KULTURA

Muzejní noc na Úsově patřila pohádkovým postavičkám + FOTO

8. června 2005, 20:21, kuk
Úsov - Při sobotních nočních prohlídkách v rámci akce "muzejní noc" se zámecké dveře Úsovského lesnického muzea téměř netrhly.
Úsov - Při sobotních nočních prohlídkách v rámci akce "muzejní noc" se zámecké dveře Úsovského lesnického muzea téměř netrhly.

Řada návštěvníků se těšila nejen z místních exponátů, ale i z pohádkových bytostí. Úsovská expozice má nesmírnou cenu. Je jednou z mála, ve které se dochovaly exponáty v původním stavu téměř sto let. SOučasná sbírka nabízí k zhlédnutí na 500 vycpaných exponátů. Děti i dospělé provázely pohádkové bytosti - služebná, pohádková babička či Sněhurka

V tzv. černé kuchyni (bez jediného okna) své doupě našly čarodějnice, které procházející návštěvníky lákaly na smrtelný lektvar. Kuchyň byla objevena teprve při rekonstrukci v druhé polovině osumdesátých let 20. století. Je vybavena kuchyňským náčiním ze 17. století.

Jedním z unikátních exponátů zdejších sbírek jsou kly slona afrického o váze 60 kg. Lebka slona patří však mnohem menšímu slonu indickému. Z nohou tohoto slona je vyrobeno sedátko a odpadkový koš.

U exponátu klů slona afrického si bezhybně na návštěvníky počkal duch.

V expozici trofejí africké zvěře návštěvníky uvítali divokým tancem a hlasitým chrápáním "místní domorodci".

Pod dohledem kata, byli zavřeny děti, odsouzené na smrt. "Nic jsme neprovedli, jen truhlu zlata jsme ukradly!" srdceryvně volaly skrz nedobytné mříže. Jejich volání vyslyšela malá holčička, která je obdarovala alespoň bonbonkem.

V salónku z tzv. kořenic (větviček) psího vína oslavoval myslivec spolu z Karkulkou a babičkou udolání vlka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.6.2005 08:50
Titulek: hodnocení
Autor: noid
71
super je to
Reagovat
Datum: 18.3.2006 17:37
Titulek: RE: hodnocení
Autor: Irina
23
Myslím že to ujde nevím... ...to jistě.
Reagovat

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na zahajovací koncert KLÁŠTERNÍCH HUDEBNÍCH SLAVNOSTÍ, který se uskuteční v neděli 2. července v klášterním kostele v Šumperku a nabídne pořad Pocta J. S. Bachovi v podání souboru Ensemble Frizzante. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kolik členů má soubor Ensemble Frizzante?

a) 2
a) 5
b) 10

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hlavní večer festivalu Hudba bez hranic s koncerty kapel O5 A RADEČEK a OLYMPIC, který se uskuteční v pátek 23. června v kulturním areálu v Dolních Studénkách, vyhráli Kristýna Tomanová ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Bořivoj Bartoš ze Šumperka, Michaela Dušková z Lukavice a Veronika Tomková z Leštiny.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu na festival.