KULTURA

Víkend ve znamení Blues Aperitiv předznamená hvězdy

15. června 2005, 20:29, dark
Šumperk – Již v pátek 17.června se na parkovišti u DK Šumperk ozvou první tóny Letošního šestého ročníku Blues Aperitiv, který předznamenává hvězdy podzimního Blues Alive.
Šumperk – Již v pátek 17.června se na parkovišti u DK Šumperk ozvou první tóny Letošního šestého ročníku Blues Aperitiv, který předznamenává hvězdy podzimního Blues Alive.

„Rok s rokem se sešel a čas pro šestý ročník Blues Aperitivu, jehož smyslem je především pravidelně mapovat českou a slovenskou bluesovou scénu a vybírat z ní to nejzajímavější pro podzimní prestižní a letos jubilejní desátý festival Blues Alive, se naplnil,“ říká nový produkční DK Kamil Navrátil.

Jako každý rok se i tento ročník Blues Aperitivu neobejde bez mezinárodní účasti, která se již stala skoro povinnou. Pod dohledem „Višegrádské trojky“ se totiž sejdou čeští, slovenští a polští hudebníci. Účast polských kapel rok od roku stoupá. Je to ostatně vidět i na přesunutí koncertů do Polska, jak tomu bylo u III.festivalového koncertu Blues Alive minulý rok.

„Na soutěžní přehlídku se letos přihlásilo šestadvacet kapel, z nichž porota vybrala desítku, která bude v červnu usilovat o přízeň poroty i diváků,“ dodává Kamil Navrátil. Nejvíce přihlášených bylo z Čech.O postup usilovalo sedmnáct kapel. Ze Slovenska se přihlásilo kapel pět, z Polska zatím čtyři. Stejně jako předešlé roky i letos bude Aperitivová porota i diváci hlasovat prostřednictvím anketních lístků a tak rozhodnout o dvou postupujících.

Festival začíná v pátek 17. a v sobotu 18. června v obou dnech vždy v 18 hodin na parkovišti Domu kultury Šumperk. V případě nepříznivého počasí ve velkém sále Domu kultury.

„Minulý týden se s konečnou platností potvrdila porota Blues Aperitivu. Stejně tak, jako se stal postupem času Aperitiv festivalem mezinárodním česko-slovensko-polským, tak i porota ve svém šestém ročníku bude česko-slovensko-polská,“ říká Kamil Navrátil. V porotě zasedne: Ondřej Bezr – hudební publicista a dramaturg Blues Alive, na jehož bedrech leží i podzimní Echo Blues, Ivan Tomovič – slovenský bluesman, vynikající kytarista Andrzej Matysik – vydavatel bluesového časopisu Twoj Blues a organizátor bluesového dění v Polsku.

Program na oba bluesové dny:

 • pátek: Bluesberg /Olomouc/ 18h Volný Styl /Praha/ 19h Jakub Kořínek /Praha/ 20h Flat Five /Odolena Voda/ 21h Blues.ex /Žďár nad Sázavou/ 22h

 • sobota: Bluestouch /Praha/ 18h Žalman Brothers Band /SK - Bratislava/ 19h Second Band /Trnava/ 20h Easy Street /PL- Bystrzyca/ 21h Strašidelný Elektrik Band/Praha/ 22h

  Mezi nejváženější hosty Blues Aperitivu patří Strašidelný elektrik band či Blues.ex a polské Easy Street. BLUES.EX /Ždár nad Sázavou/

  Kapela Blues.ex prošla v několika předchozích letech výrazným vývojem a v současné době se dá s jistou nadsázkou označit za vycházející hvězdu bluesové scény na Vysočině. Po několika studiových nahrávkách a letech usilovné práce na vlastním stylu se hudba vytříbila a přináší jedno překvapení za druhým. Autorská tvorba kapely je těžko zařaditelná do jedné hudební škatulky. Dá se říci, že jde o blues, jazz, místy „funky“, rock... Klasické nástroje jsou podpořeny sehranou dechovou sekcí. Kapela je také nejobsáhlejší svým počtem členů: Ondřej Pohl / kytara, zpěv/, Pavel Sláma /rhodes piano/, Jakub Ptáček/tenor saxofon a příčná flétna/, Ondřej Vykoukal /alt saxofon/, Petr Krábek /trubka/, Petr Stejskal /basová kytara/, Adam Kubíček /bicí, zpěv/, Alena Stejskalová – příčná flétna, zpěv – publikem nejoblíbenější člen kapely, v současné době na mateřské.

  Jediná zahraniční kapela mimo česko/sloveksé je EASY STREET z Bystrzyci v Polsku. Duo vzniklo v roce 1996 v Polsku, v malém městě Bystrzyca. Založil ji Arek Korolik, který byl fascinován starým country blues. Od ledna 2004 hraje Arek s jedním z nejlepších polských harmonikářů Jackem Urlikem. Easy Street je nyní v Polsku jednou z mála kapel, která hraje tradiční akustické blues. Hrají hudbu, která se zrodila v deltě Mississipi, Texasu, Memphisu a Severní Karolíně ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Jejich repertoár tvoří písně Roberta Johnsona, Blind Boy Fullera, Big Bill Bronzyho, Blind Blakea a od slavného dua Sonny Terry a Brownie McGhee. Hrají také staré ragtimy za použití kazoo nebo valchy. Většina je zpívaná anglicky, ačkoli někdy můžete slyšet polštinu. Každoročně se účastní největšího polského bluesového festivalu Rawa Blues. V roce 2003 si zahráli na jednom z největších českých bluesových festivalů Blues v lese


 • Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

  NÁZORY K ČLÁNKU
  Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

  ZA KULTUROU ZADARMO

  Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

  Otázka:
  V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

  A) Tajný život mazlíčků
  B) Ledová královna
  C) Zpívej

  Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

  VYHODNOCENÍ
  Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.