KULTURA

Muzejní noc na Úsově patřila pohádkovým postavičkám + FOTO

8. června 2005, 20:21, kuk
Úsov - Při sobotních nočních prohlídkách v rámci akce "muzejní noc" se zámecké dveře Úsovského lesnického muzea téměř netrhly.
Úsov - Při sobotních nočních prohlídkách v rámci akce "muzejní noc" se zámecké dveře Úsovského lesnického muzea téměř netrhly.

Řada návštěvníků se těšila nejen z místních exponátů, ale i z pohádkových bytostí. Úsovská expozice má nesmírnou cenu. Je jednou z mála, ve které se dochovaly exponáty v původním stavu téměř sto let. SOučasná sbírka nabízí k zhlédnutí na 500 vycpaných exponátů. Děti i dospělé provázely pohádkové bytosti - služebná, pohádková babička či Sněhurka

V tzv. černé kuchyni (bez jediného okna) své doupě našly čarodějnice, které procházející návštěvníky lákaly na smrtelný lektvar. Kuchyň byla objevena teprve při rekonstrukci v druhé polovině osumdesátých let 20. století. Je vybavena kuchyňským náčiním ze 17. století.

Jedním z unikátních exponátů zdejších sbírek jsou kly slona afrického o váze 60 kg. Lebka slona patří však mnohem menšímu slonu indickému. Z nohou tohoto slona je vyrobeno sedátko a odpadkový koš.

U exponátu klů slona afrického si bezhybně na návštěvníky počkal duch.

V expozici trofejí africké zvěře návštěvníky uvítali divokým tancem a hlasitým chrápáním "místní domorodci".

Pod dohledem kata, byli zavřeny děti, odsouzené na smrt. "Nic jsme neprovedli, jen truhlu zlata jsme ukradly!" srdceryvně volaly skrz nedobytné mříže. Jejich volání vyslyšela malá holčička, která je obdarovala alespoň bonbonkem.

V salónku z tzv. kořenic (větviček) psího vína oslavoval myslivec spolu z Karkulkou a babičkou udolání vlka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.6.2005 08:50
Titulek: hodnocení
Autor: noid
123
super je to
Reagovat
Datum: 18.3.2006 17:37
Titulek: RE: hodnocení
Autor: Irina
46
Myslím že to ujde nevím... ...to jistě.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.