylo i zohlednění skutečnosti, že s postupující oblibou se festival Blues Alive prodlužuje a jsou již plánovány tři bluesové dny.

"STRAŠIDELNÝ ELEKTRIK BAND a EASY STREET jsou první dva vítězové, kteří si zahrají v DK Šumperk. Každá v jednom z hlavních večerů - pátek 18.11. a sobota 19.11. na jubilejním X.ročníku Blues Alive. Na 3. hlavním koncertě v Polsku v Chorzowě vystoupí SECOND BAND 19.11. Zvláštní cenu poroty získal JAKUB KOŘÍNEK, který vystoupí na hlavní scéně Blues Alive," řekl produkční DK Kamil Navrátil.

Názory na víkendové hlasování posluchačů se lišili. Zatímco asi dvě stovky milovníků bluesu by rádo vidělo na pódiu kapelu Bluesberg či Blues.ex, pořadatelé a porota rozhodli jinak. Postupujícími se staly kapely Second Band ve dvojici Petra Stojky a Juraje Parízka, další bláznivé duo z Polska Easy Street a posluchači milovaný Strašidelný Elektrik Band s pány Petrem Bublákem, Petrem Zimákem a Petrem Olejníkem.

Hudebně lépe dopadl sobotní podvečer. Diváci si v pohodovém dni posedali na parkoviště za Domem kultury, kde pořadatelé připravili i grilované občerstvení a lahodný mok. Na pódiu se mezitím střídali s hodinovým rozpisem kapely, které si pak s větším či menším ohlasem odnášely své naděje na postup. Hlasovat se přidal pouze zlomek z posluchačů, většina důvěřovala porotě, na které stejně veškerá tíha rozhodování ležela. Ivan Tomovič i Andrzej Matysik pak volbu předsedy poroty Ondřeje Bezreje jen potvrdili. Na koho se tedy posluchači a fajnšmekři bluesového svátku mohou těšit?

Second Band je skupina dvou pánů, která vznikla v roce 1995 už původně jako duo harmonikáře Petra Stojky a kytaristy Juraje Parízka. I když pozdější spolupráce s dalšími muzikanty byla plodná, pánové se po různých snahách a pokusech a hraní i v pěti muzikantech znova vrátili k osvědčené dvojici. V repertoáru má duo dvou slovenských pánů z Trnavy úpravy tradičních bluesových autorů, ale i vlastní autorské skladby. V bláznivých košilích pak jejich show dostává grády.

Polští Easy Street z Bystrzyce sobotní směsku hudby oživily tím pravým blues. Arek Korolik, který byl fascinován starým country blues se totiž před lety našel ve svém protikladu, Jacku Urlikovi. Nejlepší polský harmonikář Jakc vyznává tradiční akustické blues, které skupina hraje dodnes. Hudba z delty Mississippi a rodného Texasu minulého století je tvořena repertoárem písní Roberta Johnsona, Blind Boy Fullera, Big Bill Bronzyho ale i neméně slavného dua Sonny Terry a Brownie McGhee. Poláci hrají také staré ragtimy za použití kazoo nebo valchy. Většina je zpívaná anglicky, ačkoli se mihne i polština. Rádi si zahrají na festivalech v Polsku i v Česku, kde posbírají ceny a vrátí se zpět ke svému oblíbenému koncertování na ulicích.

Strašidelný Elektrik Band je podle pořadatelů „mladá kapela zralých pánů“, kteří to ovšem umí rozbalit. Na bluesrockových základech před sebou totiž valí i vše nové, co hudební scéna přinese. Komorní bigbít s notnou dávkou improvizace, nezanedbatelnými texty a energií tisícileté vody. Kapela byla s úspěchem založena koncem devadesátých let minulého století, avšak od léta 2002 působí ve stejném složení, v jaké se představili na letošním ročníku Blues Aperitiv.

První postupující kapela je ze Slovenska s příznačným názvem Second band, svou hudbu doplňuje květnatou image. Jejich hudební vztah trvá více jak deset let.
Easy Street je polská obměna slovenských Second Bandů. Jsou také dva, hrají blues a snaží se i o autorskou muziku. Hrají už od roku 1996,kdy se v Polsku, v malém městě Bystrzyca,potkali dva pánové.
Kapela Flet Five odešla pro tento rok bohužel s prázdnou. Sympatiční kluci si získali zejména přízeň divaček. "Na Blues Aperitiv se přihlásilo dvacetšest kapel. Vybrat ty, které by si zasloužily hrát na Aperitivu je těžké," posteskl si Kamil Navrátil.
Žalman Brothers Band si vysloužil potlesk klasických posluchačů blues.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.